Daha sağlıklı ve genç görünen yüz için

Doğal yaşlanma süreci ve günlük çevresel faktörler arasında cildiniz mekik dokur. Zamanla bu strese neden olan faktörler kendilerini kırışık ve ince çizgiler olarak gösterir. Peki ya cildinizin daha fazla hasar görmesini önlemek ve genç görünümüne yeniden kavuşması için yapabileceklerinizi biliyor musunuz?

Giriş Tarihi: 24.11.2016 17:09 Güncelleme Tarihi: 19.12.2016 17:46

DR.MEHMET ÖZ

FOTOĞRAF: ARTHUR BELEBEAU

YAŞLANMA SÜRECİ
Genç bir ciltte kolajen ve elastin baskındır, cildin sıkı kalmasını destekler. Yaşınız ilerledikçe daha az kolajen üretmeye başlarsınız ve deriniz incelerek daha hassas hale gelir. Bununla beraber dış faktörler de ekleniyor: Sigara içmek, kirli hava ve güneş cildin dış tabakasında kalınlaşmaya sebep olarak daha fazla kolajen ve elastin kaybına yol açabilir. Bu da kırışıklık görüntüsüne yol açar. Yaşlanma süreci ve hasar verici dış etkenlerle savaşmak için aşağıdaki rutini deneyin.

HER ZAMAN GÜNEŞ KREMİ KULLANIN
Güneş ışınları bulutları da aşıp bize ulaşır, bu yüzden yılın hangi zamanı olursa olsun dışarı çıkarken her zaman en az 15 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın. Bu sadece kırışıklıkları ve kızarıklıkları önlemekle kalmaz aynı zamanda cilt kanserine karşı da koruma sağlar.

ARINDIRIN
Yüzünüzü ılık suyla ıslatın. Temizleyici ürün kullanmadan önce cildi ıslatmak, ürünün ciltte daha kolay kaymasına yardımcı olur. TemizleyiARINDIRIN Yüzünüzü ılık suyla ıslatın. Temizleyici ürün kullanmadan önce cildi ıslatmak, ürünün ciltte daha kolay kaymasına yardımcı olur. Temizleyiciyi yaklaşık bir dakika boyunca dairesel hareketlerle cildinize uygulayın ve her yere sürdüğünüze emin olun. Yüzünüzü durulamak için ılık su kullanın ve bir havluyla nazikçe kurulayın. Yüzünüzü ovuşturmayın çünkü bu kırışıklıklara sebep olur ve cildi tahriş edebilir. Bu temizleme rutini cildi kirleten dış faktörlerden arınmak için iyi bir yöntemdir.

PÜRÜZSÜZLEŞTİRİN
Cildi daha pürüzsüz ve gözeneklerin küçük görünmesi için pamuk kullanarak sert olmayan bir tonikle temizleyin. Gözeneklerin geniş göründüğü bölgeler olan burun ve yanaklara uygulayın.

RETİNOİD KULLANIN
Retinoid, cildin kalınlık ve elastikiyetini destekler. Bu da kırışıklık ve cilt lekelerinin görünümünü azaltır. Retinoid genelde krem formunda bulunur. Bir nemlendiriciden sonra uygulayarak cilt ve madde arasında bir tabaka oluşturup istenmeyen yan etkileri önleyin.

BİZE ULAŞIN