Profesyonel saç boyama hem de evde

Tavsiyelerimize uyarak evde saçlarınızı profesyonel şekilde boyayabilir ve böylece hem zamandan hem paradan tasarruf sağlayabilirsiniz. Başlayalım o halde!

HAZIRLAYAN: MADDIE ABERMAN, FOTOĞRAF: ISTOCK.COM

Uzmanların Önerileri

SADECE DİPLERİ BOYAYIN.
Böylece boya uygulamasını sadece, yeni çıkan sağlıklı saçlar üzerinde yapacak, saçların kalan kısmını tekrar tekrar boyanıp, kurumaktan kurtaracaksınız.

BÖLGE BÖLGE ÇALIŞIN.
Saçlarınızı eşit parçalara bölün, ayırıp, toplayın. Ve her seferinde birini açıp, boyayın. Böylece boya her yere eşit dağılacak.

SAÇINIZ UZUN VE ÇOKSA İKİ KUTU ALIN.
Sanıyoruz, işlemin tam ortasında boyanın bitmesini istemezsiniz.

KİRLİ SAÇI BOYAMAYIN.
Genelde önerilenin aksine siz önce saçınızı yıkayın, sonra boyayın. Böylece saçınızın boyayı daha iyi emmesini sağlayın.

ÇOK AÇIK TONLARI DENEMEYİN.
Evde de saçlar boyanabilir. Ancak bu kural, eğer istediğiniz ton, orijinalden üç ton daha açıksa geçersizdir.

TESTİ UNUTMAYIN.
Eğer yeni bir renk deniyorsanız, işe önce birkaç tutamı boyayarak başlayın.

SAÇINIZI HEMEN YIKAMAYIN.
Boyanın ertesinde saçınızı tekrar yıkamak için en az 48 saat bekleyin ve rengin iyice oturmasına izin verin.

Boyaların Dilini Çözün

KALICI BOYA
Bu tip boyalar saç telinin en üst tabakasını soyar ve renk pigmentlerinin bir alt tabakaya ulaşmasını sağlar. Saçınız üzerinde -solsa da- sonsuza dek kalabilir. Dezavantajıysa saç teline zarar vermesi.

YARI KALICI BOYA
Üzerinde yarı kalıcı ibaresi bulunan boyalar, sadece üst tabaka üzerinde etkili olur ve bir tabakaya kadar ulaşmaz.

GEÇİCİ BOYA
Geçici boyalar, saçın tabakalarına işlemez ve sadece en üst tabakayı kaplar. Bunların etkisi de, en az dört, en fazla da 12 hafta kadar sürer.

RENK AÇICI
Koyu olan saç renginizi daha açık tonlarla değiştirmenin en kısa ve etkin yolu, renk açıcı ürünlerden yararlanmak. "Peroksit" isimli madde en üst tabakayı tamamen soyar.

CİLA
Cila ya da "gloss" solan ve okside olup rengi değişen saçları canlandırmak için yapılan özel bir işlem. Renginiz daha parlak ve doğal olabiliyor.

SICAK TONLAR
Baz rengi kızıl, bakır ya da altın olan boyalar "sıcak" renkli boyalar olarak gruplandırılıyor. Bu gruptaki boyalar ışığı daha fazla yansıtıp, saçlarınızı daha parlak gösterebiliyor.

SOĞUK / KÜLLÜ TONLAR
Baz rengi yeşil, mavi ve mor yansımalar içeren boyalar soğuk veya küllü boyalar olarak sınıflandırılıyor. Işığı diğer gruba kıyasla daha fazla emdiği için saçınızda kızıl ya da bakır yansımalar olmuyor.

Yeni Başlayanlar İçin Balyaj
Saçınızı paketlemeye yarayan ve sizi bir uzaylı gibi gösteren alüminyum folyoları unutun! Yeni çıkan ve evde kullanıma uygun olan bir ürün hem işlemi kolaylaştırıyor hem de çok doğal sonuçlar almanızı sağlıyor. Light lab-eSalon, 14 USD (hangi ürünü seçmeniz gerektiği konusunda uzmanlardan online yardım alabiliyorsunuz.)

Mini Test
Bir tel saç alın ve onu su dolu bir bardağa atın. Saç teliniz hemen batıyorsa bu onun gözenekli olduğunu ve boyayı hemen emeceğini gösterir. Batmayan tellerdeyse, en iyi sonucu almak için boyayı biraz daha fazla bekletmek gerekebilir.

Ayar Zamanı
Saç renginizi düzeltmeye yarayan şampuanlar son yıllarda hayli revaçta. Eğer sarışınsanız, mor renkli olanları kumral ya da kahverengi saçlıysanız mavi renkli olanları deneyebilirsiniz.

Önce Dene, Sonra Al
İlk kez deneyeceğiniz saç renginin yol açtığı endişe başka şeye benzemez. Bunu aşmak için özel bir aplikasyondan, MyShade'den faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit; bir selfie çekin, yükleyin ve size en çok uyan saç rengini bulun.

Saç Renginizi Sonsuza Dek Koruyun!

1. ÖZEL ŞAMPUANLAR KULLANIN
Renk koruyan şampuanlarla saçınızın ilk günkü parlaklığını, bir sonraki boyaya kadar, devam ettirmesini sağlayabilirsiniz.

2. H2O ZARARINA GEÇİT VERMEYİN
Musluk sularında bulunan klor saç renginizin en büyük düşmanı olabilir. Buna karşı hamleniz ise, özel bir duş başlığı satın almak olabilir.

3. YIKAYIN VE KORUYUN
Özel yağlar içeren ürünlerle yıkama sonrası yapacağınız bakım, saçlarınızı daha sağlıklı renginizi de daha kalıcı yapabilir.

4. OLAPLEX'İ BAŞ TACI EDİN
Son yılların mucize ürünlerinden olan Olaplex, yıpranmış saçları sihirli değnek değmişçesine onarıyor. Olaplex'i, haftada bir şampuan öncesi maske gibi kullanabilirsiniz.

Gökkuşağının Altında

Sarı, kahverengi ya da kızıl... Saç rengimizi tarif etmek için bu üçünün etrafında dönüp, durduğumuz günler geride kaldı. Şimdi pembeler, maviler ve morların şov zamanı. En favori renginizle flört etmeye başlamak için daha ne bekliyorsunuz?

Asla Geç Değil!
Saç renginizi yenilediniz ama aynadaki görüntüyle bir türlü barışamadınız. Sakın artık geri dönüş için çok geç olduğunu düşünüp, üzülmeyin. Hidrosülfat gibi maddeler içeren özel şampuanlar, saç renginizi tek yıkamayla eski haline döndürebiliyor.

BİZE ULAŞIN