Cildinizle sözleşme imzalayın

Aslında hepsi bildiğimiz şeyler... Ama yine de bazen unutkanlık bazen de ihmalkarlık bizi bunları yapmaktan alıkoyuyor. Bu kez bir değişiklik yapın ve cildinizle bir sözleşme imzalayın. Cildiniz için sakıncalı olan tüm alışkanlıkları cildiniz için faydalı olanlarla yer değiştirin. Uzun yıllar güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmayı garantileyin!

ELİF NAZLI DURAN

FOTOĞRAFLAR: DENNIS GOLONKA, CHRISTOPHER COPPOL A /STUDIO D, JEFFREY WESTBROOK /STUDIO D, ERIC RAY DAVIDSON, ISTOCK.COM

YÜZÜMÜ SABUNLA TEMİZLEMEYECEĞİM
Sabun yerine size uygun bir temizleme ürünü kullanmanın ilk etkisini cildinizdeki yumuşaklıkla hissedeceksiniz. Uzun vadedeki etkisi ise, çabucak kuruyup pul pul dökülmeyen, parlak ve her anlamda sağlıklı cilt olacak. Mutlaka cildinize uygun kaliteli bir temizleyici seçin ve cildinizi sabahakşam bununla temizleyip, nefes almasını sağlayın.

BİR FİNCAN KAHVEYE KARŞI BİR BARDAK SU İÇECEĞİM
Kahve ya da kolalı içeceklerle aranız fazla iyiyse ve onlardan bir türlü kurtulamıyorsanız o zaman kendinize ceza vermenin zamanı geldi! Kafein içeren bu içecekler vücudunuzu susuz bırakıyorlar ve bu da cildinizin kurumasına neden oluyor. İşte bu nedenle içtiğiniz her bir fincan kahve ya da kolaya karşılık mutlaka bir bardak da ekstra su için.

MAKYAJIMI TEMİZLEMEDEN YATMAYACAĞIM
Cildinizi temizlemeden, nemlendiricinizi sürmeden asla yatmayın. Böylece gözenekleri tıkanmayan, problemsiz bir cildiniz olacak. Ayrıca bu göz sağlığınız için de faydalı. Makyajınızı temizlemeden yatmazsanız, göz alerjileriyle uğraşmayacak ve daha güzel kirpiklere sahip olacaksınız.

BOYNUMA VE ELLERİME DE NEMLENDİRİCİ SÜRECEĞİM
Yaşınızın tek göstergesi yüzünüzdeki kırışıklıklar değil. Boynunuz ve elleriniz de yaşınızı pek ala ele verebilir. Yüzünüz için kullandığınız nemlendiriciyi mutlaka boynunuza da uygulayın. Hatta bu alanı dekolte bölgenize kadar uzatabilirsiniz. Elleriniz için de antiaging ürünleri kullanmanız ve onları da tıpkı yüzünüz gibi güneşten korumanız yerinde olacak.

MAKYAJ MALZEMELERİMİ TEMİZ TUTACAĞIM
Makyaj yapmak için kullandığınız aplikatörler, süngerler ve fırçalar... Tüm bunlar nemli ortamlarıyla bakterilerin üremesi için ideal bir alan sunuyorlar. Makyaj malzemelerinizi ayda en az bir kez, makyaj temizleyicinizle köpürttüğünüz suda bir süre bekletin ve durulayın. Böylece hem cildinizi enfeksiyonlardan koruyacak hem de yaptığınız makyajdan daha iyi sonuçlar alacaksınız.

BOL BOL TAZE MEYVE, SEBZE TÜKETECEĞİM
Cilt güzelliği aslında içten dışa yansıyor. Estetik cerrahi uzmanları bunu şöyle anlatıyor: Bir yatak düşünün, çarşaf, yorgan ve yastıklar darmadağınık ama siz en üstteki yatak örtüsünü düzeltmeye çalışıyorsunuz! İşte cildiniz de böyle; o nedenle güzellik ve sağlık en alttaki tabakalardan gelmeli. Bunun da en güzel yolu, bol vitamin ve mineral içeren, mevsiminde taze meyve ve sebzeleri düzenli olarak tüketmek.

YAŞIMA UYGUN ÜRÜNLER KULLANACAĞIM
Bir dergide reklamını gördünüz: Vaat ettikleri, ışıl ışıl şişesi ve yüzü olan ünlü yıldız öylesine çekiciydi ki, hemen koştunuz ve o kremi aldınız. Peki, yaşınıza uygun olup olmadığını hiç düşündünüz mü? "Fazla iyi olmasının ne zararı var" diye soranlar bu konuda fena halde hata yapıyor. Çünkü uzmanlar, cilt tipi ve yaşına uygun olmayan kremlerin cildi fena halde yorduğunu hatta strese soktuğunu anlatıyorlar.

EGZERSİZİ SADECE BEDENİM DEĞİL, CİLDİM İÇİN DE YAPACAĞIM
Egzersiz yapmanın sadece karın, kalça ve bacaklar için faydalı olduğunu düşünmek aslında yanlış. Çünkü siz egzersiz yaparken, kan dolaşımınız hızlanıyor ve cildiniz de bol bol oksijen alıyor -salondan çıkarken yüzünüze yayılan o pembeliği hatırlayın- ve canlanıyor. Egzersizi makyajsız ve temiz bir ciltle yapmak bu etkiyi daha da artırıyor. Ancak terleyen yüzünüzün açılan gözeneklerinizin mikroplara her zamankinden daha açık olduğunu da hatırlatalım. Yani spor sonrası duş cildinizi korumak için de gerekli.

GÜNEŞ OLMASA BİLE GÜNEŞ KREMİM OLACAK
Güneş kremini sadece plaj çantanıza ait bir aksesuar olarak görüyorsanız, biraz yanılıyorsanız. Eğer hava aydınlıksa -mutlaka ışıl ışıl güneşli olması gerek yok- ve siz dış mekanlardaysanız, koruyucu krem sürmenizde ve UV ışınlarından korunmanızda fayda var. Unutmayın ki, ışık kaynaklı yaşlanma yani "foto-aging" kırışıkların en önemli sebebi.

DAHA ÇOK UYUYACAĞIM
Daha çok uyumanın ilk etkisini nerede fark edeceksiniz, biliyor musunuz? Göz altlarınızda. Göz altlarındaki mor halkalardan kurtulmanın en kolay ve etkili yolu günde en az 8 saat uyumaya çalışmak. Ayrıca tüm vücut fonksiyonlarınız hızlanacak kendinizi daha dinç ve zinde hissedeceksiniz. Tabii bu da en güzel şekilde yüzünüze yansıyacak.

BİZE ULAŞIN