Epilasyonun ABC'si

Soğuyan havalarla birlikte epilasyon mevsiminin de açılışını yapıyoruz! Hepimizin fazlaca canını sıkan tüylerden kurtulmak ve çok daha rahat bir hayat sürmek için bu konuda yapabileceklerimize bakalım.

Giriş Tarihi: 28.12.2016 11:29 Güncelleme Tarihi: 28.12.2016 11:30

DAMLA DURAK

FOTOĞRAFLAR: ISTOCK.COM

Hepimiz çeşitli yöntemlerle istenmeyen tüylerle baş etmeye çalışıyoruz; ağda, jilet, tüy dökücü kremler, epilatörler... Bunların hiçbiri bize kökten ve kesin çözümler sunmuyor. Hal böyle olunca bizler de günümüzde etkili ve çağdaş yöntem olan lazer teknolojilerine yöneliyoruz. Tabii kafamızda onlarca soruyla! Peki, epilasyonu kimler yaptırabilir, en etkili cihaz hangisidir, ev tipi uygulamalar işe yarıyor mu? Bu cevapların peşine düştük...

A) KİMLER YAPTIRABİLİR?
Öncelikle, "lazer köklere nasıl etki ediyor" diyor olabilirsiniz. Kıl köklerine lazer ışının ulaşmasıyla aniden ısınan kıl kökü, kıl yuvasındaki kıl oluşumunu sağlayan hücrelere zarar vererek kontrollü şekilde yanıyor. Tekrarlanan seanslar, kıl köklerinin daha sonra yeni kıl üretemeyecek hale gelinceye kadar devam ediyor.Kimlere yapılabileceğine ise Estetik International Sağlık Grubu Lazer Epilasyon Birimi uzmanları şöyle açıklık getiriyor: "Burada önemli olan, kime lazer epilasyonun yapılmaması ve kime, hangi cihazın kullanılması gerektiği... Kadın-erkek fark etmeksizin erişkin ve sağlıklı her birey lazer epilasyon yaptırabilir. Tabii dikkat edilecek noktalar var. Örneğin eğer ilerlemiş bir şeker hastalığınız ya da kalbinizde pil varsa, lazer epilasyon yapılacak bölgede akne, sivilce, yanık veya güneş yanığı, tahriş gibi cilt sorunları bulunuyorsa, ateşli bir rahatsızlık geçiriliyorsa, özellikle yüz bölgesinde herhangi bir cilt hastalığı varsa, lazer epilasyon yapılamıyor."

B) EN ETKİLİ CİHAZLAR HANGİLERİ?
Lazer epilasyonun ilk keşfedildiği zamanlarda, beyaz cilt rengi ve koyu kıllar üzerinde etkili sonuçlar verdiği gözlemlenirken, bugün gelişmiş cihazlar hemen hemen tüm cilt ve kıl tipleri varyasyonlarına uygun hale getiriliyor. Farklı lazer epilasyonları ışık kaynaklarının cinsi ve atım sayısına göre değişkenlik gösteriyorlar. Bu sebeple lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiyseniz, gideceğiniz merkezde mutlaka farklı cihaz alternatiflerinin olmasına, kişiye özel ve kişinin bedeni üzerindeki farklı tüy tiplerine özel cihazlar kullanabilecek kapasitede olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mevlüt Dağ'dan cihazların etkilerini öğrendik: "Alexandrite lazerlerin kalın ve koyu renkli kıllarda başarısı iyi. Ancak daha ince ve açık renkli kıllarda etkinliği azalıyor. Diode lazerler daha ince yapıdaki kıllarda da etki gösterebiliyor. Ancak genellikle jel ile uygulama yapılması, kılların jilet ile temizlenmiş olmasının gerekliliği, işlem sonrası cilt yüzeyinde kılların görünüyor olması ve ağrısı tercih edilmemesine sebep olabiliyor. Nd Yağ lazerler ise daha yüksek dalga boyu ile kıl köklerine daha iyi etki edebilirken çoğunlukla lazer ışığı cilt tarafından fazla emilebiliyor ve cilt hasarı oluşturabiliyor." Farklı tipteki lazerlerden sizin için en etkili olanına uzmanınızın karar vermesi gerekiyor.

