Önümüzdeki ay çıkacak sürpriz single çalışması için son hazırlıklarını yapan Gökcan Sanlıman’ı yakından tanımaya ne dersiniz?

HAZIRLAYAN: LARA AKYEL
FOTOĞRAF: MEHMET TURGUT

Akşam Güneşi
"Akşam Güneşi sözlerini ve bestesini geçen yıl yazdığım bir şarkı. İlk andan itibaren bu kadar çok sevildiğini görmek, radyo listelerinde yer almak beni gerçekten mutlu ediyor. Enerjisi yüksek, şarkı formu olarak ritmik, sözleri ise yalın ve samimi. Yaz mevsimini hissettiren, deniz kıyısının, sıcak kumların hayalini kurduran bir şarkı; bu yüzden sevildi diye düşünüyorum."

Sıfırdan Yaratmak
"Ben şarkılarımda en çok anlatıma ve dolayısıyla hikayeye önem veriyorum; bu yüzden en keyif aldığım aşama söz yazma aşaması. Şarkılarımı resim yapar gibi yazmaya özen gösteriyorum. Karakterin ruh hali, çatışmaları, içinde bulunduğu durum ve mekan gibi ayrıntılara çok önem veriyorum. Bu detaylar benim hikayemin dinleyicinin aklında, duygularında karşılık bulması açısından çok önemli, zaten bundan sonraki tüm çalışmalar de anlatmak istediğiniz hikayeye hizmet eden süreçler bana kalırsa."​​

Youtube Dünyası
"Youtube'un doğru kullandığında, müzisyenler için çok yararlı bir mecra olduğunu düşünüyorum. Sanatçıyı direkt seyirciye ulaştırması ve aradaki denetim mekanizmalarını ortadan kaldırması açısından çok önemli bir araç; sanatçıyı özgür kılıyor ve oyun alanını genişletiyor. Ayrıca yeni yeteneklerin keşfedilmesinde kalıplaşmış bir zihin yapısının halka dayatılması konusunu da devre dışı bırakıyor."

Eserlerin Değeri
"Ben hiçbir şarkıyı Youtube'daki tıklanma sayısına göre değerlendirmiyorum. İyi şarkı her zaman iyi şarkıdır. Zaten halka mâl olmuş birçok şarkının izlenme sayısının genel geçer şarkılardan daha az olduğunu görüyoruz; bu da bize niceliğin değil, niteliğin daha önemli olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra, günümüzde sanat eserlerinin de birer ürün gibi ele alındığını göz önünde bulundurursak hızlı tüketilen ürünlerin de aslında üretiminin kolay, içinin boş ve tüketiminin de aynı oranda çabuk olduğunu görebiliriz."

Kimlik Kartı Doğum yeri ve tarihi:
İstanbul, 22 Aralık 1985 Burcu: Oğlak
Eğitimi: İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi bölümü mezunu.

KISA, KISA
Stili…
"Şıklığı severim ama rahatlık benim için daha önemli. Sade ve hedefe yönelik giyinmeyi tercih ediyorum."
Beğenerek izliyor…
"Arctic Monkeys- Tranquillity Base Hotel &Casino şarkısının klibini çok sevdim."
Unutamadığı an...
"İlk sahneye çıkışım tabii ki. Heyecanlanmanın ne demek olduğunu o zaman anladım."
Kimsenin bilmediği…
"Bardağın boş tarafına aşığım fazla belli etmesem de karamsar bir yapım var."
Esin kaynağı…
"Kendi şarkılarını yazan, yaratan ve icra eden her sanatçıya hayranım ve kendi hikayesi olan herkesten esinleniyorum, gerek sahnede, gerek şarkı yazarken. Sahneye çıkmayı ve şarkılarımı insanlarla paylaşmayı çok seviyorum. Hedefim olabildiğince çok insana şarkılarımı ulaştırabilmek."
Yakında…
"Akşam Güneşi için bir remiks versiyon hazırlıyoruz. Bir yandan da yeni albümü kaydediyorum. Ekim ayında yeni bir single daha yayınlayacağız."

BİZE ULAŞIN