Sahne şovlarının kahramanı

Murat Dalkılıç’tan Murat Boz’a, Kenan doğulu’ya sevdiğimiz pek çok ismin sahne şovlarının kahramanı dansçı ve koreograf Ömer Yeşilbaş, Türkiye’de bu alanda tek isim. Gerçek bir başarı öyküsüne sahip Yeşilbaş ile bir araya geldik ve hikayesini dinledik.

Giriş Tarihi: 16.01.2017 11:43 Güncelleme Tarihi: 16.01.2017 11:49

RÖPORTAJ: DAMLA DURAK

STYLING: SİMGE YÜCEPUR

FOTOĞRAFLAR: KENAN KARA

Dans etmeyi kim sevmez ki? Aslına bakarsanız çıkış noktamız bu soru oldu. Son dönemde dünya çapında ünlü dansçıların Youtube videolarına taktık kafayı! Ve fark ettik ki dans; sanat, eğlence, spor gibi pek çok temel noktayı bir arada barındırıyor. Türkiye' de bu anlamda en iddialı isim kim derken, çıktı karşımıza. Sevdiğiniz, takip ettiğiniz pek çok sanatçının gerek konserlerinde gerekse kliplerinde Ömer Yeşilbaş'ın imzası var. Hemen ekipçe toplanıp, kendimizi onun dans stüdyosu DansFabrika'ya attık. Keyifli röportaj ve çekim bir yana, onunla birlikte tüm gün boyunca dans ettiğimizi söyleyebiliriz. Backstage videomuzda da göreceksiniz zaten. Sözü daha fazla uzatmıyoruz ve "o zaman dans" diyoruz!

HAYATIMIZA BİR DANS YARIŞMASIYLA GİRDİNİZ ASLINDA. KAÇ SENE OLDU, O GÜNDEN BU GÜNE NELER DEĞİŞTİ?
Evet, yarışmanın üzerinden yaklaşık 10 sene geçti. Yıllar içerisinde hayatımda çok şey değişti diyebilirim. Hatta hayatım tam anlamıyla değişti! Geçen yıllar kendimi keşfetmemi sağladı ve hayallerimi gerçekleştirmek için bir serüvene başladım. Şu anda ise başkalarının hayallerine dokunuyor ve onları gerçekleştirmelerine yardım ediyorum.

DAHA ESKİYE GİDECEK OLURSAK; NEREDEN GELİYOR DANS AŞKI?
Çocukluk hayatım sokaklarda geçti ve bir gün yine sokaklarda dans ile tanıştım. İlk bakışta yaşadığım yere ve çevreme çok ters olan dans, sonrasında beni bambaşka bir hayata doğru sürükledi. İlk zamanlar dans benim için eğlenceydi ama hayatımı kurtarmıştı aslında. Uzun yıllar sokaklarda yaşadım; ailemin durumu hiç iyi değildi. Bu nedenle kendi başımın çaresine bakmak zorundaydım. Sanırım yapmadığım iş kalmadı o dönemlerde; hamallık ya da inşaatlarda amelelik yapıyordum ya da semt pazarlarında su satıyordum. O zamanlar dansın mesleğim olabileceği aklıma gelmemişti tabii! Sonradan tutkunu olduğum dans ile hayatımı kazanmaya başladım. "Benimle Dans Eder misin" yarışmasıyla hayatım farklı bir yöne geçti.

