Mevsim geçişleri ve bizim saçlar...

Mevsim geçişleri saçları cansızlaştırıyor, yoruyor, matlaştırıyor, döküyor. Ama dert etmeyin, uygulayacağınız basit işlemlerle saçlarınızdan bu yıpratıcı etkileri silmek hiç de zor değil.

Giriş Tarihi: 23.11.2016 14:30 Güncelleme Tarihi: 19.12.2016 17:47

SERPİL SEÇKİN

FOTOĞRAFLAR: ISTOCK.COM, PAUL PAL ADIN / ALAMY

Fark etmişsinizdir, mevsim dönüşlerinde saçlar dökülmeye, formunu kaybetmeye, cansızlaşmaya başlar. Özellikle çok işlem görmüş, nemini kaybetmiş saçlar, kurumaya ve yıpranmaya mahkum olur. Dermatolog Ömür Tekeli, saçların bazı dönemlerde büyüdüğünü, bazı dönemlerde ise dinlenme ve dökülme evresi geçirdiğini söylüyor. Dökülme evresi ise genellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı mevsim geçişlerine denk geliyor. Tekeli, geçiş dönemlerinde bağışıklık sistemini güçlü tutmak için vitamin takviyelerinden destek alınabileceğini söylüyor. Tabletlerin dışında vitaminlerin daha kısa sürede ve efektif şekilde nüfuz etmesi için en garantili yol ise enjeksiyon yöntemi. Uzun yıllardır kullanılan Mezoterapi, bu yöntemlerden biri. Bu işlemde, çok ince uçlu bir iğneyle deriye vitamin, kan dolaşım düzenleyiciler, elastin, kolajen tetikleyiciler, keratin yapı elemanlarından oluşan bir kokteyl saç derisine enjekte ediliyor. İyi sonuçları dolayısıyla tercih edilen bir diğer yöntem de PRP. Kişinin kendi kanından elde edilen bir çeşit biyolojik ilaç denebilir PRP için. Bu yöntemde kişinin kendi kanı ayrıştırılıyor, bu sayede elde edilen novitamin, dolaşımı canlandıran ve zenginleştiren yapı taşları tekrar saç köklerine enjekte ediliyor. Akademi Saç Terapi Merkezi'ndeki Trikologlar, yani saç bilim uzmanları ise, sağlıklı saçlar için nemin çok önemli olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Saça kaybettiği nemi geri kazandırmanın en hızlı yolu saçı yıkamaktır! Saçları iyileştirmek için saç kökünün iyi besin alması gerekir. Saçı yıkamak, hatta haftada bir-iki kere arındırıcı, derinlemesine temizlik yapan kepek şampuanıyla yıkamak, gözenekleri açmak suretiyle saçın daha fazla oksijen ve besin almasını sağlar. "

YAĞLARA DİKKAT!
Trikolog Burcu Bayraktar, kuruyan saçlara bakım yağı sürmenin de yanlış olduğunu söylüyor: "Özellikle dökülme sorunu olanlar saç derisine yağ sürmekten kaçınmalı. Yağ, saç derisini tıkayacağı için suyu içine alamaz ve daha fazla kuruyabilir. Ayrıca, zor arındırılması nedeniyle saçı ağırlaştırır ve iyi durulanmadığında gözenekleri tıkayabilir. Bu nedenle bakım yapmak istediğimizde, saç uçlarına içeriğinde sınırlandırılmış oranda yağ içeriği bulunan, E vitamini yönünden zengin, panthenol içeren ürünler tercih edin. Nem için özel geliştirilmiş maskeleri de öneririm. Maskenin etkinliğini artırmak için 5-15 dakika kadar buharda bekletmek veya maske sonrası saça 3-5 dakika fönle ısı verin. Haftada 1-2 kere bu şekilde uygulanan maske, bakımının saçınızı ne kadar hızlı iyileştirdiğine inanamayacaksınız!"

SAĞLIKLI SAÇ SAĞLIKLI VÜCUTTA BULUNUR
Uzmanlar protein yönünden zengin beslenen kişilerin saçlarının daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Protein yüklemesi yapılan saçlar daha az yıpranır ve daha az renk kaybı yaşar. Proteinle beraber alınan Omega 3 kaynakları (somon, ıspanak, yumurta) saçı faydalı yağ asitleri yönünden zenginleştirir, saça ışıltı katar ve uzama hızını artırmaya yardımcı olur.

BİZE ULAŞIN