Edis'le dansa hazırlan

Bu ara hepimizin dilinde yepyeni bir şarkı var: Benim Ol...

Giriş Tarihi: 06.05.2015 12:55 Güncelleme Tarihi: 06.05.2015 12:55

Söz ve bestesi kendisine ait olan 'Benim Ol' single'ı, Avrupai görünümü ve danslarıyla müzik piyasasındaki popstar ihtiyacını karşılayacağına inandığımız Edis, mütevazı ama bir o kadar da kendinden emin bir erkek. Onu tanıyınca, siz de çok seveceksiniz.

COSMO Öncelikle bir single ile hayatımıza giriş hikayenizi dinleyebilir miyiz?

EDİS Aslında ben sizin hayatınıza geçtiğimiz yıllarda Fox TV'de yayınlanan Dinle Sevgili dizisiyle girdim. Galatasaray Üniversitesi'nde okuduğum yıllarda bir yandan da müzikle ilgileniyordum. Aynı zamanda yarı zamanlı olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikal bölümüne devam ediyordum ama o eğitimi yarıda bıraktım. O dönem iki tane yapımcıyla görüşmüştüm, yaşımın küçük olduğunu söylemişlerdi; 17 yaşındaydım. Daha sonra bir gece canlı karaoke yapılan bir mekandaydık, şimdiki menajerim de oradaymış. Ben çıktım, şarkımı söyledim, sahneden indiğimde menajerim iş teklif etti ve bu yola çıktık. Menajerim bana "senin kesinlikle müzisyen bir prodüktörün olmalı" dedi ve Soner Sarıkabadayı'nın şirketine gittik. Benim Ol şarkısının kaydını dinlettim ve ilk toplantıda hemen çalışmaya karar verdik, şarkının aranjesini Ozan Çolakoğlu yaptı.

C Soner Sarıkabadayı, Ozan Çolakoğlu gibi büyük müzisyenlerle çalışmak nasıl bir sorumluluk?

E. Bu kadar önemli isimlerle çalışınca minnet duyuyorsunuz, kıymet biliyorsunuz. Onların beni kabul etmesi, benimle çalışması çok önemli ve her zaman şükrediyorum. Ozan Çolakoğlu aranjesiyle benim hayalimdeki müziği ortaya çıkardı. Soner Sarıkabadayı zaten inanılmaz iyi bir patron. Müzisyen olarak da kendine yaptığından daha fazlasını yapıyor benim için. Bu yüzden çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Aile gibi çok çekirdek bir ekibiz ve işler butik şekilde ilerliyor.

C Bütün radyolar şarkınızı çalıyor; biz sözleri çoktan ezberledik bile. Bu nasıl bir duygu sizin için?

E. Dünyanın en güzel duygularından biri; başka hiçbir açıklaması yok! Okulda dersten çıkıp koridorda kaydettiğim bir şarkıyı bu kadar kişinin söylemesi o kadar önemli ki. Açıkçası şarkının bu derece ilgi görmesini biraz da bekliyordum. Yıllardır kafamda olan bir şeyi yaşıyorum ve o yüzden şaşırmıyorum; sadece çok seviniyorum.

C Uzun zamandır Türkiye'de genç bir popçu çıkmıyordu. Siz bu ihtiyacı karşıladığınızı düşünüyor musunuz?

E. Yeni nesil olarak baktığımızda sonuna kadar karşıladığımı düşünüyorum. Şundan bahsediyorum aslında: Genç olmanın enerjisiyle, genç olmanın heyecanıyla kendi neslimi yakalayabildiğime inanıyorum. Yeni nesil olduğumuz için 80'ler, 90'lar ekolünden biraz daha farklıyız. Farklı bir bakış açısı yaratabiliyoruz.

C Benim Ol kendi şarkınız. Bundan sonra da sadece kendi şarkılarınızı mı yapıp söyleyeceksiniz?

E. Hayır, öyle bir şartım yok. Her zaman benim için doğru olan şarkıyı söylemek isterim. Ben zaten başka isimlerin şarkılarını da yorumlamayı çok isterim. Muhtemelen çoğunluğu kendi bestelerim olur ama başka güzel besteleri de söylerim.

C Peki, albüm ne zaman geliyor?

E. Nisan-Mayıs gibi ikinci single yayınlanacak; albümü de ondan sonra düşünüyorum. Tam tarih veremiyorum ama albüm hiç uzak değil. Tam beni anlatacak, istediğim gibi bir albüm olacak ve çok heyecanlıyım.

C Londra'da doğmuş, İzmir'de büyümüşsünüz ve İstanbul'da yaşıyorsunuz. Bu nasıl bir karışım?

E. Londra'yla çok alakam yok aslında. Annem ve babam üniversite okurken, Londra'ya gidiyorlar. Okuyup, dil öğrenip, kendilerini geliştirmeyi hedefliyorlar. Sonra Türkiye'de şartların daha iyi olduğuna karar veriyorlar ve ben 1,5-2 yaşındayken Türkiye'ye dönüyorlar. Londra'ya tabii gidip geliyorum ben de, orası benim için rahatlama yeri. Ama her zaman önemli olan büyüdüğüm yer, İzmir benim için.

BİZE ULAŞIN