PEKİ, DANSFABRİKA NE ZAMAN KURULDU? NELER YAPIYORSUNUZ BU DANS OKULUNDA?
DansFabrika, 2012'de Mecidiyeköy'de küçük bir stüdyo olarak kuruldu, şimdi Levent'te devam ediyoruz. Yarışmadan sonra Türkiye'nin birçok dans okulunda eğitmenlik yaptım ve bu sektörden pek çok kişi ile arkadaş oldum. Bu kişi ve kurumlara hayrandım aslında önceden ama içlerine girdiğimde bazı şeylerin yanlış yapıldığını görmeye başladım. Bir dans okulu, bir eğitmen, bir sistem böyle olmamalı diyordum. Yurt dışında takip ettiğim dans okulları böyle değildi. Hiçbir destek olmadan kendi stüdyomu açtım. Bu stüdyoda özellikle maddi durumu olmayan kişilere ücretsiz dersler vermeye başladım. Bol bol videolar izliyor ve kendimi geliştiriyordum. Yetiştirdiğim kişilerle videolar çekmeye başladım, yaptığım işler takip edilir oldu ve her geçen gün çoğaldık. İnsanlar bana "dansçı fabrikası gibi burası, dansçı üretiyorsun resmen" diyorlardı; bu beni çok mutlu ediyordu. Şu anda yurt ışından en iyi dansçıları workshoplar için getiriyor, kamplar ve festivaller düzenliyoruz. Türkiye'de dansın gelişmesi için yatırımlar yapıyorum. Kendim de sürekli yurt dışında eğitim almaya gidiyorum. Dans ediyorsanız hep öğrencisiniz, asla duramazsınız! Sanat asla durmaz!

#MUTLUOLDUGUMTEKYER ŞEKLİNDE BİR HASHTAG'İNİZ VAR, ÇOK İDDİALI. DANS ETMEK AYNI ZAMANDA BİR TERAPİ DİYEBİLİR MİYİZ?
#mutluoldugumtekyer DansFabrika'ya gelen öğrencilerimizin bize sunduğu ve artık bize ait olan harika bir armağan! Şu anda dünya üzerinde hem eğlenip, hem efor sarf edip, birçok duyguyu yaşayabileceğiniz en iyi terapi şekli kesinlikle dans etmek.

KADINLARIN DANSA İLGİSİ NASIL? SÖZ KONUSU DANS OLDUĞUNDA KADINLAR MI DAHA YETENEKLİ, ERKEKLER Mİ?
Dans etmek isteyen kadınlar benim zayıf noktam! Bütün erkeklerin dansa ilgisi var mıdır bilmiyorum ama bütün kadınların dans etmek istediğini biliyorum. Özellikle bu ülkede kadınlar dans etmeyi bir özgürlük olarak görüyorlar ve biz onlara özgür olacakları alan sağlıyoruz. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirip High Heels Dance (topuklu ayakkabı ile dans) projesini ve dans stilini uygulamaya başladık. Yıllar boyunca dans eğitmenliği yaptım, kadın dansçı arkadaşlarım oldu fakat gördüğüm manzara içler acısıydı. Kadınlar erkek gibi dans ediyor, ettiriliyordu. Buna bir dur demek gerekiyordu ve ben günlerce, aylarca dünyada sadece birkaç kişinin yaptığı topuklu ile dans videoları izleyip kendimi geliştirdim ve sonrasında zar zor bulduğum 43 numara topuklu ayakkabıları giyip kadınlara kadın gibi dans etmeyi öğretmeye başladım. Asistanım Çisil Sıkı'yı yurt dışında birçok dans okuluna gönderip ona dünyanın en iyi eğitmenlerinden dersler aldırdık. Şu anda High Heels Dance derslerimizi Çisil veriyor. Binlerce erkek, binlerce kadın dansçı yetiştirdim; bu soruya çok net cevap verebilirim. Kesinlikle kadınlar erkeklerden daha yetenekli. En önemlisi erkeklerden kat kat daha disiplinli, çalışkan ve azimliler.

EĞİTİMLE HERKES İYİ DANS EDEBİLİR Mİ? YOKSA BU TAMAMEN YETENEK İŞİ Mİ?
Benim bir sözüm var: Dans, vücudun ritme reaksiyonudur. Müzik çaldığında sen ritme reaksiyon veriyorsan eğer zaten dans ediyorsun! Herkes dans edebilir, hatta ediyor da; farkında değiller. Sadece daha iyi dans etmek gibi bir isteği olan varsa kursumuza gelebilir. Dans edemediğini düşünenlerin müzik çaldığında dans ettiklerini görmeleri için maksimum üç ay veriyorum hatta garanti ediyorum. Dans etmek tamamen özgüven işi… Dans, dünyayı değiştirmese de dünyanı değiştirebilir.

