Göz makyajına dikkat!

Göz çevresindeki cildin diğer bölgelerden farklı, ince bir yapısı vardır. Bu nedenle göz çevresinde kullanılan kapatıcılar, göz farları, göz kalemleri, rimel ve eye liner gibi makyaj ürünlerinin göze kaçma ihtimaline karşın bazı güvenlik standartlarının sağlanması gerekiyor. Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu yazdı.

Giriş Tarihi: 25.11.2016 15:23 Güncelleme Tarihi: 03.01.2017 09:52

Kozmetik ürünlerin ilk kullanımı ile ilgili kayıtlar, M.Ö. 3100 yılında Mısır efsanelerine kadar dayanıyor. Mısırlı kadınlar o dönemlerde göz altlarını koyu yeşil boya, göz kapaklarını ise antimony denen metali kullanarak siyaha boyuyordu. Bu boyaları kullanmalarındaki amaç gözleri daha iri ve parlak gösterebilmekti. Günümüzde de makyaja olan ilgi, farklı ürün seçenekleri sayesinde her geçen gün daha da artıyor. Kadınların bu ilgisi çok da haksız sayılmaz aslında. Çünkü doğru makyajla göz ve yüz ifadesi olumlu yönde değiştirilebiliyor.

Fakat kozmetik ürünler nedeniyle başta gözde alerji problemleri olmak üzere çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Erken müdahale edilmediği takdirde yaşanan alerji kalıcı olabiliyor. Raflarda tüketime sunulan pek çok kozmetik ürününün üzerinde "göz doktoru onaylı", "hipoalerjenik" ya da "dermatolojist onaylı" gibi ifadeler yer alır. Fakat ürün seçimi sırasında yalnızca bu ifadeleri dikkate almak yeterli olmayabiliyor. Ürün üzeri bilgilendirmelerinin yanı sıra bir de kozmetik malzemelerin, güvenilirliğini ispatlamış ve gerekli klinik çalışmaları yürüttüğü bilinen markalara ait olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Göz bölgesinde kullanılan ürünlere bağlı olarak gelişen alerjik durumlar "alerjik konjonktivit" ve "kontakt dermatit" olmak üzere 2 tipte incelenir. Alerjik konjonktivit, gözlerde kaşıntı, kızarma, yaşarma ve şişme ile kendini belli ederken, kontakt dermatitte ise göz kapaklarında şişme, kızarma söz konusudur.

Makyaj öncesi eller mutlaka yıkanmalı.

Makyaj malzemeleri her üç ayda bir yenilenmelidir. Bu gereklilik genel olarak, her mevsim için yeni malzemeler olarak özetlenebilir.

Kurumuş maskaralar ömrünü tamamlamıştır. Kullanabilmek için asla suyla ya da kolonyayla ıslatılmamalı, aksine her 3 ayda bir yenilenmeli.

Kozmetik malzemeler en fazla oda sıcaklığında tutulmalı.

Makyaj malzemelerinin görevleri birbirine karıştırılmamalı. Dudak kalemi ile göz boyanmaması gerektiği gibi, göz malzemeleri de dudağa sürülmemeli. Çünkü her iki bölgedeki mikroorganizmalar farklıdır. Yani dudakta mevcut olan fakat herhangi bir zarar teşkil etmeyen mikroplar gözde enfeksiyonlara neden olabilir.

Aşırı miktarda kurşun içermesi nedeniyle göz sürmelerinden kaçınılmalı. Ayrıca kalıcı renk veren boyalar uygun kullanılmadığında kirpiklere geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

Kozmetik malzemeleri asla başkaları ile paylaşılmamalı. Birinin kullandığı malzemeler enfeksiyon taşıyabilir.

YATARKEN MAKYAJ MUTLAKA TEMİZLENMELİ
Uzun süre temizlenmeyen makyaj, gözde pek çok probleme yol açabilir. Özellikle kontakt lens kullanımlarında bu olasılık daha da artış gösterir. Çünkü kozmetikler göz içine depozitler bırakır. Bu depozitlerin lense yapışması da lensi rahatsız hale getirir, böylece görme bozulabilir. Bu nedenle her gece göz makyajının temizlenmesine özen gösterilmeli. Göz ve çevresindeki cilt dokusu çok hassas olması nedeniyle de temizlik esnasında nazik ve dikkatli olmak gerekir. Göz temizliği ise kozmetiklerin paketinde yazan talimatlara uyularak yapılmalı. Ayrıca satın alınacak kozmetik ürünlerin üzerinde içeriklerinde neler olduğu ayrıntılı şekilde yazılmış olmasına dikkat edilmeli. Bu sayede, özellikle alerjiye neden olan kozmetiklerin alımından kaçınmak mümkün olabilir.

BİZE ULAŞIN