Mükemmel ellerin izinde

Hep ihmale gelir ama güzel ve bakımlı olmak ellerden başlar. Yaşlılık belirtilerinin kendini en çok gösterdiği yer olmasıyla da eller en iyi bakımı hak ediyorlar. Madem konu bu kadar önemli biz de mükemmel ellerin izine düştük. İşte size kırışıksız, lekesiz; genç ve güzel eller için harika öneriler.

Giriş Tarihi: 22.03.2017 15:40 Güncelleme Tarihi: 22.03.2017 15:48

SERPİL ÇEKİN

FOTOĞRAFLAR: ISTOCK.COM

DOĞAL ISIYLA GENÇLİK
Marabelis Klinik'te uygulanan Tixel, cilde kaybettiği gençliği geri vermek ve leke izlerini tedavi etmek için geliştirilmiş. için de önerilen Tixel, altın piramit uçları olan bir başlıkla çalışıyor. Başlık, hiçbir elektriksel veya ultrasonik ses dalgası vermeden ısıyı deriye direkt iletiyor, böylece doğal bir ısı yaratıyor. Derinin kendini yenileme mekanizmasını tetikleyen ısı, cilt altında tahribat yapıyor ve bu sayede hücreler yenilenmek için harekete geçiyor. Elastikiyet ve kolajen üretimi artıyor. Süreç iki ayda tamamlanıyor. Bu sürede gün be gün deri sıkılaşıyor, gözenekler küçülüyor, kırışıklıklar ve lekeler azalıyor. Seans ve etki süresi cildin durumuna göre değişiyor.

BALONCUKLU BAKIM
Yeni üç aşamalı cilt bakım yöntemi olan Bubble, deriyi ölü hücrelerden arındırıyor, canlandırıyor ve leke bakımı yapıyor. Marabelis Klinikte uygulanan bakım, ellerde de çok iyi sonuçlar veriyor ve özellikle ellerdeki lekeler için öneriliyor. Bakımın renk açma aşamasında deriye aktif renk açıcı ve leke giderici içerik iletiliyor. Karbondiyoksit baloncukları üreten bir kapsül ve cihazla, ellerin üzerinde masaj yapar gibi derinlemesine temizlik yapılıyor. Bu uygulamada derinin altına giren baloncuklar ve aktif içerik, hem cildin oksijenlenmesini sağlıyor hem de lekelerle savaşıyor. Karbondiyoksit artışı cildin canlılığı için önemli oksijeni çekiyor. Hücreler yenilenerek cilt canlanıyor. Sonra cilde hyalüronik asit ve resveratrol içeren krem uygulanıyor. Bakımın etkili olması için ayda dört seans öneriliyor.

ELLERE ÖZEL IŞILTI DOLGUSU
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Haytoğlu, ellerin ihtiyacı olan yoğun nemin geri kazandırılması için yeni geliştirilen Aqua Shine Işıltı Dolgusu'nu öneriyor. El ve boyun bölgesi için tasarlanan bu yeni dolgu, çok iyi sonuçlar veriyor. "Işıltı Dolgusu'nu diğer dolgu maddelerinden farklı kılan en önemli nokta içeriğidir" diyen Haytoğlu, şunları söylüyor: "Bu içerik hyalüronik asit ve yeniden yapılandırma kompleksinden (8 amino asit, 3 antioksidan, 2 mineral ve 1 vitamin) oluşuyor. Amino asitler, vitamin ve mineraller hücre korunması için yeniden yapılanma ve hücre yenilenmesini sağlıyor. Sonuç olarak Işıltı Dolgusu derinin nem ve elastikiyetini artırıyor, ince kırışıkları açıyor. Ayrıca içeriğindeki hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabiliyor, bu nedenle enjekte edildiği yerde uzun süre nem sağlıyor." Hemen sonuç veren dolgu, yaklaşık 1-15 yıl etkisini sürdürüyor.

ELLERE MEZOTERAPİ VE PEELING
Dermatolog Dr. Eneida Kote, kırışıksız ve için vitamin desteği ve peeling tavsiye ediyor. "Yılda iki kez vitamin içerikli mezoterapi yaptırmanızı öneririm" diyen Kote, şöyle devam ediyor: "Özellikle el bakımının arkasından yapıldığında çok iyi sonuçlar alıyoruz. Mezoterapi yöntemiyle ellere enjekte edilen A vitamini derinin gelişiminde, E vitamini cildin kendini onarmasında, C vitamini kolajen sentezinin artmasında ve leke sorununda, K vitamini ise kan dolaşımın düzenlenmesinde etki sağlıyor. İhtiyaca göre vitamin enjeksiyonlarını hyalüronik asitle birlikte kombine edilebiliyoruz. Bunun dışında cilt tipinize uygun bir peeling'i düzenli kullanarak ölü derilerden arınmış, pürüzsüz ve sağlıklı ellere kavuşabilirsiniz. Peeling sonrası kullanılan maskeler de derinin onarımına yardım eder, aynı zamanda ellere kaybettiği nemi de kazandırır."