ÜNLÜ İSİMLERDEN KİMLERLE ÇALIŞTINIZ BUGÜNE KADAR?
Murat Dalkılıç, Murat Boz, Demet Akalın, Bengü, Edis, Gülşen, Kenan Doğulu, Sezen Aksu çalıştığımız isimlerden bazıları. Bence bu sektör şartlarında sahnesinde dansçı kullanarak, dans ederek ya da etmeye çalışarak bile çok büyük şeyler yapıyor sanatçı arkadaşlarım; ben hepsine buradan teşekkür etmek istiyorum. Sıfırdan başlayıp, kendini çok geliştiren isimlere örnek olarak Murat Dalkılıç'ı gösterebilirim.

ÇOK MERAK EDİYORUM, BİR KOREOGRAFİNİN HAZIRLANMASI NE KADAR SÜRÜYOR, NASIL OLUYOR?
Sevdiğim bir şarkı bulunca bazen 3 dakika, bazen 30 dakika, bazen de 3 saat sürebiliyor. Tamamen ilham ve duygularıma dayalı bir olay. Bazen sadece kafamda çıkarıyorum, derslerde öğretiyorum. Bazen tüm gecemi bile alıyor. Özellikle yeni bir sanatçı ile çalışacaksam ilk önce onu tanımaya çalışıyorum sonra onunla birlikte antrenmanlar yapıp, ona ait bir stil oturtmaya çalışıyorum. Asla yeni çalıştığım birini tanımadan, kafama göre bir şeyler hazırlayarak onu şekillendirmeye çalışmam.

BİRLİKTE OLACAĞINIZ KADINININ İYİ DANS EDEBİLİYOR OLMASI ÖNEMLİ Mİ? NASIL KADINLAR SİZİ ETKİLİYOR?
Özellikle hoşlandığım, standart bir kadın tipi yok ama kişilik olarak sabırlı, çalışkan ve zeki kadınları etkileyici buluyorum. Hiç dans etmeyen bir kadın ile karşılaştıracak olursak, elbette dans eden kadın ilgimi daha çok çekiyor.

PEK ÇOK KADIN ÖĞRENCİNİZ VAR; YA SEVGİLİNİZ SİZİ KISKANIRSA?
Öyle bir şey olsa sevgilimden önce öğrencilerim sevgilimi kıskanırdı sanırım; onlarla aile gibiyiz.

GAYET FİTSİNİZ VE SPOR YAPMADIĞINIZI SÖYLEDİNİZ. DEMEK Kİ DANS VÜCUDU ŞEKİLLENDİRMEDE SON DERECE YETERLİ…
Spor benim için vücut geliştirme merkezine gidip ağırlık kaldırmak değil, fakat yapan kişilere de saygım sonsuz. Dünya üzerinde artık vücut geliştirme salonları bitiyor. İnsanlar artık hem eğlenip hem spor yapmak istiyor ve farkındaysanız spor yapan herkesin kulağında kulaklık var! Ben dans ederek, belli başlı dans teknikleri ile vücudumu fit tutuyorum hatta şekillendiriyorum.

SAÇLARINIZ BİR SÜRE ÖNCE CİVCİV SARISIYDI, ŞU AN RASTALI… DIŞ GÖRÜNÜŞÜNÜZLE OYNAMAYI SEVİYORSUNUZ GALİBA?
Saçlarımı değiştirmeyi seviyorum ve farklı şeyleri denemekten korkmuyorum. Stüdyoda sürekli ayna önünde dans ettiğim için aynada farklı birini görmek hoşuma gidiyor. Dans ederken farklı bir heyecan ve ilham katıyor bana. Saçlarımı beyaza boyattım, sonra gri, sonra sarı… Şimdi rasta yaptırdım, bakalım sırada ne var?

KİMLİK KARTI
DOĞUM YERİ
VE TARİHİ:
İzmir,
27 Temmuz
1983.
GÖZ RENGİ:
Kahverengi.
BURCU: Aslan.

BİZE ULAŞIN