Bekar babalar, müzisyenler, en yakın arkadaşlar derken duygusal anlamda uzak durmamız gereken erkeklerin listesi hayli kabarık. Peki, kendimizi uzak tuttuğumuz bu tehlikeli sular düşündüğümüz kadar korkutucu mu? Yoksa bu erkekleri kara listeden çıkarıp kendimizi derin sulara bırakma zamanımız geldi mi?

Giriş Tarihi: 27.04.2017 12:45 Güncelleme Tarihi: 27.04.2017 12:45

REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAFLAR: ISTOCK.COM, NICK ONKEN

KARA LİSTEDEKİLER #1

EN YAKIN ARKADAŞLAR

Bir organizasyon firmasında çalışan 23 yaşındaki Buse, erkek kardeşinin çocukluk arkadaşı Burak'la ilişki yaşamaya başlamış. "Daha doğru düzgün ayakta bile duramazken çamur savaşları yaptığınız, beraber yüzme kursuna gittiğiniz, ders çalıştığınız, hatta mezuniyet balosuna gittiğiniz biriyle birlikte olmaya başladığınızda aslında onun hakkında bilmediğiniz neredeyse hiçbir şey olmadığını düşünüyorsunuz." Kendisi bu yüzden ilişkiyi sonlandırmak ve yeni birilerini tanımak istemiş. Ayrılmalarına rağmen Burak'ın desteğini hep hissetmiş. Her konuda onu arayıp fikrini sormuş. İlişkilerinde hayal kırıklığı yaşasa bile Burak'ın her zaman yanında olacağını biliyormuş. Hayatta istedikleri şeyler o kadar birbirine benziyormuş ki ikisi de üniversitede aynı bölümde okumuş. Ancak kırılma noktası mezuniyetlerinden sekiz ay sonra Burak'ın başka şehre taşınması olmuş. Çünkü Burak o dönemde yeni biriyle görüşmeye başlamış. Sosyal medyada fotoğraflarını görmesiyle Buse kendini kıskançlığın ele geçirdiğini hissetmiş. Kısa bir tatil döneminde bir araya geldiklerinde Burak Buse'yi yemeğe çıkarmış. Dostça başlayan sohbet birkaç saat içinde flörte dönmüş. Buse, "Açıkçası Burak'ın başkasıyla yapamayacağını içten içe biliyordum. İkimizin de olgunlaşmak ve yalnızca birbirimizle olmak istediğimizi görmek için zamana ihtiyacı vardı. İşlerimizi yoluna koyar koymaz aynı şehre taşınmayı planlıyoruz" diyor.

EN YAKIN ARKADAŞLA BİRLİKTE OLMANIN

ARTILARI

İlişkilerde kadın ve erkeğin kendini açmaktan korkmaması için aradan zaman geçmesi gerekir. Ancak en yakın arkadaşınız bu süreci halihazırda atlattığınız kişidir.

Kendinizi güvende hissedersiniz. Hazır olduğunuzu düşündüğünüzde ilişkiyi sonraki seviyeye taşımak istediğinizin sinyalini vermekten bile çekinmezsiniz.

Aileler birbirini tanır. Böylece tanıştırma stresinden kurtulursunuz.

EKSİLERİ

İlişkilerdeki rol değişimi zaman zaman zorlayıcı olabilir. İyi arkadaş olmanız sevgili olduğunuzda da muhteşem bir birlikteliğinizin olacağı veya çok iyi anlaşacağınız anlamına gelmiyor. Arkadaşlıktan sevgililiğe dönüşen ilişkilerde birbirinizin ihtiyaç ve sınırlarını yeniden tanımlamanız önem taşıyor.

Yeni ilişkiye başlarken midenizde uçuşan kelebekler uzun zamandır tanıdığınız biriyle ilişkiye başladığınızda genellikle olmaz. Kendinize kelebeklerin ömrünün kısa olduğunu ve önemli olanın güven, sevgi ve huzur olduğunu hatırlatın.

