Geleceğe Yön Veren 5 İdealist İsim

Teknolojik gelişmelerin içinde olan, dijital dünyayı tanıyan ve şekillendiren isimler onlar…

Giriş Tarihi: 10.01.2020 07:45 Güncelleme Tarihi: 10.01.2020 07:45
Teknolojik gelişmelerin içinde olan, dijital dünyayı tanıyan ve şekillendiren isimler onlar… Hayatımızı kolaylaştıran aplikasyonlardan teknoloji ve sanat arasındaki köprüye, dijital ortamdaki güvenliğimizden inovasyonların doğaya sağladığı katkılara kadar pek çok konuyu işin profesyonellerinden dinledik. Bakın, onlar dijital evreni ve yeni teknolojileri nasıl yorumluyor...

Damla Durak
Fotoğraflar: Canan Yetişti Satkın
KEREM DEVECİ
Deveci Tech Kurucusu "Dijital dünya için medeniyetin evrimi diyebilirim. Çok hızlı gelişen bir çağdayız; bir ürün çıktığı anda demode olabiliyor, bu gelişimi iyi yorumlayamayan ve kaçıranlar gelecekte söz sahibi olamayacaklar. İnsanlık tarihi boyunca üretilen bilgi, günümüzde 15 ayda üretilebiliyor ve bilgi üretme miktarı her sene giderek artıyor. Bu sene 5G'nin yaygınlaşması sebebiyle otonom araçların daha çok gündeme geleceğini düşünüyorum. Ayrıca teknoloji şirketleri, paylaşım ekonomisine ağırlık verecektir. İklim değişikliği gelecekte hepimizin yok oluşunun habercisi. Yarattığımız 'ENLIL' projemiz ile daha temiz şehirler ve otoyollar hedefliyorum. Sonuçta, bizden önceki nesillerin yaptıkları hataları düzeltmekle yükümlü olan nesiliz, bizden sonrakilerin böyle bir şansı olmayabilir. Yenilenebilir enerji lüks değil, zorunluluk."

KISA KISA
En çok kullandığınız aplikasyon hangisi?
Instagram
Size ilham veren/takip etmekten keyif aldığınız Instagram hesabı hangisi?
@gigadgets
Favori film/dizi/belgesel ve kitabınız hangisi?
Kesinlikle Cosmos. Carl Sagan'ın yazdığı bir kitap ayrıca belgeseli de çekilmişti.ETHEM ONUR BİGİÇ
İllüstratör "Dijital gelişmeleri büyük rahatlık ve lüks olarak görüyorum. Doğru kullanabildiğimiz zaman dijital dünya ve getirdikleri sayesinde çok daha kolay ve kimseye muhtaç olmadan kendimizi geliştirebiliyor, işlerimizi yapıyor ve bunları sunabiliyoruz. 2020'de, 2019'a göre çok büyük bir sıçrama olmayacaktır ama yavaş yavaş bazı düzenler bozuluyor ve yeni düzenler kuruluyor. Yakın gelecekte geleneksel dünyanın yanında dijital üretimler daha kıymetli olacak. Dijital ekipmanlar sanatçıya hata yapma rahatlığı veriyor ve iş üretim hızını artırıyor. Özellikle profesyonel işler için bu çok hayati oluyor diyebilirim."

KISA KISA
En çok kullandığınız aplikasyon hangisi?
Procreate
Size ilham veren/ takip etmekten keyif aldığınız Instagram hesabı hangisi?
@illustrationacademy
Favori film/dizi/ belgesel ve kitabınız hangisi?
Film Seven Samurai, kitap Suç ve CezaGENCO ELÇORA
Iyzico Satış Yöneticisi "10 ve 20 yıllık dilimlerin birbirinden bu denli başkalaştığı, bir diğer deyişle zamanın akış hızının hiç görülmemiş seviyelere çıktığı günümüz dünyası kendi imkanları ve gereksinimlerine göre şekilleniyor. Öte yandan giyilebilir teknolojiler, teknoloji şirketlerinin sağlık ve finansal hizmetler alanlarına odaklanmaları itibarıyla günlük parasal işlemlerimizin, aldığımız sağlık hizmetlerinin kalitesinin artacağını düşünüyorum. Yeni bankacılık ya da akıllı dijital cüzdanların, büyük veri analizi ve iç görü ile bireysel finansal asistanlarımıza dönüşmesini bekliyorum. Iyzico, internette ödeme yaparken ve online mağazanızdan satış yaparken size ödemenin en kolay yolunu sunuyor aslında. 35 binden fazla e-ticaret sitesine ödeme çözümü sunmasının yanı sıra 'Korumalı Alışveriş' ürünüyle kullanıcıların internetten alışverişe dair endişelerini de ortadan kaldırıyor."

