Ah şu koku meselesi...

Erkekler bizden daha fazla ve daha mı kötü kokuyor; yoksa bize mi öyle geliyor? Her türlü ilişkide kokunun önemi yadsınamaz ancak söz konusu sevgilimiz olduğunda konu apayrı bir önem kazanıyor. Yaz aylarında olduğumuzu da göz önüne alırsak, bu konuya açıklık getirmemiz şart.

DAMLA DURAK

Öncelikle şu çok merak ettiğimiz "erkekler bizden daha fazla mı terliyor" sorusuna cevap verelim. Yapılan araştırmalarda erkeklerin daha çok terlediğini gösteren bir bulgu yok. Ancak uzmanlar özellikle fiziksel aktivite artışının terlemeyi artırdığını ve bu yüzden erkeklerin daha çok terlediğini düşünüyor olabileceğimizi söylüyor. Terleme, vücut ısısındaki artışa yanıt olarak ortaya çıkan doğal bir tepki ve ısı dengesini sağlıyor. Sıcak ortam, fiziksel egzersiz, endişe, korku sırasında vücutta terleme artışının olması da kadın-erkek fark etmeksizin normal kabul ediliyor. Bazı kişilerde terleme, bu normal durumlar dışında da ortaya çıkıp kişinin ruhsal durumunu kötü yönden etkileyebildiği gibi, sosyal hayatını, aşk hayatını ve hatta günlük giyim tarzını dahi etkiliyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Savaş

Neden Kötü Kokuyorlar?
Erkeklerin bizden daha fazla terlemediğine ikna olduk; ancak bizden daha kötü koktukları konusunda ısrarcıyız. Bunun doğru olup olmadığını Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Savaş İyigün'den dinledik: "Ter aslında kokusuz bir sıvı. Özellikle ergenlikle birlikte koltuk altı, kasık, meme başlarında yerleşen ter bezleri genişliyor, aktifleşiyor. Salgılanan ter kokusuz olmasına rağmen kokulu madde oluşturabilecek içeriğe sahip. Kişinin sahip olduğu derideki bakteriler tipik, keskin küf veya terli vücut kokusuna neden oluyor. Bu nedenle koku da cinsiyete değil, kişiden kişiye göre değişen bir durum".

Uzak Durmalı!
Erkek arkadaşınızda aşırı terleme ve koku problemi varsa, çok sevse dahi şu gıdalardan kaçınması gerekiyor: Cipsler, katkı maddesi içeren gıdalar; kafein içeren çikolata, kahve, çay; pastırma , sucuk gibi çok yoğun baharatlı yiyecekler; soğan ve sarımsak. Aşırı alkol tüketimi de etkileyebiliyor.

Ne Yapılabilir?
Erkeklerin bizden daha kötü kokmadığına da ikna olduk… Evet, kişiden kişiye değişiyor ancak ya erkek arkadaşımız da bu kişilerden biriyse? Emin olun, bu koku meselesi nice ayrılıklara, nice ilişkilerin başlamadan bitmesine neden olmuştur. Neyse ki çözümsüz değil! Neler yapılabileceğiniz uzmanımız anlatıyor: "Öncelikle aşırı terleme varsa nedeni saptamak için öyküyü bilmek gerekir ve bazı tetkikler istenebilir. Eğer neden bulunursa bunun ortadan kaldırılması zaten aşırı terlemeyi önleyecektir. Şayet bir neden bulunamazsa tedavi terlemenin tipi, görüldüğü bölgeler, şiddeti, hastanın daha önce kullandığı tedaviler göz önünde bulundurularak yapılır. Tedavi seçenekleri arasında; deri yüzeyine sürülerek uygulanan ilaçlar, iyontoforez (elektrik akımı kullanılıyor) , botulinum toksin enjeksiyonları, cerrahi girişimler ve ağızdan alınan ilaçlar yer alıyor. Yalnız tüm bu tedavi seçeneklerinin farklı etkinlik düzeyleri ve yan etkileri olduğunu da söyleyebiliriz".

Botoks Çare mi?
Botoks denilince pek çoğumuzun aklına yüze yapılan, kırışıklık giderici uygulamalar gelse de bu yöntem farklı alanlarda da etkin şekilde kullanılıyor. Bunlardan biri de aşırı terleme sorunu. Aşırı terleyen bölgedeki derinin içine özel, ince uçlu iğnelerle uygulanan botoks; ter bezlerini uyaran sinir uçlarından uyarıcı madde salınmasına engel olacak şekilde etki gösteriyor. Uygulamadan üç gün sonra terlemede azalmalar görülmeye başlıyor ve yaklaşık beş ve yedinci günler arasında etki en yüksek düzeye ulaşıyor. Ve güzel haber; çoğunlukla terleme tamamına yakın kayboluyor! Uygulamanın etki süresi kişiye ve uygulanan doza göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 6-8 ay devam ediyor. Etki ortadan kalktığında, tekrar uygulanabiliyor.

Nelere Dikkat Etmeli?

Ter emici kumaştan, doğal ipliklerden üretilmiş, geniş kesim kıyafetler, iç çamaşırı ve çoraplar giymeli, sentetiklerden kaçınmalı.

Deri ve doğal malzemelerden terlik ve ayakkabılar giymeli, ayakkabıyı çıkardıktan sonra havalandırmalı.

Kıyafetlerin uygun alanına yapıştırılabilen "koltuk altı pedi" kullanılabilir.

Deodorantlar, roll-on'lar temiz cilde uygulanmalı.

Koltuk altı tüyleri uzamadan düzenli olarak temizlenmeli.

Temizlik için sık yıkanmalı ama sonrasında mutlaka iyi kurulanmalı.

FOTOĞRAF: LYNDA CHURILLA

BİZE ULAŞIN