Yazdan geriye kalan

Yazdan geriye sadece güzel anılar kalmıyor; özellikle cildimiz için yorucu bir mevsimi de geride bırakmış oluyoruz. Şimdi ona iyi davranma ve onarım zamanı.

Giriş Tarihi: 25.10.2016 11:39 Güncelleme Tarihi: 25.10.2016 11:39

SERPİL ÇEKİN

FOTOĞRAFLAR:ISTOCK.COM

Deniz ve güneş ruhumuza ne kadar iyi gelse de cildimizi biraz yoruyor. Sonuçlarını kuruluk-matlık, leke ve yaşlılık belirtileri olarak gösteriyor. Cildin kuruması ve matlaşması en kolay çözülecek sorun ama leke yaşlılık izlerinin derinleşmesi önemli adımlarından bir tanesi ise mevsim dönüşlerinde özel bir bakıma girmek. Şimdi tam da o günlerdeyiz. O halde yeni mevsimi daha sağlıklı bir ciltle karşılamak isteyenleri şu tafafa alalım; tüm bu sorunların çözümlerine tek tek bakalım...

SORUN: KURU VE MAT CİLT
Güneşin, denizin ve havuzun etkisiyle cildimiz kurur, kalınlaşır ve matlaşır. Bunun için yapılacak dört önemli şey var: Bol bol su içmek, ölü derilerden kurtulmak, yoğun nem içerikli krem kullanmak ve cildi daha da kurutacak uygulamalardan kaçınmak. Banyoda cildinizin Ph dengesini bozmayacak ürünler tercih edin. Mesela sabun yerine nem özelliğine sahip ürünler kullanın. Kalınlaşan ve matlaşan deriden kurtulmak için ise yapılabilecek en iyi şey peeling ya da kese işlemi. Cildinize zarar vermeyecek, ölü deriyi arındırıp cildin kaybettiği parlaklığı geri kazandıracak ürünleri deneyin. Peeling ve kese işleminden sonra kremler de daha kolay emilip etkisini daha iyi gösterecektir. Son olarak cilt bakım rutininize yaz-kış demeden termal su ekleyin. Termal sular, özel vitamin ve mineral içerikleriyle özellikle kuru ciltlerin imdadına yetişiyor.

PROFESYONEL DESTEK
Evde yaptığınız bakımları desteklemek ve çok daha kısa sürede sonuç almak için kliniklerde uygulanan yöntemleri de deneyebilirsiniz. Özellikle mevsim dönüşlerinde tavsiye edilen bu yöntemler, cildin kaybettiği her şeyi çok daha kısa sürede yerine koyuyor. Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu'nun önerisi Mezoterapi. Bu uygulamada cilde yararlı vitamin, mineral, aminoasit ve enzimler bir kokteyl şeklinde enjekte ediliyor. Bu sayede cilt yenilenip nemleniyor. Estetik Cerrah Güncel Öztürk'ün cilt yenileme için kullandığı yöntem ise PRP. Kişinin kendi kanının iyileştirici ve yenileyici hücrelerin ayrıştırılarak yeniden cilde enjekte edilmesiyle uygulanan PRP, cildi içeriden onarıyor. Daha canlı ve sağlıklı bir cilt yaratıyor.

SORUN: GÜNEŞ LEKESİ
UVA koruması olmadan güneşe maruz kalmak melanosit hücrelerin düzensiz çalışmasına ve aşırı melanin yani koyu renkli pigment sentezlemesine neden oluyor. Güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu lekeler, başa çıkılması en zor cilt sorunları arasında. O nedenle en iyi leke tedavisi, baştan oluşmasını önlemekten geçiyor. Bu da yaz-kış güneşten korunmak, SPF koruması içeren ürünler kullanmakla mümkün oluyor. Dermatolog Dr. Ebru Sağlık, cildin kendini yenilemesinin yavaşladığı 35 yaş üstü kişilerde lekelere daha sık rastlandığını hatırlatıyor ve şunları söylüyor: "Leke tedavisi; oluşma sebebi, yerleşim yeri, derinliği ve tipiyle bağlantılı olarak değişiklik gösterir. Tedavi için bir plan yapılmalı ve kontrollü şekilde uzun süre devam etmeli. Bu süre bazen birkaç ay, bazen 1-2 yıl arası zaman alabilir. Tedavide yardım aldığımız birçok profesyonel ürün var. Örneğin Süt Peeling'i (Milk Peel), Leke Peeling'i (Mela Peel) ve TCA Peeling'i (Cosmo Peel) gibi. Tedaviye evde kullanılan ürünlerle de devam edilir." Güneş lekesi tedavisinde etkili yöntemlerden birinin Süt Peeling'i (Milk Peel) olduğunu söyleyen Dermatolog Dr. Ebru Sağlık, "Bu tedavi, ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılamaya yardımcı olur. Profesyonel peeling'ler içerisinde yer alan bazı soyucu asitleri içermez, dolayısıyla yan etki riski minimumdur. Parlak, tazelenmiş, canlı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur" diyor. Leke tedavisi sonrası çok dikkatli olmak gerektiğini anlatan Sağlık, şu uyarıyı yapıyor: "Tazelenmiş cilt güneşe karşı çok hassas olduğundan gündüzleri yüksek güneş koruma faktörü içeren kremler kullanılmalı. Akşamları ise leke kremleriyle tedavi desteklenmeli. Leke potansiyeli yüksek cilt yapısına sahip olan hastalarda Mezoterapi ve PRP kombinasyonunu çok sık kullanıyorum ve daha başarılı sonuçlar alıyorum."

SORUN: YAŞLANMA
Çok net bir şey var ki, o da güneşin zararlı ışınlarının hücreleri tahrip ettiği, cildin dokusuna zarar verip yaşlanma sürecini hızlandırdığı. Uzun süre güneşe maruz kalındığında cildin orta tabakasındaki kolajen ve elastin lifler hasar görüyor ve ciltte kırışıklıklar oluşuyor, sarkma meydana geliyor. Bu nedenle güneşten korunmak esas kural. Peki, güneşten hasar gören hücreleri onarmanın bir yolu yok mu? Hiç merak etmeyin; kozmetik dünyası ve medikal estetik yöntemleri bunun için çalışıyor. Siz mümkün olduğunca tedbiri elden bırakmayın, gerisini onlara bırakın!

PROFESYONEL DESTEK
Kısa sürede daha etkili sonuç almak için evde uyguladığınız bakımları kliniklerdeki yöntemlerle destekleyin. Bu yöntemlerden Ultracel, antiaging'te önemli ses dalgası, enjeksiyon ve radyo frekansla üç teknolojiyi bir sistemde buluşturuyor. Bu sayede sıkılaşma, yenileme ve germe işlemi aynı anda yapılıyor. Önerilen etkili yöntemlerden bir diğeri de Kök Hücre tedavisi. Estetik Cerrah Güncel Öztürk, hem antiaging hem leke tedavisinde Kök Hücre yönteminden çok iyi sonuçlar aldıklarını söylüyor. Cildin kendi dokusundan elde edilen iyileştirici hücreler, cildi yenileyip yeniden yapılandırıyor. Medikal estetik uzmanları ve dermatologların tavsiye ettiği Somon DNA'sı ise zengin içeriğiyle cilde gençlik kazandırıyor. Dermisteki kan akışını, büyüme faktörlerini, metabolik faaliyetlerini artırıyor.

BİZE ULAŞIN