KISA KISA
En çok kullandığınız aplikasyon hangisi?

Pocket
Size ilham veren/takip etmekten keyif aldığınız Instagram hesabı hangisi?
@abstractsunday
Favori film/dizi/belgesel ve kitabınız hangisi?
Film A Monster Calls, kitap Yuval Noah Harari'den 21. Yüzyıl İçin 21 DersONUR KARAHAYIT

Yandex Ülke Müdürü "Dijitalleşme süreci ile günlük hayatımızda ve iş yapış süreçlerimizde hızlı bir dönüşüm yaşıyoruz. Birçok yeniliğin yanı sıra özellikle mobil teknolojilerin sunduğu pratik çözümler hayatımızın ayrılmaz parçası haline geldi. Teknoloji ekosistemi büyürken, yapay zeka, robot teknolojileri gibi yenilikçi kavramlar da yakın geleceğe damgasını vurmaya hazırlanıyor. 2020 yılı, dünyada daha fazla sürücüsüz aracı yollarda göreceğimiz bir yıl olacak. Akıllı asistanların daha fazla üründe yer almasına tanık olacağız. Paylaşım ekonomisini destekleyen ürün ve uygulama sayısı da artmaya devam edecek. Yandex, navigasyon gibi insanların günlük hayatlarını kolaylaştırıcı birçok servis ile Türkiye'de ayda 10 milyondan fazla kişiye hizmet sağlıyor. Bu yıl en büyük yeniliğimiz Yandex'in akıllı asistanı Alisa'nın artık Türkçe konuşması oldu. Alisa yeteneklerini 2020'de daha da geliştirerek, Türkiye'de herkesin en sevdiği akıllı asistan olacak."

KISA KISA
En çok kullandığınız aplikasyon hangisi?

YandexNavigasyon
Size ilham veren/takip etmekten keyif aldığınız Instagram hesabı hangisi?
@nasa
Favori film/dizi/belgesel ve kitabınız hangisi?
Dizi Battlestar Galactica, kitap Nir Eyal'dan Hooked (How to Build Habit Forming Products)MEHMET BEHLİL

PepsiCo Tüketici Promosyonları ve İş Ortakları Müdürü, PartyMag App Danışman/Yatırımcı "Tüketim odaklı yaşam biçimi egemen olduğu sürece dijitalleşmeyle paralel, bilgiye erişim hızının artmaya devam edeceği aşikar. Dijitalleşme ile birlikte hayatlarımız kolaylaşıyor gibi görünse de artan imkanlarla beraber teknolojiyi takip etme bağımlılığımız da artıyor. Dengeyi koruyabilmenin önemi de bu çerçevede büyüyor. Giyilebilir teknolojiler, akıllı ev elektronikleri ve sesle alışverişin gündelik yaşamda kullanımının hızla artacağını düşünüyorum. Bu teknolojiler aracılığıyla oluşacak kişisel verilerin korunabilmesi de büyük önem taşıyacak. 2018 başında start up ekosistemine ilgimi bilen Kaan Akın'ın vasıtasıyla, kendisinin de yatırımcısı olduğu dijital etkinlik rehberi uygulaması olan PartyMag'in kurucuları Fatih Yıldırım ve Ali Döner'le tanıştım. Kullanıcılarına daha az harcayıp daha çok eğlenmeyi vaat eden PartyMag'in iş modeli gittikçe pahalılaşan ülkemiz eğlence sektörü için gayet mantıklı göründü ve kısa sürede ekibe dahil oldum. Bir buçuk senede yaklaşık 6 kat büyüyen ve ivmesini koruyan iş sonuçları, sunduğumuz faydanın kullanıcı tarafında karşılık gördüğünü doğruluyor."

KISA KISA
En çok kullandığınız aplikasyon hangisi?

Maalesef Instagram.
Size ilham veren/ takip etmekten keyif aldığınız Instagram hesabı hangisi?
@concepttalk
Favori film/dizi/ belgesel ve kitabınız hangisi?
Belgesel dizi Explained ve kitap Tesla'dan Aforizmalar

BİZE ULAŞIN