DİNAMİK DOLGU ARTIK ELLERE DE UYGULANIYOR
Dinamik Dolgu, şimdiye kadar geliştirilmiş hyalüronik asit içerikli dolguların en yeni formu. Yeni geliştirilen çapraz bağ dokusu sayesinde dokuların hareketini kısıtlamıyor, çok daha doğal bir sonuç veriyor. Vücutta doğal olarak bulunan hyalüronik asit desteğiyle de cildin nemini artırıyor, kırışıklıkları açıyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Başar Kaya, Dinamik Dolgu'yu bu özelliklerinden dolayı el üzerinde de kullanmaya başladıklarını söylüyor. El üzerindeki ince çizgileri anında açan Dinamik Dolgu, elin hareketlerini de hiçbir şekilde kısıtlamıyor. Bu dolgunun birkaç formu olduğunu söyleyen Kaya, "RH1 formu daha yüzeysel kırışıklıklar için kullanılırken RH4 formu, daha derin kırışıklıklar için tercih ediyoruz" diyor. Dolgunun kalıcılık süresi ise 1-1.5 yıl arasında değişiyor.

"DERİYİ YENİDEN YAPILANDIRIN"
Estetik Cerrah Dr. Evrim Uçkunkaya, daha genç eller için doğrudan cildin kolajen üretimini artıran Plus Effect'i öneriyor. Uçkunkaya, bu yöntemi aynı zamanda tüm sorunlu ciltlerin tedavisinde de kullanıyor. İşe DNA onarımı yaparak başlamak gerektiğini söyleyen Uçkunkaya, işlemi şöyle anlatıyor: "Önce ellere kolajen üretimini artıran maske uygulanıyor. Maskenin içeriğindeki uncaria bitkisi ekstresi, molekül ağırlığı çok küçük olduğu için cilt altına yüksek oranda nüfuz ediyor ve fibroblastları cildin gençlik yapıtaşı olan kolajen üretimi için uyarıyor. Maske kuruduktan sonra temizleniyor ve dermaroller işlemine geçiliyor. DNC Roller, cerrahi çelik diskler üzerine lazer bıçaklarla açılmış çok ince ve elmas kesitli mikro iğnelerden oluşuyor. Burada amaç, uyuyan deriyi uyandırarak, derinin yenilemesini sağlamak. İşlem sürecinde deri altına glukozamin, kondroitin sülfat, silisyum, Ester C vitamini ve seramidler gibi yapıtaşları veriliyor. Ve roller'ın etkisiyle cildin kendini iyileştirme süreci başlıyor. Uygulamadan sonra mutlaka SPF 30 güneş koruması kullanmak gerekiyor." Bu bakım, derinin durumuna ve isteğe göre belirli aralıklarla tekrarlanabiliyor.


CİLT TERAPİSTİ İNCİ SOYDAN'DAN ELLERE ÖZEL BİTKİSEL TARİF

İyi bir antioksidan olan diken tohumu, aynı zamanda ciltte su tutma özelliğine sahip bir bitki. Bu sayede cildin nem dengesini koruyor, aynı zamanda çevresel faktörlere karşı cildi güçlendiriyor. Diken tohumunu hem peeling hem maske olarak haftada bir ellerinize uygulayabilirsiniz.

PEELING'İN HAZIRLANIŞI
Bir çay kaşığı toz diken tohumunu blender'da iyice ufalayın. Bir yemek kaşığı yoğurt suyu ve 2-3 damla limon suyu ekleyerek tüm malzemeyi karıştırın ve ellerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra durulayın ve kreminizi sürün.

MASKENİN HAZIRLANIŞI
Bir tatlı kaşığı toz diken tohumuna, iki tatlı kaşığı nişasta, alabildiği kadar su ekleyin. Bu maske, krem gibi sürülebilir kıvamda olmalı. Maskeyi ellerinize sürüp 20 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Maskenin ardından günlük nemlendiricinizi uygulayın.

7 ADIMDA MÜKEMMEL ELLER

BİZE ULAŞIN