Şiyar Akboğa

22 yaşında Mercedes-Benz Fashion Week’te kendi koleksiyonunu tanıtan ve beğeni toplayan Şiyar Akboğa ile koleksiyonu, hedefleri ve Türkiye’de erkek stili üzerine sohbet ettik.

LARA AKYEL

Bize moda yolculuğunuzdan bahseder misiniz?
Modaya olan merakım aileden geliyor. Anadolu kadınlarının üst üste giydikleri kaftanlar sayesinde Doğu-Batı sentezini gözlemleyerek büyüdüm. 18 yaşımda Olgunlaşma Entitüsü'nde moda eğitimime devam ederken, İtalya Katanya'da gerçekleşen dünya çapında düzenlenen moda tasarım yarışmasında 10 parçalık koleksiyonumu sergileyerek Türkiye'yi temsil ettim. Ardından İtkib'in (İstanbul Tekstil İhracatcılar Birliği) düzenlediği 2. Uluslarararası Ayakkabı Tasarım Yarışması'nda birincilik ve Jüri Yurtdışı Özel Ödülü'nü alarak Milano Marangoni Enstitüsü'ne iki yıllık moda tasarım eğimitini kazandım. Aynı zamanda, Milano Micam Ayakkabı ve Deri Fuarı'nda staj görme imkanı kazandım. Böylelikle kariyerimde daha profesyonel ve emin adımlarla ilerlemeye başladım.

"Future of Chaos" koleksiyonunuzu yaratırken aklınızda ne vardı?
Farklı yüz tiplerinden ve insanın yaradılışından itibaren bir et parçasına hapsolarak özgür kalamayan ruhundan ilham aldım. Olumlu tepkilerin büyük kısmı, 22 yaşımda Türkiye'nin en büyük moda haftasında profesyonel şekilde koleksiyonumu sergilediğim için geldi. Şu an Mercedes Benz Fashion Week'in 11. sezonu için Sonbahar/Kış 2018-19 koleksiyonumun hazırlık aşamasındayım.

Ya Bu İşler Ne klibinde Mabel Matiz'in üzerinde sizin özel tasarımınız olan kimonoyu görüyoruz. Bu kariyerinizi nasıl etkiledi?
Her klibinde ve şarkısında sanatı ve entelektüel bilgiyi ön planda tutan Mabel Matiz'in böyle bir projesinde yer almak benim için mükemmel bir duygu. Klipten sonra kimono benim imza tasarımım haline geldi. Şimdilerde, Mabel Matiz'in önümüzdeki proje ve konser turneleri için koleksiyon hazırlığındayız.

Hedefleriniz neler?
En büyük hedefim uluslararası bir marka olmak. Yakın zamanda ise güzel projelerde yer alacağım. Aralık ayında İzmir'de gerçekleşecek Night Out Shopping Fest'te yer alacak sokak defilesi için 2018 Kış Prêt-à-Porter koleksiyonumun hazırlığı da son sürat devam ediyor.

BİZE ULAŞIN