İki Michelin yıldızlı Şef Wolfgang Puck’ın restoranı Spago’nun şefi, aynı zamanda da Harbiye’nin ara sokaklarından yükselen nefis hamburger kokusunun kaynağı olan Zula’yı kuran üç şeften biri Cihan Kıpçak. Geçtiğimiz Mart, Oscar tarihinde mönüye ilk defa dahil olan Türk yemeklerini ise bizzat hazırladı. Cosmo olarak leziz yemeklerin arkasındaki bu başarılı şefe soracak birkaç sorumuz vardı tabii.

Hazırlayan: Lara Akyel
Fotorğraf: Koray Işık

Türkiye'de Şef Olmak
"10-12 yıl öncesinde hakir görülen bir meslekti. Sebepleri tartışılır ama isminiz Giovanni ya da Thierry falan değilse kimse size saygı duymazdı. Bu iş Türkiye'de popüler olduktan sonra insanların bakışı değişti. Şimdilerde Türkiye'de olabileceğiniz en kolay şey, olmak. Yurt dışında daha zor çalışma şartları; psikolojik baskı ve düşük ücretler zorluyor. Türkiye'nin en büyük artısı dört mevsimi yaşadığınız bu güzel toprakları ve ürün kalitesi. Çoğu ürün dünyada ilk üçe çok rahat girecek kondisyonda."

Michelin Yıldızı Rüyası
"Michelin'in kriterleri çok nettir. Açmak gerekirse, malzeme kalitesi, hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık, yaratıcılık, fiyat-kalite orantısı ve standartlarındaki istikrar şeklinde beş maddeyle belirlenmiş kriterleri var. Ayrıca genel ambiyansın mönüyle bütünlüğü, hizmet kalitesi, temizlik, restoranın butik ve yenilikçi olması, şefin restoran sahibi olmasının yanı sıra, şefin Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış olması da apoletine Michelin Yıldızı takmak isteyen restoranlara puan kazandıran hususlar arasında. Alırsanız emin olun; hayatınız daha da zorlaşır, kaybetme ya da ikinci yıldızı alma stresine girersiniz, kendinizden daha çok ödün verir ancak daha az kazanırsınız çünkü yüksek standartlarınızı korumanız gerekir. Türkiye'de rehber olmadığı için hayalini kurup vakit harcamaya da gerek görmüyorum."

Oscar'da Türk Lezzetler​
"Çok özel bir deneyimdi. Devasa bir mutfakta 300 kişi çalışıyor ve 1600 davetliye ilk defa Türk yemekleri yapılıyor. Mönüde içli köfte, Adana taco ve muhammara gibi lezzetler yer alıyordu. O gün mönüde dünyanın en değerli dana eti kabul edilen Miyazaki A5 Wagyu da, Petrossian havyarı da vardı. Sonuçta bu ürünler artarken Türk yemekleri kalmamıştı."


Kimlik Kartı
Doğum yeri ve tarihi: Marmaris, 23 Temmuz 1986
Burcu: Aslan
Eğitimi: Bilkent Üniversitesi, Turizm İşletme bölümü mezunu.

KISA, KISA
Keşke dediği...
"Bir enstrüman çalmak."
Geleceğe dair planları arasında…
"Eşimle Uzak Doğu turu."
Hayatın onu en çok şaşırttığı anlardan biri…
"Kızımın olacağını öğrendiğimde çok şaşırmış ve mutlu olmuştum."
Ona en çok sorulan soru…
"Bunu nasıl böyle yapıyorsun?"
Yemeklerle ilgili pek kimsenin bilmediği bir bilgi…
"Yemek pişirirken tava ya da tenceredeki her malzeme sizinle konuşur, fısıldar. Yeter ki, siz dinlemeyi öğrenin."
Oscar 2019…
"Kasım ayında görüşeceğimiz Şef Wolfgang Puck ile 2019 Oscar Töreni'nin şefleri arasında yer alıp almayacağımı netleştireceğiz."

BİZE ULAŞIN