Orçun Sünear

Orçun Sünear

RÖPORTAJ: DAMLA DURAK
FOTOĞRAF: CANBERK UREGEL
STYLING: SİMGE YÜCEPUR
SAÇ VE MAKYAJ: FULYA MÜRTEKİN/K.U.M AGENCY
STYLING ASİSTANLARI: BUSE SARAY, ŞENİZ SERAN OK

Kocaman cüssesi, sıcacık gülen gözleri ve müthiş enerjisiyle tanıyabileceğiniz en harika adamlardan biri o… Türkiye'de reggae denilince akla ilk gelen Sattas grubunun solisti Orçun Sünear'ın ta kendisinden bahsediyoruz!

Cosmopolitan olarak daima yaratıcı işlerin ve alternatif isimlerin peşine düşmeyi sevmişizdir. İşte bizi reggae grubu Sattas'ın solisti Orçun Sünear ile bir araya getiren de tam olarak bu tutkumuz. Yeteneğini ve enerjisini görmezden gelmek mümkün değil! Müziğini muhakkak dinlemişsinizdir ama ben bir de sahnede izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. En çok eğlendiğimiz konser desek abartmış olmayız! Çekim günü kendisiyle bir araya geldiğimizde hayranlığımızı pek gizleyemiyoruz ve karşımızda son derece mütevazı ve sıcakkanlı birini buluyoruz. Enerjinin tavan yaptığı, kimsenin bir saniye bile yerinde duramadığı çekimin sonunda ise karşımızda, vedalaşırken kadınların elini zarifçe öpen gerçek bir centilmen buluyoruz.

Her şeyden önce sormak istiyoruz, Türkiye'de bir müzik türünden bahsederken akla gelen ilk isim, hatta tek isim olmak nasıl bir duygu?
Bir şeylere öncü olabilme sorumluluğunu taşımak çok kolay değil. Bir de sanıyorum ki biraz daha zamana ihtiyaç var bu şekilde anılmak için... Bizden önce de reggae ile uğraşan müzisyenler oldu; biz sadece ülkede ilk reggae albümünü çıkaran grubuz. Tabii sizlerin aklına bunu getirebiliyorsak ne mutlu bize.

Peki, bu yolculuk nasıl başladı? Sizin reggae'yle tanışmanız, ilgilenmeye başlamanız, yedi kişilik Sattas grubunun bir araya gelmesi…
5-6 yaşlarımdaydım, amcamın karışık kaseti vardı ve orada dinlediğim bir şarkının sürekli çalınmasını isterdim. Daha sonra öğrendiğim ki Bob Marley'in Could You Be Loved şarkısıymış. İlerleyen yıllarda bir dolu müzik çeşidini dinlerken 90'larda reggae; ska ve punk'ın tekrar yükselmesi ile hayatıma girdi. En güzeli de reggae'nin sadece Bob Marley'den ibaret olmadığını, daha büyük bir okyanus olduğunu öğrendim. Kuzenim Derya Eke ile evde bir gitar ve basit bir ses kayıt aleti ile doğaçlama başlayan denemeler bugünlere getirdi. Birçok değerli müzisyen geldi ve geçti; şu anda Derya Eke, Öykü Gulata, Emir Erunsal, Fehmi Alatan, Faruk Tugayoğlu, Sami Dönmez, Seçkin Özmutlu ve Batu Kurnaz ile son şeklini aldı Sattas.

Sattas'ın dinleyicisinin kozmopolit bir kitle olduğunu düşünüyoruz. Farklı dinleyicileri yakalamayı nasıl başardınız?
Çok güzel ama çok zor bir soru. Haklısınız evet, böyle geniş bir seyirci skalası olduğu kesin ve biz de zevkle izliyoruz. Sanırım bunda biraz samimiyet yatıyor çünkü çalabildiğimiz her yerde çaldık ve çalmaya devam ediyoruz. Tabii ki farklı kitlelerin geldiği yerler olunca da birbirinden farklı dinleyicilere ulaşabiliyoruz.

Hırka, Mavi, 139,90 TL,
Tişört, H&M, 39,90 TL

BİZE ULAŞIN