Ortak arkadaş çevreniz yüzünden uzaklaşmak istediğiniz zamanlarda kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz veya herhangi bir tartışma durumunda arkadaşlarınızın ve ailenizin arada kalmasına neden olabilirsiniz. Buse, "Aramızda geçen bir sorunu anneme anlattığımda benim yanımda olacağına Burak'ın ne kadar haklı olduğunu anlatmaya başladı" diyor.

İşlerin yolunda gitmemesi durumunda arkadaşlığınızı riske atmış olursunuz. Eski sevgiliyle arkadaş kalmak hali hazırda zor bir durumdur, özellikle de çiftlerden biri yeni sevgili bulduğunda.

KARA LİSTEDEKİLER #2

MÜZİSYENLER

34 yaşındaki fotoğrafçı Aylin, yaklaşık 10 yıl önce bir arkadaşı aracılığıyla Murat'la tanışmış. "Arkadaşım Murat'ın grubunda bateri çalıyordu. Ben de grubun fotoğraflarını çekmek için onlarla kısa bir turneye çıktım. O dönemde bir şey yaşamadık ama birkaç yıl sonra tekrar görüştüğümüzde aşık olduk. Kısa süre içinde evlendik" diyor ve ekliyor "Müzisyenler genelde kendilerinden yaşça küçük genç kızların hayalini süsler ama ben ilişkimizin hiçbir aşamasında bundan rahatsız olmadım. Murat yetenekli ve çok yakışıklı bir adam. Şu sıralar ikimizin gözü de 22 aylık kızımız Eliz'den başkasını görmüyor."

MÜZİSYENLE BİRLİKTE OLMANIN

ARTILARI

Çalışma saatleri esnektir. İşinden arta kalan zamanını size ayırabilir. Müzik festivalleri ve konserler derken birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Mükemmelliyetçi tavırlarıyla size kendinizi özel hissettirirler ve gerçekten yakın olmayı başarabilirseniz gururunuz okşanır. Ama bu noktada kişisel değerinizin karşınızdaki tarafından belirlenmemesine de dikkat etmeniz gerekiyor.

En iyi müzisyenler hassas ve sorumluluk sahibidir. Sizi de öyle olmak konusunda motive ederler. Yaratıcı yönünüzü beslerler.

EKSİLERİ

Yetenekleri, işlerine olan tutkuları ve sahnede olmaları nedeniyle pek çok kadının gözü onların üzerindedir. Bir müzisyenle ilişki yaşayacaksanız aranızda sağlam güven ilişkisinin olması büyük önem taşıyor.

Müzik her zaman önceliklidir. Yılbaşı ya da Sevgililer Günü gibi özel günlerde sahne alabilir veya turneler nedeniyle haftalarca ya da aylarca ortadan kaybolabilir.

Birlikte turneye çıkma fikri ilk etapta çekici gelse de zamanla bunun yolda yaşamak, sağlıksız beslenmek ve doğru düzgün duş bile alamadan insan içine çıkmak olduğunu anlarsınız.

UZAK DURULMASI GEREKENLER

Bazı erkekleri kara listeden çıkarmak karşınıza çıkan tüm erkeklerle sağlıklı ilişki kurabileceğiniz anlamına gelmiyor. Psikolog Claire Newton, akıl sağlığınızı korumak adına hayatınızdan uzak tutmanız gereken erkekleri açıklıyor ve tüm kötü özelliklerini fark etmenize rağmen bu tarz erkeklerden etkileniyorsanız zihninizden geçenleri öğrenmek adına psikolojik destek almanızı tavsiye ediyor.

1) GÜÇ SARHOŞLARI
Her hareketinizi, giyim tarzınızı ve arkadaşlarınızla ilişkilerinizi kontrol etmeye çalışır. Hayatınızın kontrolünü elinizde tutmak istiyorsanız bu erkeklerden uzak durun.

2) GÜVENSİZ KISKANÇLAR
Nerede ve kiminle olduğunuzu kontrol eden, sık sık ona yalan söylediğinizi veya onu aldattığınızı düşünen erkekleri hayatınızdan çıkarın.

