Bir problem olarak erkeklerin garip davranışları

Yıllar önce, VCD döneminde, bir film izlemiştim. O CD’nin nereden elime geçtiğini, neden o filmi izlemeye karar verdiğimi hatırlamıyorum. Çünkü filmi izlediğim 14-15 yaşlarımda hiç alanıma girmeyen bir konusu vardı. Mel Gibson ve Helen Hunt’ın oynadığı, romantik bir komedi filmiydi: Kadınlar Ne İster?

SERKAN AKKOYUN

FOTOĞRAF:CHRIS CLINTON

Filmin hikâyesi özetle şöyleydi: Mel Gibson'ın oynadığı Nick adlı reklamcı, yeni görevi gereği kadınları nasıl daha iyi anlayabileceği üzerine düşünmeye başlar. Banyoda istenmeyen tüylerini alıp, notlarını okurken ayağı kayar ve küvete düşer. Bu sırada saç kurutma makinesi de suyla temas eder ve çarpılıp bilincini yitirir. Ertesi gün kendine gelip sokağa çıktığında bir süper gücü olduğunu fark eder. Nick artık kadınların düşüncelerini okuyabilmektedir. Kadınların ne istediğini anlamak isteyen bir reklamcının başına gelebilecek en güzel şey… 'Kadınlar ne ister' sorusu, sinemanın ve edebiyatın en sevdiği sorulardandır. Oysa bu soruyu soranlar kadın ve erkeğin Yin'le Yang gibi, Road Runner'le Coyote gibi, kuru fasulye ve pilav gibi ayrılmaz ikili olduklarını atlarlar. Kadınlar ne ister sorusuna cevap bulabilmek için önce 'erkekler ne ister' sorusuna odaklanmamız lazım. Bu soruya cevap bulduktan sonra diğerine geçebiliriz. Neden önce erkekler derseniz; girdiğiniz sınavları hatırlayın. Önce kolay sorular, sonra zor sorular…

Erkeklerin ne istediklerini bilmek için, bize özgü bazı davranışların sebeplerini de anlayabilmeniz gerekiyor. Bir erkeği anlayabilmek için 'ne' sorusundan önce 'neden' sorusuna yanıt bulmalısınız. Çünkü erkeklerin yüzde 90'ının istekleri, karakteristik bir özellikleri ile ilintilidir ve bunu anlamak için klinik sürece gerek yoktur. Gelin 6 kritik soruda, hızlandırılmış erkekleri anlama kılavuzuna başlayalım…

Nedir Bu Erkeklerin Beyaz Çorap Tutkusu?
Her erkek, hangi sosyal statüden olursa olsun hayatının bir döneminde mutlaka beyaz çorap giymiştir. Hiç giymeyeni bile giyen birini görünce iç çekmiştir. Çünkü beyaz çorapta erkekleri kendine çeken muhteşem bir albeni vardır. Koyu renk ayakkabının içinde, yine koyu renk pantolonun paçası hafif havalanınca kendini gösteren sevimli bir beyaz çorap… Sanki yavru bir kedinin ilk defa miyavlaması, konuşmayı yeni öğrenen bebeğin bozuk harflerle adınızı söylemesi, kâsenin dibinde kalan kek hamurunu yemek… İşte beyaz çorap gören erkeğin hisleri böyledir. Saflığın ve temizliğin simgesidir beyaz. Ve aynı zamanda iddialıdır da. Saf, temiz, içi dışı bir, temizliğe önem veren elegant erkeklerin tercihidir.

Neden Saatlerce Futboldan, Arabalardan, Kadınlardan Konuşurlar?
Üç yakın arkadaşı, karınlarını doyuracak kadar malzeme ile bir odaya bırakın, kapıyı kapatın ve çıkın. 48 saat sonra kontrol için odaya girdiğinizde onları tüm dünya ile bağlarını kopartmış şekilde kimin şampiyon olacağından, hangi arabanın şehir içinde daha az yaktığından ya da Türkiye'nin en güzel kadının kim olduğundan bahseder halde bulacaksınız. Sizi görünce söyleyecekleri ilk şey ise, "Biraz daha pizza söyler misin" olacaktır. Erkek, bir nevi paralel evren olan futbol, araba ve kadın sohbetlerinde kendi yarattığı, olmak istediği karaktere bürünür. Kiminde tuttuğu takımı şampiyon yapan teknik direktör, kiminde 1 milyon Euro'luk araba ile İstanbul sokaklarında dolaşan zengin iş adamı, kiminde ise dördüncü ilişkisinde de mutluluğu bulamayan ünlü mankenin beyaz atlı prensi olur. Yaratıcı, üretken, hayalperest, geniş görüşlü ve çocuksu erkeklerdir onlar…

