Lazer uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenler

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nilgün Şentürk, bilinçsiz ve hekim kontrolünde yapılmayan lazer uygulamalarının çeşitli cilt rahatsızlıklarına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Giriş Tarihi: 06.03.2017 11:17 Güncelleme Tarihi: 06.03.2017 11:17

Şentürk, lazer epilasyon uygulamasının mutlaka ehil ellerde yapılması gerektiğini söyledi. Sertifikasız kişilerce doktor kontrolünde yapılmayan uygulamalar sonucu birçok komplikasyonlarla karşılaşılabildiğine dikkati çeken Şentürk, "Bunun temel nedeni lazer epilasyon işleminin kuaför veya güzellik salonlarında ehil olmayan kişiler tarafından yapılmasıdır. Bütün uyarılara rağmen bu tür vakalarla karşılaşmaya devam ediyoruz. Hangi cilt tipine hangi lazerin nasıl uygulanacağının bilinmemesi nedeniyle geri dönüşümü mümkün olmayan olaylar gelişebiliyor." ifadelerini kullandı.

ÇOK CİDDİ CİLT HASARLARINA MARUZ KALINABİLİR

Bu tür şikayetlerle dermatologlara başvuranların sayısının azımsanmayacak kadar fazla olduğunun altını çizen Şentürk, lazer yaptıracakların gidecekleri merkezlerin yetkinliğini sorgulaması gerektiğini belirtti. Şentürk, kişilerin güzelleşmek isterken çok ciddi cilt hasarlarına maruz kalabildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Lazer cihazının mutlaka doktor gözetiminde, bazı durumlarda ise sadece doktorlar tarafından kullanılması gerekiyor. Epilasyon işlemi doktor gözetiminde sertifikalı bir estetisyen tarafından yapılabilir. Yaptıracaklara bu bilinçle epilasyon merkezi aramasını öneriyorum. Bilinçsiz ellerde yapılan işlemlerde özellikle koyu tenli kişilerde ciddi yanıklar olabiliyor. Geçici yan etkiler uygun tedavilerle geçebiliyor ama bazen hasar o kadar derin olabiliyor ki ciddi yanık nedeniyle iz kalabiliyor. Bu iz görünür bir yerde ise yapan kişi için ciddi bir hukuki boyutu da oluyor. Yaptıran kişi o izle ömür boyu yaşamak zorunda kalıyor."

BİZE ULAŞIN