3) DUYGULARINIZI SUİSTİMAL EDENLER
Hayatınızdaki erkek size bir defa duygusal ya da fiziksel olarak zarar verdiyse bunu tekrarlama ihtimali vardır. Günün sonunda size çok daha kötü şeyler yaşatabilir. Her türlü şiddeti önlemek için psikolojik destek alın ve arkanıza bile bakmadan ilişkiyi sonlandırın.

4) BİR TÜRLÜ BÜYÜMEYENLER
Kendisi video oyunları oynayıp arkadaşlarıyla eğlenirken sizin hayatlarınızı yoluna koymanızı bekler. Muhtemelen bir işte uzun süre çalışacak kapasiteye sahip değildir.

5) YALNIZCA KENDİLERİNİ DÜŞÜNENLER
Etraflarındaki her şeyin kendisiyle ilgili olduğunu sanan, dünyanın merkezinde kendi isteklerinin olduğunu düşünenler; yani kısaca egoistler.

6) ÖFKESİNİ KONTROL EDEMEYENLER
Gerekli gereksiz her şeye bir anda parlayıp tepkilerini kontrol edemediklerinden size kendinizi sürekli diken üstünde hissettirirler.

KARA LİSTEDEKİLER #3

BEKAR BABALAR

30 yaşındaki öğretmen Tuba, geçtiğimiz yıl iki çocuk babası Ali'yle görüşmeye başladığında tüm arkadaşları onu uyarmış. "Şimdiyse çocuklarının sorumluluğunu üstlenen iyi kalpli biriyle birlikte olduğum için ne kadar şanslı olduğumu söylüyorlar." 35 yaşındaki Ali, üniversiteden sonra evlenmiş. Ancak eşi kısa süre sonra onu terk etmiş. "Zor bir dönemden geçmiş. Kadınlara karşı güven problemi yaşamış. Eski eşi yeni bir ilişkiye başlamış ve hayatındaki adam çocukları istememiş. Ali, çocukların sevilmediğini hissetmemesi için elinden gelen her şeyi yapmış. Tabii ki ilişkinin başında çocuklarla zorlu bir süreç yaşadım. Ama sanırım her şey yoluna giriyor. Babalarının hayatında başka bir kadın olmasını kabulleniyorlar."

BEKAR BABAYLA BİRLİKTE OLMANIN

ARTILARI

Hayatta ailenin öncelikli olduğunu bilir. Eğer karşınızdaki erkek babalık değerlerine sahipse çocuklarını hayattaki önceliği yapmaktan korkmaz.

Eğer çocuklarıyla iyi anlaşabilirseniz ve birlikte yeni bir aile kurabilirseniz kendi çocuğunuzu doğurma sürecini pas geçebilirsiniz. Ancak bu noktada karşınızdaki kişinin çocukların tüm sorumluluğunu size yüklemesine izin vermeyin.

EKSİLERİ

Küçük yaştaki çocuklar genellikle anne ve babasının günün birinde tekrar bir araya geleceği hayalini kurar. Bu yüzden sizi aradaki engel gibi görebilirler. Daha büyük yaştakilerse ebeveynlerini idealize ederek sizin bir türlü onun kadar 'iyi' olamadığınızı düşünmenize neden olabilirler. Beraber keyifli zaman geçirmek sizi birbirinize yaklaştırabilir ancak bunu aceleye getirmemenizde fayda var.

Çocuklara kendinizi zorla sevdiremezsiniz veya size saygı duymalarını sağlayamazsınız. Sizin de erkek arkadaşınızın da saygıyı öğretmek adına çocuklara saygılı davranmanız gerekiyor.

Giden ebeveyn yüzünden çocuklar istenmediğini veya sevilmediğini düşünebilir. Sabır anahtar kelime. Ona sevginizi göstermekten vazgeçmeyin. Newton, bu sürecin psikolojik danışmanlık yardımıyla daha kolay atlatılabileceğini belirtiyor.

Günün birinde kendi çocuğunuz olsun istiyorsanız ilişki ilerlemeden bu konuda aynı noktada olup olmadığınızı konuşun.

BİZE ULAŞIN