Kadınların Hazırlanma Sürelerine Neden Bu Kadar Takılırlar?
Bir kadın nasıl olur da, ev boyayan usta ile aynı sürede makyaj yapabilir? Bir kıyafet seçmek ne kadar zor olabilir? Gerçekten kulağınızdaki küpenin taşının tonu ile çanta renginizin renk skalasında peş peşe gelmesi zorunlu mu? Tüm bu soruların cevabını arayarak geçen bekleme süresi, erkeklerin dünyasında önemli yer kaplar. Oysa siz erkeklerin kıyafet tercihlerinde çok düşünmediğini, herhangi bir gömlek, ceket, pantolon triosu ile akşamı kurtarabileceğini düşünürsünüz. Fakat fena halde yanılırsınız. Kadınların hazırlanma sürelerini fazla uzun bulan erkekler bu konuda haklıdır çünkü onlar her zaman hazırdır! Tüm dışarı çıkma planlarını kendileri yaptıkları için o akşam ne giyeceklerini de kafalarında çoktan belirlemişlerdir. Sürprize yer vermezler ve sizden de bunu beklerler. O akşam dışarı çıkılacağı, o akşam belli olmamıştır neticede. Olsa bile, doğru bir ilişkide her zaman her şeye hazırlıklı olunması gerekir! Disiplinli, düşünceli, pratik, problem çözücü ve en önemlisi şık erkeklerdir.

İnşaat İzlemek Gerçekten Keyifli Bir Aktivite mi?
Baştan cevabını vereyim: Evet, hem de çok. İnşaat izlemek, bir sanat eserinin ortaya çıkış sürecine dâhil olmak gibi, tarihe tanıklık etmek gibi… Bir zamanlar boş bir arsayken yanından yürüyüp geçtikleri yerde yükselen betonlarda, dökülen çimentolarda, çimentolara saplanan demir direklerde inşaattan çok daha fazlasını görürler. İlişkinizi inşaatla imgeleyip, geleceğinize dair hayallere dalarlar. Belki de orada yükselecek binada oturduğunuzu, çocuklarınızın sitenin bahçesinde koşturduklarını düşlerler… İnşaat izleyen bir sevgiliniz varsa mutlu olun. Çünkü o iyi aile babası, evcimen aynı zamanda da sanatçı ruhlu bir erkektir.

Çiçek almak gerçekten bu kadar zor mu?
Erkekler arasında bazı ayrıcalıklı davranışlar vardır. Bunları yaptığınız zaman arkadaş grubunuzda farklı muamele görmeye başlarsınız. Akşam dışarı çıkarken eşten izin almak, hafta sonu eve erken dönmek, bir yerde otururken telefonu sesi açık ve ekranı yukarı bakacak şekilde masanın üzerine koymak ve çiçek almak… Bir erkek elinde çiçekle sokakta yürüyorsa, bazı şeyleri göze almış ama bazı şeylerden de vazgeçmiş demektir. Bu çok kritik, aşılması zor olan bir eşiktir. Sevgilisine çiçek aldırabilmiş kadın, tüm bulmacayı çözmüş demektir.

Hepsine tamam da klozet kapağını neden kaldırmıyorsunuz?
Bazı erkekler için sınırları zorlamak, standardın dışına çıkmak, adeta bir yaşam şeklidir. Kamp yapmak için gidilen ormanlık alanda ateşi yanlarında bulunan en pahalısından benzinli çakmakla değil izci usulü yakmaya çalışırlar. Sınava son gün çalışır, balığın yanında yoğurt yerler. Bu erkekler fark etmeyeceğinizi düşünerek ince işçilik sergileyip, klozet kapağını kaldırmadan kullanırlar tuvaleti. İyi geometri bilgisi isteyen bu hareketi yapan maceraperestleri anlamak zordur.

BİZE ULAŞIN