C) EV TİPİ UYGULAMALAR ETKİLİ Mİ?
Profesyonel epilasyon salonlarında da kullanılan IPL teknolojisini (yoğunlaştırılmış ışık teknolojisi) ev rahatlığına taşıyan ev tipi epilasyon cihazları uygulama kolaylığı ve etkili sonuçlarıyla da bir tercih sebebi. IPL teknolojisi epilasyonun en doğru enerji seviyesi ile yapılmasını sağlıyor. Evde güvenli ve rahat kullanıma uygun kablosuz teknolojiye sahip bu cihazlar, yüzde ve vücutta kullanılabiliyor. Vücudun farklı bölgelerine, cilt rengine göre farklı atım seviyeleri sunan cihazlarla güvenlik endişesini de ortadan kaldırıyor. Kişisel bakım alanında uzman pek çok markanın ürün yelpazesinde bu cihazlardan bulunuyor. Kritik nokta şu; aldığınız ürünün uygulama kitapçığına ve yönlendirmelerine mutlaka uymanız ve bu yönlendirmelerin dışına çıkmamanız gerekiyor. İlk üç uygulama sonunda tüylerde yüzde 70 oranında azalma sağlanacağını vadeden markalar var.

EN YENİ TEKNOLOJİ TARAMA EPİLASYON

Yıllardır farklı cihazlarla ve tekniklerle yapılan epilasyon işlemleri arasında en yenisi Tarama Epilasyon olarak biliniyor. Tarama Epilasyon, adından da anlaşılacağı gibi uygulama yapılan alanda komple bir lazer ışığı ile tarama yapıyor. Böylelikle başlığın cilde temas ettiği alanda tek ışık hüzmesi çıkarmıyor ve birçok ışık hüzmesi ile komple etki ediyor. Avantajları ise oldukça fazla. Jel kullanımına ihtiyaç duyulmuyor ve kılları jilet ile kısaltılmanız gerekmiyor. Çoklu lazer hüzmesi sayesinde daha az acı hissediliyor. Isı reaksiyonlarına karşı ciltte maksimum koruma sağlıyor. Seans bittiğinde cilt yüzeyinde de kıl görünmüyor. Alexandrite ve Diode teknolojilerinin birleştiği bu cihaz sayesinde etkili bir işlem yapılırken yan etkinin minimum olduğu ve konforun da en üst düzeyde sağlandığı bir lazer epilasyon uygulaması yapılıyor.


MAREBELİS ESTETİK KLİNİK NİŞANTAŞI'NDAN DR. ALİ OSMAN APAYDIN UYARIYOR!

Lazer epilasyondan önce en az dört hafta güneşlenilmemiş veya solaryuma girilmemiş olması gerekiyor.

Lazer epilasyon işlemi belirli aralıklarla tekrar edilen bir sürece sahiptir ve vücut için sekiz hafta, yüz için ise dört hafta aralıklar ile tekrarlanması; en az altı seans uyulanması gerekir.

Lazer epilasyon bölgesinin nemli tutulması işlemin daha rahat geçmesini sağlar.

Sivilce tedavisinde kullanılan ağızdan alınan hap kullananlar, epilepsi hastası olanlar, hamileler ve sedef hastalarında uygulama yapılmıyor.

Lazer epilasyon işleminden hemen sonra duş almak veya bölgeyi yıkamaktan kaçınmalıyız; 24 saat sonrasında sıcak olmayan bir duş alınabilir.

Lazer epilasyon yapılan bölgeyi tahriş edebilecek en az bir hafta keseleme, hamam, sauna, peeling özellikli duş jellerinden kaçınmak gerekiyor.

Lazer epilasyondan sonra dökülmekte olan kıllar kendiliğinden iki haftalık bir süreç içerisinde atılacaktır.

Lazer işleminden sonra yapılan bölgede eğer bazı alanlarda kabuklanma oluşmuş ise bu kabuklar elle sökülmemeli ve konu ile ilgili doktorunuza danışmalısınız.

BİZE ULAŞIN