Erkekler neden maçı yapar?

Erkeklerin dünyasına ait en gizemli kapılardan birini aralıyoruz: Halı sahalar.

SERKAN AKKOYUN

FOTOĞRAF: NICK ONKEN

Neden maçı yaparız? Halı saha maçıyla evliliğin ne alakası var? Fuşya renkli ayakkabı giyen müdür yardımcısı kim? Gelin anlatalım…

1988 yılında İstanbul'un Eyüp ilçesinde şirin bir yapay yeşil alan olarak hayatımıza giren halı saha olgusu, aradan geçen 30 senede erkeklerin en heyecanlı aktivitesi, kadınlarınsa başlarının tatlı belası oldu. Ne yediğine ne içtiğine dikkat eden, sağlığının hayatındaki önem sırasını görmek için parmak uçlarına kalkıp elini alnında siper etmek zorunda kalan sevgilinizin, her hafta gecenin bir saati futbol oynamak için koştura koştura halı sahaya gitmesi hangi spor aşkından geliyor? Merak ediyorsunuz değil mi? Etmeyin, ortada spor aşkı falan yok!

Bir Bilinmez Olarak Halı Saha
Halı saha maçı ciddi bir organizasyon işidir. En az 12 erkeğin aynı gün, aynı saatte ve aynı yerde olmasını sağlamak gerekli. Bu organizasyonun kolay kısmı... Asıl mesele en kötü ihtimalle 6 kadından, halı sahaya gidilmek üzere izin alınması… 12 erkeğin halı saha maçı için sözleşmesi bilimsel verilere göre 1,5 dakika sürerken, eşlerinin ya da sevgililerinin ikna edilmesi 3 günü bulmakta, bazı evlerde 5 güne kadar uzamakta. Kadınların, halı saha mevzusunda sıkıntı çıkarmalarını anlayışla karşılamamız lazım aslında. Zira halı sahalar kadınlar için bilinmezliktir ve hiçbir kadın sevdiği insanı bir bilinmeze, kara deliğe, gidişi suskun ama dönüşü ayağı sargılı o yolculuğa gönül rahatlığı ile gönderemez.

Lord Of The Halı Saha!
Halı saha bir spor aktivitesi değildir. Eğer öyle olsaydı halı sahalarda çoğunlukla göbekli, 5 dakika koştuktan sonra dili dışarı çıkmış halde yürüyen hatta hiçbir müdahale almadan yüz üstü yere düşecek kadar vücudunun rot-balans ayarı bozulmuş erkekleri görmezdik. Erkekler halı saha maçı yapar çünkü kendi iktidarını en güçlü şekilde kurabildikleri yer o yapay, sentetik, üzerinde kayınca dizleri kan içinde bırakan, ayakkabının, şortun hatta saçların arasına bile kaçma başarısı gösteren minik siyah kauçuk parçalarının olduğu sahadır. Bir erkeği halı saha çimlerinin üzerine çıkarken izleyin. Yüzünde göreceğiniz ifade; bir şehri fetheden komutanın, harabeler arasında şehre girişindeki ifade ile aynıdır. Sahada tüm kararları kendisi verir. Sonuçları bazen takımının gol yemesine neden olsa da sorumluluklarından kaçmaz, kaçamaz. Kimi zaman attığı bir gol, kimi zaman verdiği bir pas, kimi zaman kurtardığı bir penaltı ile kahramanı olur takımının. Herkes maçtan sonra onu, sahadaki başarısını konuşur. Sanki tarih kitaplarına geçmiştir. Halı sahalar, erkeklerin en büyük iktidar alanlarıdır.

Erkek Hamamı
Evlenmeye hazırladığınız sevgilinizi mutlaka bir halı saha maçında izleyin. Futbolu sevmeniz ya da anlamanız gerekmez. Halı saha maçı yapan sevgiliniz size karakteri ile ilgili çok önemli tüyolar verecektir. Mesela ne kadar pas veriyor? Ayağına gelen topu hiçbir arkadaşı ile paylaşmadan, kendisi mi gol atmaya çalışıyor? Buradan onun ne kadar bencil olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bugün halı sahada arkadaşına müsait durumda pas vermeyen bir erkek, yarın siz yorgun argın işten geldikten sonra yemek hazırlamaya çalışırken, salonda ayaklarını uzatıp televizyon izleyebilir. Diğer dikkat edilmesi gereken detay; defanstaki arkadaşına yardım edip etmediğidir. Arkadaşlarına yardım eden bir erkek, omzunda ağlanası, güvenle göğsünde uyunası, Whatsapp'tan utanan maymun yollanası bir erkektir… Gördüğünüz gibi evleneceğiniz erkeği tanımak için tatile çıkmanıza gerek yok. Onun halı saha maçını izlemeniz yeterli.

Ben Mahmut Değil, Messi'yim!
Halı sahalar, erkeklerin kendilerine bile itiraf edemedikleri bazı gerçeklerle yüzleşme alanlarıdır. Kramponlar… Kadınlar için şık bir topuklu ayakkabı ne ise erkek için de halı saha kramponu odur. Sorarım size hanımlar; eğer halı saha maçları olmasaydı, o çok önemli uluslararası şirketin müdür yardımcısı eşinize, fuşya renkli bir ayakkabıyı hangi güç giydirebilirdi? Formalar… Adı Mahmut olan birinin, sırtında Messi yazan fosforlu sarı Barcelona forması içinde sağa sola koşturması, çocuksu bir hayali gerçeğe dönüştürme çabasından başka bir şey değildir. Her erkek futbolcu olmayı hayal etmiştir. Olamayanlar için halı sahalar birer paralel evrendir.

Halı Sahaya Gitsinler!
Bırakın o maça gitsin ve öğrensin. Pis soyunma odasını görsün de lavaboya damlayan diş macunu lekesine kadar temizlediğiniz banyonuzun kıymetini bilsin… İstediği pasları alamayıp, takım oyunundan uzaklaşsın da ilişkinizdeki uyumu anlasın… Attığı golü kutlarken, hiç kimsenin sizin gibi sarılamadığını yaşayarak öğrensin… Ama en önemlisi, kredi kartından alışveriş yaparken ipin ucunu kaçırdınız diye günlerce laf ettikten sonra, halı sahada yenilip rakip takıma iki tepsi baklava ısmarlayınca anlasın değerinizi… Bırakın halı sahaya gitsin. Çünkü o da iyi biliyor ki, halı sahada maç yapmanın en güzel tarafı; eve geri dönüşüdür.

BİZE ULAŞIN