Yanlış nedir?

Günümüz güzellik anlayışında dudaklar büyük önem taşıyor ve bizi dudak estetiğine yöneltiyor. Yanlış uygulamalar ise felaketimiz olabiliyor!

Giriş Tarihi: 30.12.2016 12:10 Güncelleme Tarihi: 30.12.2016 12:11

DAMLA DURAK

Bu oldukça önemli konuyu Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak ile konuştuk.

Dudak estetiğinde hatalı uygulamalar nasıl anlaşılıyor?
Yanlış yapılan dudak dolgularında en sık rastlanan hata üst dudağın, alt dudağa göre daha büyük olması. Örneğin üst dudak 1 ise, alt dudağın 1.6 olması gerekiyor. En büyük yanlış bu dudak oranlarını sağlayamamaktan ortaya çıkıyor. Yaptıranlar bunu bir hata olarak fark etmese de ortaya dengesiz bir görüntü çıkıyor. İdeali alt dudağın daima daha kalın olması; bu dudaktaki altın oran aslında.

Kullanılan malzemeler de çok önemli, değil mi?
Kullanılan malzeme eğer kalıcı materyalse daha suni bir görünüme neden olabiliyor. Yapılan dolgu enjeksiyonları, kullanılan malzemenin tekniğe bağlı yer yer patlamış mısır gibi görünmesine neden oluyor ki bu da hiç istenmeyecek bir görüntü. Bu kötü malzeme ve teknikten kaynaklanıyor.

Uygulama kişiye özel mi belirleniyor?
Dudak dolgusunda herkese aynı işlem gerçekleştirilmez. Dudakların belli bir oranda büyüme kapasitesi var. İp gibi dudakları, olabilecek oranda dolgunlaştırmak gerekiyor. Çenesi küçük birine dudak büyütme yapıyorsanız, o yüzde o dudak sakil görünür. Büyütme dışında şekil bozukluklarını da düzeltebiliyoruz.

Dişlerin de dudaklar üzerinde önemli bir rol oynadığını söyleyebilir miyiz?
Diş desteği dudak operasyonunda oldukça önemli. Dişler içe doğruysa istenilen görüntüyü sağlamak zor. Zamanla çeneler küçülüp, dişler içeri girmeye başladığı için dudaklar içeriye doğru dönüyor. Buna bağlı olarak üst dudakta çizgiler meydana geliyor. Bu çizgileri düzeltmek amaçlı bile dudağı bir miktar dolgunlaştırmak gerekebiliyor.

BİZE ULAŞIN