İlişki Tedidi: Bağlanma Korkusu

İyi giden ilişkiniz birdenbire çıkmaza girdi ve nasıl olduğunu siz bile anlamadınız! Erkeğinizin korkularının devreye girmesiyle hiç farkına varmadan yapmış olabilecekleriniz üzerine bir yazı okuyacaksınız

Giriş Tarihi: 22.12.2019 14:11 Güncelleme Tarihi: 24.12.2019 10:40
Sevgilinizle aranızda hiç sorun yaşamıyorsunuz. Zevkleriniz, alışkanlıklarınız benzer. Dolayısıyla birlikte iyi zaman geçiriyorsunuz. Bu gidişle işler ciddiye dahi binebilir. Hatta aradığınız erkeği bulmuş olmanın coşkusu içinizi dolduruyor. Siz bu şekilde düşünürken diğer tarafta erkek arkadaşınızın aklından geçebilecek düşüncelere odaklanmaya çalışalım: Yaşamıma fazla mı dahil oluyor? İyi zaman geçiriyor olmak evlenmek mi demek? Eyvah, beni sevdiğini söyledi! Erkek arkadaşınız pek çok erkeğin de kolayca düştüğü bir çaresizliğin pençesinde olabilir: Bağlanma korkusu. Erkekler pek çok konuda korkusuz ve cesurca davranışlar sergilerlerken, sıradan buluşmalardan sonra tatlı tatlı gelişen romantik ve keyifli haller onları bir korkağa çevirebiliyor. Onlardaki gerginliğin ve değişimin nedenini, kadınların kendilerini ve duygularını daha net ifade etmeleri sonucunda kapıldıkları paniğe ve korkuya bağlamalısınız. Bunda sizin de payınız yok değil. Sevgilinizin duyduğunda nasıl hissedeceğini düşünmeden onu sevdiğinizi söylediğinizde aklındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmalısınız. İşte erkeklerin harika giden ilişkileri içindeki en temel korkuları ve bunları ortadan kaldırabilmenin yolları. Erkekler birlikteliklerinden sıkılmaktan korkarlar. Bu korkuyu tetikleyici davranışlardan uzak durun. Sürekli aynı yerlere gitmek, aynı arkadaşlarla görüşmek onu olumsuz etkiler.

ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KAYBETME KORKUSU
Erkeklerin aklında oluşan ilk temel korku özgürlüğünün kısıtlanabilme ihtimali üzerine kurguladıklarıdır. İlişkiniz ciddiye bindikçe alacağı kararlarda size de danışması gerektiği düşüncesini sevmez. Satın alacağı bir ev ya da motosiklet için sizin fikrinizin üzerinde baskı oluşturacağı düşüncesini benimsemek istemez. Arkadaşlarıyla tatil planları yaparken sizin de aynı hafta sonu için romantik bir buluşma ayarlamış olmanızı öğrenmek onu kafesinden kaçmak isteyen vahşi bir hayvana çevirebilir. Onu kontrol altına almaya çalışmadığınızı ona göstermeniz gerekebilir. Bunun için kendinize ait bir hayatınız olduğunu ona hatırlatın. Programlarınızın hepsini sevgilinizle yapmayın. Arkadaşlarınızla zaman geçireceğiniz organizasyonlarınıza onun da katılmak zorunda olmadığını belirtin. Davranışlarınızla da bu durumu kanıtlayın. Böylece yaşamını işgal etmeye çalışmadığınızı anlayacak ve korkularından kurtulacaktır.

TEKDÜZELİK KORKUSU
Erkekler birlikteliklerinden ve kız arkadaşlarından sıkılmaktan korkarlar. Bu korkuyu tetikleyici davranışlardan uzak durun. Sürekli aynı yerlere gitmek, aynı arkadaşlarla, aynı sohbetleri yapmak onda negatif sinyalleri yakacaktır. Hem aşk hayatınızda hem de sosyal hayatınızda monotonluğu kıran siz olabilirsiniz. Daha önce birlikte denemediğiniz aktiviteler deneyin. Sıkıcı ve monoton olamayacağınızı ona gösterin.

DEĞİŞECEĞİNİZ KORKUSU
İlişkiniz rayında gidiyor olmasına rağmen onun aklının bir köşesinde "Bunlar cicim ayları, dur bakalım neler olacak" sorusu her zaman için olabilir. Bu sadece onu takdir etmeniz, uyumlu davranmanız anlamına gelmiyor. Siz yukarıdaki tüm korkularını sıfırlasanız bile bunların tümünün geçici olabileceği ihtimali onu ürkütebilir. Bu korkuları ortadan kaldırmaya onun istekleri için de, kendinizinkiler için de programınızdan vazgeçmeyerek başlayabilirsiniz. Onunla baş başa kalmak istediğinizi biliyor olmasına rağmen sporunuzu aksatmıyor olmanız onun da aynı şekilde hareket edebileceğini ve sizin davranışlarınızın geçici değil, oturmuş olduğunu gösterir.

BİZE ULAŞIN