Zor erkeklerle başa çıkma rehberi

Biz kadınlar karmaşık varlıklarız tamam, ama erkekler de bizim kadar karmaşık olmamalarına rağmen kafamızı fazlasıyla meşgul edebiliyorlar. İşte size komplike erkeklerle nasıl başa çıkmak gerektiğine dair bir reçete...

Giriş Tarihi: 05.10.2018 15:36 Güncelleme Tarihi: 05.10.2018 15:39

Çoğu kadının çok iyi bildiği bir problemden bahsedeceğiz. Birlikte olduğunuz insanı seviyorsunuz, her şey neredeyse mükemmel gibi. Neredeyse! Çünkü sevgilinizin o bir tane alışkanlığı, zaman zaman neden bu ilişkiyi yaşadığınızı sorgulamanıza sebep oluyor. "Onu değiştiremezsin, bu onun yapısı" diyor arkadaşlarınız. Ama öylece vaz mı geçmeli? Belki bir gün bu huyundan kurtulur mu? Size 4 zor erkek tipi tanıtıyoruz. Görünen gerçeğin haricinde neler olabilir? Onunla en akıllıca nasıl başa çıkabilir ve ilişkinizi düzeltebilirsiniz?

Kıskanç Erkek Sorunu:
Bu adam sizi el üstünde tutuyor. Her gün ne kadar güzel olduğunuzu, sizi ne kadar çok sevdiğini söylüyor ve size sanki nadide bir mücevhermişsiniz gibi davranıyor. İşte problemi de tam olarak bu. Ona göre en iyisi; sizi pamuklara sarıp altından bir kafese koymak. Diğer erkeklerin de kendisi gibi size hayran olacağını düşünüyor. Telefonda bir erkek sesi, bir sms ya da bir partide birazcık fazla muhabbet ettiğiniz herhangi bir karşı cins sinirlerini ayağa kaldırmaya yetiyor. Onsuz dışarı çıkmanız ise dünyanın en korkunç olayı. Sürekli: "Neredeydin? Telefonun neden kapalıydı? Kiminleydin?" sorularıyla boğuşmanız gerekiyor.
Bu davranışın altında yatanlar: İkili ilişkiler söz konusu olduğu zaman kendine güveni olmayan bir adamla karşı karşıyasınız. Bilinmeyen bir sebepten dolayı kendisini sevilmeye layık bulmuyor, ilişkilere güvenmiyor.
Nasıl davranmalısınız?: Ona olabildiğince açık davranmalısınız. Bir şeyler saklamaya başladığınız andan itibaren kakaybetmiş sayılırsınız. Çünkü bu şekilde onun güvensizliğini haklı çıkarmış olursunuz. İş yemeğinizde sadece erkekler olduğunu ona da anlatın. Eski sevgilizle buluştuğunuzu saklamayın. Bir erkekle sohbet ederken onun kıskanç bakışlarını umursamayın. Eğer gerginlik yaratırsa mümkün olduğunca sakin olun. Ondan bir şey saklamanız gerekmediğini çünkü onu sevdiğinizi söyleyin. Bu şekilde topu ona atmış olursunuz, kendi problemleriyle yüzleşmesi gerektiğini söyleyin.
Sonuç: Eğer kendine olan güvensizliği çok büyük değilse, bu davranışıyla ilişkinizi nasıl bozduğunu görecektir. Bunun üzerine aşırı hislerini kontrol altına almaya çalışacaktır.

