Emin Yoğurtcuoğlu

Emin Yoğurtcuoğlu dünyayı geziyor, kuşları takip ediyor ve fotoğraflıyor. Kuş dedektifi lakabının hakkını veriyor. Ona dünyasıyla ilgili merak ettiğimiz her şeyi sorduk.

Giriş Tarihi: 31.05.2019 15:37 Güncelleme Tarihi: 31.05.2019 17:53

Lara Akyel

KİMLİK KARTI
Doğum Yeri ve Tarihi: Ankara, 27 Şubat 1986
Burcu: Balık
Eğitimi: İstanbul ÜniversitesiOrman Fakültesi Yaban Hayat Bölümü

Böyle Başladı
"Kuşları gözlemlemeye 12 yaşında başladım. O yaşa göre çok kitap okuyordum. Babamın kütüphanesinde gezinip ilgimi çeken kitapları karıştırıyordum. Ansiklopedileri kitap gibi okuyordum. Kuşlara olan merakım ilk o zaman başladı. Ansiklopedilerde okuduğum türlü türlü kuşları Ankara'da evimizin yakınındaki Altınpark'ta görmeye başlayınca şoka girdim."

@eminyogurtcuoglu


Kanada'da kar baykuşu ile.

Kuşların Yelkenlisi
"Beni en çok etkileyen kuş türü albatros. Bu kuşlar hayatlarının çoğunluğunu okyanusta geçiriyorlar ve karaya sadece üremek için konuyorlar. Üç buçuk metreye varan kanat açıklıkları sayesinde tek bir kanat çırpışıyla rüzgarı arkalarına alıp, kilometrelerce denizin yüzeyini yalayarak uçabiliyorlar. Kuşların yelkenlisi diyorum ben onlara."


Keşif turlarından bir kare.

Keşif Gezileri
"Genelde özel turlar düzenliyorum. İlk başlayanlar için ayrı, ekipmanı ve deneyimi olanlar için ayrı, spesifik türleri görmek isteyecek kadar tecrübeli olanlara da ayrı turlarım oluyor. Yurt dışı ve yurt içinde de bu gezileri düzenleyebiliyorum. Genelde ülkelerin en iyi kuş görülebilecek zamanlarını tespit edip o şekilde gidiyoruz."


Kuşların peşindeyken.

Farkındalık Seviyesi
"Türkiye'de farkındalığın artması benim önceliklerim arasında. 20 sene önce gittiğim alanların bazıları şimdi yok. Hayvanların sayısı hızla azalıyor ve farkında olmadığımız için koruma isteği olmuyor. Bu gezileri düzenlememin tek amacı insanlara kendi belgesellerini yaşatmak ve farkındalık kazandırıp onları korumak için tek bir yumruk olabilmek."

Neden Kuşlar?
"Bir kuşun peşindeyken yapay dünyayla bağlantınız tamamen kopuyor. Ne sinir, ne stres; hiçbir şey kalmıyor. Dünyanın her yerine tam 10700 türü dağılmış durumda. Okyanuslardan, dağların tepelerine; kutuplardan ıssız çöllere kadar her yere dağılmış durumdalar. Kuşları gözlemek insanı kendine yakınlaştırıyor. Kendi uç sınırlarınızı keşfediyorsunuz. Eğer bir maceraperestseniz kuşların renkli dünyası tam sizlik. Çünkü her bir seyahat bir kitap, her bir gün ayrı bir macera. Benim bir sözüm vardır; hayat kısa, haydi kuşa…"

Kuşlarla İlgili Batıl İnançlar
"Çok fazla var. Mesela kargalar 400 sene yaşar… En uzunu insan bakımı altında 69 sene yaşamış bir canlı için bu söylenti nereden çıkmış bilmiyorum ama kargalar doğada ortalama 10-15 sene yaşıyor. Gene de bazı batıl inanç kuşların işine yarıyor. Misal Hacı Leylek, bizde baharı getirdiği ve kutsal topraklardan geldiği için kutsal sayılıyor ve kimse onları vurmuyor."

BİZE ULAŞIN