Yıldönümünü maç izleyerek kutlamak ister misiniz?

Tam bir futbol delisi olan sevgilinizin tuttuğu takımın çok önemli bir maçı vardır. Şans bu ya maçın oynanacağı akşam, ilişkinizin de yıldönümüdür!

SERKAN AKKOYUN
FOTOĞRAF: NICK ONKEN

'Bir futbol maçı ne kadar önemli olabilir ki' diye düşünüyorsanız hanımlar, cevap vereyim; çok önemli olabilir! İngiliz Liverpool takımının efsane teknik direktörü Bill Shankly, "Futbol bir ölüm kalım meselesi değildir. Ondan daha da fazlasıdır" der. Liverpool'un oynadığı, İstanbul'daki Şampiyonlar Ligi finalini izlemeye gelen İngiliz erkeklerinin 3'te 1'inin dönüşte, eşleri tarafından açılan boşanma davaları ile uğraştıklarını da eklemem lazım. 'Şampiyonlar Ligi finali' tabiri sizin için bir şey ifade etmediyse şöyle söyleyeyim: Hayranı olduğunuz müzik grubu Türkiye'ye geliyor ve konser öncesi mekânda Türkiye'de satışı olmayan o çok ünlü marka makyaj malzemeleri indirimli fiyatlarla satışa sunuluyor. Ne yapardınız? Sizi bu yoldan döndürmenin zor olduğunun farkındayım ama sevgilinizin taraftarı olduğu takımın en önemli maçıyla; ilişkinizin yıldönümünün aynı akşama denk gelmesi durumunda ne yapmanız gerektiğine dair size 'içeriden' birkaç tüyo verebilirim. Umarım sonum sınıfın sırlarını kızlara ispiyonlayan Şaban'a benzemez. Zira benden ne yahni olur ne de külbastı!

Şunu baştan söyleyeyim; bir erkeğin tuttuğu takımın en önemli maçına gitmesini tek şekilde engelleyebilirsiniz: Onu öldürerek. Ama bu, birkaç ay sonra almayı planladığınız, Instagram'a koyulacak her fotoğraf karesine mutlaka girme başarısı gösterecek olan tek taş pırlanta yüzüklü evlenme teklifinizin de hayallerde kalmasına neden olacaktır. O yüzden bu yöntemi tavsiye etmiyoruz.

O AKŞAMIN PLANINI ÖNCEDEN YAPIN!
Eğer futbol delisi bir erkekle beraberseniz kusura bakmayın ama tüm sezonun fikstürüne de hâkim olmanız lazım. 'Fikstür de ne ola ki' dediğinizi duyar gibiyim. Fikstür, bir futbol sezonu içerisinde oynanacak olan maçların takvimine verilen isimdir. Yalnız böyle işin abc'sinden başlayacaksak o adam o maça gider, siz de yıldönümünüzü kızlarla Whatsapp'tan sinir krizi eşliğinde geçirirsiniz, demedi demeyin! Tabii fikstüre hâkim olmanız demek, hangi ayın hangi gününde hangi maçın oynanacağı bilgisine de sahip olmanız demektir ki bu da size; önemli maçla aynı güne denk gelen yıldönümü öncesinde planınızı hazırlayıp, erkek kişisine emrivaki adını verdiğimiz güzide sistemi uygulama şansı sunacaktır.

HASTA EDİN
Yok, hayır zaten ilişkinizin çeşitli evrelerinde bir şekilde yapmayı başardığınız gibi psikolojik bir durumdan söz etmiyorum. Gerçekten, virüs ve mikrobik bazlı bir hastalığa kaptırın gitsin onu. Baktınız bu fikstür, takvim, hangi maç niye önemli işleri size zor geliyor, o kadar işimin arasında bir de bununla mı uğraşacağım gibi sesinizi yükseltecek kadar sinirlerinizi bozuyor, o zaman başka bir yöntem olan 'hastalık' taktiğini uygulayın. 'Bugün hava çok soğuk olacakmış' deyip kalın kalın giydirin. Bir güzel terledikten sonra terinin üstünde kuruması neticesinde şifayı kaptırın.

YA DA SİZ HASTALANIN
Sevgilinize kıyamamış olabilirsiniz. Kıymışsanız da kendisi bağışıklık sistemi konusunda adeta yürüyen probiyotik, ayaklı bir immun adam olabilir. Bu durumda yazarların her zaman sığındığı 'konu bulamıyorsan kendini yaz' taktiğinin bir benzeri olan, 'sevgiliye yapamadıysan kendine yap' yöntemine geçebilirsiniz. Yani bunun için gerçekten hasta olmanıza bile gerek yok, hasta numarası yapmak da gayet işe yarar. 'E o zaman nasıl dışarıda yıldönümü kutlayacağız akıllı şey' dediğinizi de duyar gibiyim. Sevgilinize hasta olduğunuzu ve onu yanınızda görmek istediğinizi söyleyip eve çağırın. Siz zaten mutfağa gerekli mühimmatı yerleştirmişsinizdir öncesinde. 'Seni gördüm iyileştim sevgilim, iyi ki varsın. Nice 10 yıllara!' diyerek şovunuzu yaparsınız. Ha, evinizde maçı yayınlayan bir kanal olmaması önemli… Yoksa hasta numarası yaparken maç izlemek zorunda kalan ilk sevgili olarak tarihe geçersiniz.

ARTIK KADERİNİZE BOYUN EĞİN
Hayatta her şey sizin istediğiniz gibi olmayabilir. O akşamı da bırakın sevgiliniz maç izleyerek geçirsin. Yıldönümü her sene oluyor ama o maç, belki de tarihte bir kere oynanacak. 'Yok, ben o akşamı illa ki sevgilimle geçireceğim' diyorsanız, bir bilet de kendinize aldırın ve sevgilinizin taraftarı olduğu takımın tezahüratlarını şimdiden ezberlemeye başlayın.

BİZE ULAŞIN