İş Bağımlısı Erkek Sorunu: Hafta arası bir dul hayatı yaşamaya alıştınız çünkü sevgiliniz sabahtan akşama, akşamdan sabaha işiyle meşgul. Buna alıştınız tamam fakat hafta sonlarını da yalnız geçirmek zorunda olmak canınıza yetti. Ayrıca olan azıcık boş zamanında da çok yorgun olduğu için televizyonun karşısında uyuklamaktan başka bir şey yapmak istemiyor. Bu davranışın altında yatanlar: İş bağımlısı insanlar kendilerini mesleki başarılarıyla özdeşleştirirler. Erkekler için bu, çoğu zaman bir statü meselesidir. Boşta kaldıklarında kendilerini işe yaramaz, anlamsız ve mutsuz hissederler.
Nasıl davranmalısınız?:
Onu ikna etmeye çalışmak bir kumarbaza artık kumar oynamamasını söylemek kadar faydasız bir davranıştır. En iyi yöntem bu bağımlılığının yerine koyabileceği bir meşgale bulmaktan geçer. Onunla geçirdiğiniz kısıtlı zamanı, hoşuna gidecek aktiviteleri keşfetmeye çalışmak için kullanın. Sevgilinizin nasıl bir insan olduğuna göre; sandal kiralamak, piknik yapmak için onu razı edebilirsiniz. Önemli olan ortamda yapılacak bir iş bulunmamasıdır. Birlikte geçireceğiniz kısıtlı zamanları televizyonun önünde öldürmekten ne kadar mutsuz olduğunuzu söyleyin. Eğer onun heyecanlanmasnı sağlayacak bir aktivite bulduysanız, birlikte bunu yapacağınız bir gün planlayın. Buna rağmen hâlâ çalışması gerektiğini düşünüyorsa, planladığınız günü yalnız geçirin ve akşamında neler yaptığınızı ona anlatın.
Sonuç:
Yüzde 150 fedakarlık ve faaliyet gerektiren iş kollarında çalışan iş bağımlısı sevgilinizi bu davranışından vazgeçirip başka konulara yönlendirmek oldukça zordur. Ancak akıllıca planlanmış hedonist bir repertuar ile başarıya ulaşmanız mümkün olabilir.

Bağlanma Korkusu Olan Erkekler
Sorunu: Birlikte çok güzel bir hafta sonu geçirdiniz. Bolca sohbet, cilveli oyunlar, şefkat gösterileri... Dr. Jeykıll ve Bay Hyde sendromuna yakalanana kadar. "Çok fazla beklentin var, bu kadar üstüme gelme, bırak ben sana yaklaşayım." dedikten sonra çekip gidiyor. Siz de şaşkınlıkla bakakalıyorsunuz, başınızdan aşağı bir kova soğuk su dökülmüş gibi. Hepi topu: "Haftaya cumartesi bir parti var, birlikte gidelim mi?" diye sormuştunuz.
Bu davranışın altında yatanlar:
Bağlanma korkusu olan erkekler, kadınlar tarafından ele geçirileceklerini düşünürler. Bu tip erkekler geçmişlerinde, bir kadına çok fazla güvenmemek gerektiğine, kendini ona teslim etmemek gerektiğine inanmalarını gerektirecek deneyimler yaşamışlardır.
Nasıl davranmalısınız?:
Bir dahaki sefere: "Gel buraya, yok istemem git oraya" oyunu oynamaya başladığında sinirlerinize hakim olun. Onsuz da dışarıya çıkabileceğinizi fakat onunla olursa daha güzel olacağını düşündüğünüzü ona belirtin. Konuşmanızı bu doğrultudan saptırmayın, eğer yakınlık-uzaklık-beklentiler gibi konulara girerseniz problemin çok fazla içine düşmüş olacaksınız. Kendinize bir zaman sınırı koyun ve o zamana kadar sizinle gelip gelmeyeceğine karar veremezse, parti için kendinize eşlik edecek başka bir kavalye bulmaya söz verin. Sözünüze sadık kalın. Geceyi beraber geçirirseniz mutlu olacağınızı hatta birlikte bir hafta sonu tatili yapmak isteyeceğinizi ona söylemekten çekinmeyin. Bu istekleriniz karşısında beti benzi atıyorsa, sakince konuyu değiştirin ama isteğinizi asla geri almayın.
Sonuç:
Biraz şansın da yardımıyla sevgiliniz isteklerinizin, ayaklarına takılacak prangalar olmadığını fark edecektir. Bu şekilde size daha çok evet demeye başlayacaktır.
Cosmopolitan

BİZE ULAŞIN