Fotoğraflardaki kusursuz anlar

Genç fotoğraf sanatçısı Ali Bilge Akkaya, mükemmelliği yakalamaya çalıştığı eserlerini ve sanat yolculuğunu anlatıyor.

Giriş Tarihi: 17.03.2017 12:27 Güncelleme Tarihi: 17.03.2017 12:27

HAZIRLAYAN: ZEYNEP SİPAHİ

TASARIMDAN FOTOĞRAFA
"Aslen endüstri ürünleri tasarımı eğitimi aldım. Tasarım eğitimi size bir düşünce sistemini öğretir. Bu sistem tüm düşünme biçiminizi etkiler. Bu yüzden fotoğrafı tasarımdan ayrı tutmuyorum. Tasarımcı kimliğimi sadece fotoğraf çekerken değil, heykel ve resimle ilgilenirken de kullanıyorum. Fotoğraf gerçekliği saf şekilde yansıtırken heyecan verici bakma ve görme tecrübeleri sunuyor. İşte tam da bu nedenle fotoğraf sanatıyla ilgileniyorum."

FOTOĞRAFLARDAKİ KUSURSUZ ANLAR
"Estetik, bilgi birikimi ile olgunlaşan bir kavram. Çalışmalarımı insanların görsel olarak algı ve beğenisi üzerine yaptığım araştırmalarla ortaya çıkarıyorum. Kendi bilgilerimi ve deneyimlerimi objeleştirerek formda mükemmele ulaşmaya çalışıyorum. Ancak sanat, izleyici ve eser arasındaki etkileşimle var olur. Herkesin bilgi birikimi birbirinden farklı olduğundan ortaya çıkan estetik yargılar da birbirinden farklı olacaktır. Bu sebeple bence mükemmellik kavramı kişiye özgü. Çalışmalarımın çıkış noktası insanın algılama biçimi üzerine olsa da mükemmele ulaşmak eserin kendinde değil, izleyicinin zihninde gerçekleşir."

MÜKEMMELİYETÇİLİK ÜSTÜNE
"Mükemmeliyetçi olduğumu söyleyebiliriz. Bu özelliğim hayatımı bazen zorlaştırıyor fakat çalışırken mükemmeliyetçi olmanın çoğu zaman olumlu etkileri olduğunu düşünüyorum. Detaylarla ilgilenmek, titiz olmak daha iyi sonuçlar almamı sağlıyor."

YALNIZLIK GERÇEĞİ
"Fotoğraflarımda özellikle yalnızlık teması arayışı içinde değilim ama insanın en gerçek halinin yalnızken ortaya çıktığını düşünüyorum. Bu yüzden mekanların içinde kaybolmuş yalnız figürlerin daha gerçekçi hikayeler anlattığına inanıyorum."

MOTİVASYON KAYNAĞI
"Son sergimdeki çalışmalarım hayattaki motivasyon kaynaklarımı da gözler önüne seriyor. Yer değiştirmek, farklı yaşam tarzları ve kültürlere maruz kalmak benim en değerli motivasyonlarım. Doğada vakit geçirmek de keyifli geliyor. Tabiatın meditatif yanı agresif tarafımı törpülüyor."

FARKLI DİSİPLİNLER BİR ARADA
"İleride fotoğraf haricinde heykel ve resim çalışmalarıma ağırlık vermeyi planlıyorum. Gelecek sergilerimde bu çalışmalara da yer verip farklı disiplinleri bir araya getirmek istiyorum."

KİMLİK KARTI
DOĞUM YERİ VE
TARİHİ:
İstanbul,
16 Haziran
1988.
BURCU: İkizler.
EĞİTİMİ: Central
Saint Martins
Endüstriyel
Tasarım Yüksek
Lisans mezunu.


BİZE ULAŞIN