Sevgiliniz en yakın arkadaşınız olmalı mı?

Duyduklarınızı unutun! Sevgilinizin en yakın arkadaşınız olması bir artı değil, eksi. Sağlam ve heyecan dolu bir ilişki için, sevgilinizi farklı konumlandırmalısınız.

BRITTANY GALLA
DERLEYEN LARA AKYEL
FOTOĞRAF: CHRIS CLINTON

Bir süredir birlikte olduğunuz bir sevgiliniz var, birlikte çok fazla vakit geçiriyorsunuz ve bu anlardan çok keyif alıyorsunuz. Bu harika. Birçok ortak noktanızın olması ve birbirinize deliler gibi aşık olmanız, zamanla onu hayatınızın daha da merkezine almanıza yol açar. Fakat, ne zaman ki 'Sevgilim, en yakın arkadaşım' moduna giriyorsunuz, işte o zaman sorun başlıyor. Sadece sevgiliniz olarak kalması yeterliyken, kız arkadaşlarınızın pabucunu dama atıp, ona çok daha fazla sorumluluk yüklemek ve beklentiyi artırmak ilişkinize zarar verebilir. Kulağa tuhaf geldiğini biliyoruz çünkü herkesin ilişki hedeflerinin temelinde, hem çok aşık, hem de çok yakın arkadaş olmak var. Monmouth Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmada, Amerikalı kadınların yüzde 83'ünün sevgilisi aynı zamanda en yakın arkadaşı. Bu çiftler arasında sevgili olmadan önce arkadaş olanlar da var tabii. Fakat seks ve ilişki terapisti Ian Kerner'ın söylediğine göre, durum genellikle çiftlerin birlikte fazla vakit geçirdikleri ve çokça ortak noktaları olduğu için birbirlerine böyle hitap etmeye başlamalarından ibaret. Bu tip ilişkiler çoğunluğa göre ideal olarak görüldüğü için, bu durumun yakın zamanda değişeceği yok. Peki, herkesin hayalini kurduğu bu ilişki tipi neden doğru değil? Erkek arkadaşınızın, sadece erkek arkadaşınız olarak kalmasının üç sebebi var.

HER ŞEYİNİZ OLAMAZ
İlişki terapisti Isadora Alman; "Partnerinizden hem dayanağınız, hem destekçiniz; aynı zamanda en yakın dostunuz, bir de sevgiliniz olmasını istemek çok fazla" diyor. Çıtayı fazla yükseltmek, hayal kırıklıklarını da beraberinde getirir. Tek kişiye tüm bu sıfatları vermek hem riskli, hem de yıpratıcı. Ayrılık gerçeğini de görmezden gelmemelisiniz. Her şeyiniz olan sevgilinizle ayrıldığınızda, hayatınızda yeri doldurulamaz bir boşluk kaçınılmaz olacak. Ayrılmanın dışında, basit bir kavga ya da inatlaşma bile, bir dosta en çok ihtiyacınız olduğu anlarda sizi bloke edebilir. Tüm bunlar bir kenara, birinden her şeyimiz olmasını beklemek, büyük bir baskıya ve devamında nüksedecek kavgalara sebep olabilir.

NELERİ BİLMELİ?
Terapist Ian Kerner; "Bir aradayken fazla rahat davranmamak için ilişkinizi heyecanlı ve gizemli tutmanız gerekli. Mesela, ben eşimi Facebook'ta arkadaşlıktan çıkardım. Sosyal medyadaki hayatı hakkında her detayı bilmem gerekmiyor çünkü" diyor. Bu noktada, hatları karıştırmamak önemli. Her detayı söylememekten kastın sır saklamak olmadığını belirtiyor Kerner. Özgürce konuşup içinizi açabileceğiniz, güven dolu bir ilişkiniz olması çok önemli. Fakat uzun zamandır istediği spor aleti ya da sizin yaptırmayı düşündüğünüz yağ aldırma işlemini birbirinizle paylaşmasanız da olur.

YENİLİĞE İHTİYACINIZ VAR
Neden herkes yurtdışına çıkmak istiyor dersiniz? Çünkü bambaşka ülkeleri ve farklı kültürleri keşfetmek, yeni şeyler öğrenmek heyecan vericidir. En yakın arkadaşınız olmayan biriyle sevgili olmak, farklı hobileri, ilgi alanları ve fikirleri ile sizi cezbeder. Partnerinizle aynı sosyal çevreye sahip olmanız ve her programda birlikte olmanız bir noktadan sonra kişiliğinizi kaybetmenize de sebep olabilir. Güçlü bir ilişki için, tutku ve fikirleriyle ilişkiyi renklendirecek iki farklı karakter gereklidir. Yakın arkadaşlarınızla takıldığınızda, onun da sizinle birlikteyken yapamadığı yeni şeyleri denemeye vakti olur. Bir araya geldiğinizde ise, birbirinizin ağzından çıkan her şeyi merakla dinliyor olacağınızdan emin olun. Psikiyatrist John Jacobs'ın dediği gibi; "Mutlu çiftlerin ortak noktası çoktur, fakat birlikte ve ayrı geçirdikleri vakit de dengelidir."

ÖNCE KIZLARA MI, YOKSA ERKEK ARKADAŞINIZA MI SÖYLEMELİSİNİZ?

TERFİ ALDIYSANIZ;

İlk önce arkadaşlarınıza söylemeniz ve bir kutlama ayarlamanızda hiçbir problem yok. Senelerdir bugünü sizinle birlikte bekliyorlardı. Fakat kadın ve ilişkiler üzerinde araştırmaları olan Psikolog Frieda Birnbaum'un söylediğine göre erkek arkadaşınıza da çok uzatmadan söylemeniz önemli, özellikle de ortak harcamalarınız varsa.

SPORDA AYAK BİLEĞİNİZİ BURKTUYSANIZ;

Erkek arkadaşınızı durumdan kısa bir mesajla haberdar edin. Bunu başkalarından ya da sosyal medyadaki paylaşımlarınızdan duymasın. Böylece ona duyduğunuz güveni hisseder. Birnbaum "İyi bir ilişkide en önemlisi partnerlerin birbirine yardımcı olmasıdır. Eğer sakatlandıysanız, bunu onunla paylaşmalısınız" diyor.

MARKETTE TATLI BİRİ SİZİNLE FLÖRT ETTİYSE;

Bu yaşanandan erkek arkadaşınızın haberdar olmasına hiç gerek yok. Egonuzu okşayan gelişmeyi kızlarla paylaşabilir, hatta detayları istediğiniz gibi abartabilirsiniz. Sevgilinizle aranızı hiç bozmayın. "Büyük ihtimalle sevgilinizi kıskandıracaksınız, buna da gerek yok" diyor Psikolog Birnbaum.


BİZE ULAŞIN