Yaklaşık 10 yıldır köpek eğitmenliği yapan Berker Arslan, tutkusunu, onu mutlu eden işin peşinden gidişini ve yakında çıkacak olan Hayatımdaki Köpek isimli kitabını anlatıyor.

Giriş Tarihi: 23.04.2017 12:27 Güncelleme Tarihi: 23.04.2017 12:28

HAZIRLAYAN: ZEYNEP SİPAHİ

CAN DOSTUM
"Herkesin bir tutkusu vardır. Benimki köpekler ve köpekli yaşam oldu. Hikayem sokakta köpeklerle ve barınaklarda başladı. Irkı belli köpekleri herkes istiyordu ama melez köpekler hayata 1-0 geride başlıyordu. Eğer adapte olabilen, sosyal, komut bilen köpekler olurlarsa, onlara şans yaratmış olacaktım. Bu amaçla başladım ve hiç durmadım. Yurt içi ve yurt dışındaki seminer ve eğitimleri takip etmeye çalıştım. Her cins köpekle çalışmaya başladım, hayvan severlere yardım ettim. Çiftliklerde çalıştım ve öğrendiklerimi insanlara anlatırken, iki canlı arasındaki dil için kendimi bu hikayeye adamayı seçtim."

MUTLULUĞUN PEŞİNDE
"Yaklaşık 10 yıldır eğitmenlikle uğraşıyorum. Yıllarca iki işi birlikte yaptım; gündüz sigorta sektöründeki bir şirketin genel müdürlüğünde, mesai sonrasında da kıyafet değiştirip köpekler ve sahipleriyle çalışıyordum. Bir hobi değil; iki işim ve iki yaşamım vardı ama aslında bir hayatım vardı. Kişi bir yerlerde çalışabilir, çok başarılı da olabilir. Fakat bunca uğraş, fedakarlık ve koşturma ne için? Para yeterli bir cevap değil bence; toplum, statü de yeterli olmuyor. Aslında hayata dair yaptığımız bütün aktivasyonlar mutlu olmak için... İki soru belirir bu durumda; mutlu olduğun şeyi yapmak mı? Yoksa yaptığın şeyden mutlu olmak mı? Ben mutlu olduğum şeyi yapmaya karar verdim. Kişi farkındalığını artırır ve bakış açısını değiştirirse, o zaman karar verme süreci daha sancısız olabiliyor. Böylece diğer hayatı bıraktım."

HAYATIMDAKİ KÖPEK
"Kitabımın adı Hayatımdaki Köpek. Köpek nasıl eğitiliri anlatan bir kitap değil. Köpek ve insan arasında binlerce yıllık bir ilişki var ve bu ilişkide birbirimizden çok şey öğrendik. Fakat bence halen yolun başındayız. Köpekler ve çocuklar birbirleriyle benzeşiyorlar. Çocuk bütünsel algıyla doğar ve ilk 48-56 ayda karakteri şekillenip öğrenme süreçleri değişime uğrar. Köpekler de bütünsel algılar. Ve zaman algısı bizler gibi değildir, anı yaşarlar. Yaşadığı ana istinaden kafasında fotoğraflar oluşur ve tekrara bağlı olarak da davranışı şekillenir. Bütün gün koşturduktan sonra eve geliriz. Bizi büyük bir sevinçle köpeğimiz karşılar. Ve o an sadece attığımız topu getirmesini düşünürüz. Bizi ana davet eder. Hayatımdaki Köpek'te köpeğinizden öğrenebileceklerinizden bahsediyorum. Anda kalmak ve anın hakkını vermekten, bütünsel algınızı hatırlamanız da köpeklerin rolünden… Köpekler ayna gibidir. Sizde ne varsa, çıktısı ondadır ve kendinizi değiştirirseniz, köpeğiniz de değişir. Bunun kişisel farkındalığı artıracağına inanıyorum. Yani köpek gibi dürüst, köpek gibi çalışkan, köpek gibi aşık, köpek gibi sadık olmak için köpekleri anlatmaya çalışıyorum."

KİMLİK KARTI
DOĞUM YERİ VE TARİHİ:
İstanbul, 18 Nisan 1985.
BURCU: Koç.
EĞİTİMİ: Abant İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Bölümü mezunu.

BİZE ULAŞIN