3D dudaklar

Dudaklarınıza dolgu yaptırmayı mı düşünüyorsunuz? Bu fikri bir kenaa bırakın! Güzellik endüstrisinin sunduğu yepyeni imkanlarla dudaklarınızda hiçbir işlem uygulamadan 3D efekti yakalayabilirsiniz.

HAZIRLAYAN INGEBORG VAN LOTRINGEN
FOTOĞRAFLAR BENJAMIN KAUFMANN

Söz konusu dudaklar olduğunda öncelikle çözmemiz gereken sorun kuruluk. Kuru ve çatlamış dudaklara ne renk ruj sürersek sürelim istediğimiz sonucu almamız imkansız. Doğal ve seksi dudaklar için akışkan ve pürüzsüz bir dolgunluk şart! Dolgun dudaklar için dolgu işlemlerine sıklıkla başvurulduğunu biliyoruz. "Geçtiğimiz son üç yıla baktığımızda dudak dolgusundaki talebin yüzde 45 oranında arttığını görüyoruz" diyor Dr. Tijion Esho. Daha şaşırtıcı olanın ise bu talebin en yoğun olduğu yaş aralığının 25-29 yaş olması! Şimdi amacımız, dolgu işlemine baş vurmadan, dudakları en ideal şekilde ve doğal yoldan dolgun göstermek.

Güç Cilası
Bu parlaklık, sizin bildiğiniz parlaklıklardan değil… Kozmetik endüstrisinin sunduğu özel içeriklere sahip yüksek parlaklık sağlayan pigmentler, ışıltılı polimerler içeriyor. Bu da dudaklarda üç boyutlu illüzyon yaratarak dudakların çok daha parlak ve gerçekten dolgun görünmelerini sağlıyor. Peki, hangi ürünler bu özelliğe sahip? Bizim favorimiz şunlar: Essence Shine Shine Shine Lipgloss, Max Factor Colour Elixir Honey Lacquer ve Dior Addict Lacquer Stick.

Dudak Balmı
Dudak balmlarının asıl amacı, dudakları yumuşatmak ve bitkisel içeriklerle daha uzun süreli yumuşaklık ve dolgunluk sağlamak. Çok fazla parlamayan ama doğal şekilde dolgunlaşmış dudak görünümü için bu balmların tek sürüşte en iyi yapıya sahip olduklarını söyleyebiliriz. Renksizlerini de tercih edebilirsiniz ancak renkli olanlar dudakları kesinlikle daha dolgun gösteriyor. Favorilerimiz şunlar: Stila Color Balm Lipsticks, Hourglass Girl Lip Stylos, Fresh Sugar Tinted Lip Treatment.

ETKİLİ ÜRÜNLER

Pek çok dudak ürünü bize dudakları dolgunlaştıracağının sözünü veriyor. Peki, bunlar neler ve nasıl işliyorlar?

DUDAK MASKELERİ
Dudak maskelerinin, dudak balmlarının biraz daha ileri versiyonları olduklarını söyleyebiliriz. İçeriklerinde pek çok bitkisel yağ ve vitamin barındıran bu ürünler, hyalüronik asit ve peptitler sayesinde dudaklarda dolgunluk yaratıyor. Dudağınıza uygulayın, 10 dakika bekleyin ve ovuşturarak temizleyin. Farkı hissedeceksiniz.

DUDAK DOLGUNLAŞTIRICILAR
Dudak dolgunlaştırmayı hedefleyen tüm ürünlerin çalışırken dudaklarda biraz tahriş etkisi yarattığını biliyoruz. Mentol ya da çili gibi içerikler kan dolaşımını destekleyerek dudaklarda canlandırıcı bir etki yaratıyor. Eğer fazla hassas dudaklara sahipseniz kaşıntı da hissetmeye başlayabilirsiniz. Ancak sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda bu hafif acı dayanılmayacak gibi değil.

DUDAK DOLDURUCULAR
Bu tip ürünler, dudaklar için antiaging kremi görevini görüyor. Şiş dudaklardan ziyada daha canlı ve genç dudaklar hedefleniyor. Hyalüronik asit ve kolajen içeren dudak doldurucular, düzenli kullanımda gerçekten etki ediyor.

UZMAN TAVSİYELERİ

"Rujunuzun rengini dudaklarınıza sabitlemek için parmak uçlarınızı kullanın ve tampon hareketler yapın. Daha muntazam bir dudak konturu için rujunuzu makyaj çubuklarını kullanarak çerçeveleyin. Bu çok keskin olmayan çizgiler dudaklarınızda dolgun bir illüzyon yaratacak."
- Kenneth Soth

"Favori aydınlatıcınızı dudak üstüne ve alt dudağın alt orta kısmına uygulayın. Bu, dudaklarınızda boyut yaratarak istediğiniz etkiyi verecek."
- Stila's Sasha Jackson

"Dudaklada yaratılacak ombre etkisi kesinlikle faydalı olacaktır. Daha koyu renk bir ruju dudak hattınıza uygulayın. İç kısımda kalan bölgeye ise bunun 2-3 daha açık tonunda bir ruj uygulayın. Sonuca siz de çok şaşıracaksınız."
- Marco Antonio

"Dudak kalemi kullanırken öncelikle üst dudağın ortasına odaklanarak çerçeveleyin. Dudak çizginizin biraz daha dışına taşarak kontur yaparsanız daha dolgun bir efekt vermiş olursunuz."
- Rebecca Restropa

"Dudak kalemi çekmeden önce dudak şeridinize concelear uygulayın. Ardından kalemi ve ruju sürün. Böylece çok daha muntazam ve kusursuz görünen dudaklara kavuşacaksınız."
- Sasha

Cilalanmış Krom
Evet, makyajda 80'lerden sonra tekrar trend olan metalik renklerin dudakları çok daha büyük ve dolgun göstermedeki payı oldukça büyük. Metalik renkler içeriklerindeki güçlü pigmentler ve ince tozlarıyla bu etkiyi yaratıyorlar. Makyajda bu güçlü görünüme bayılıyoruz.

Modern Matlık
Mat rujların da dudakları olduğundan daha geniş ve dolgun gösterdiklerini fark etmişsinizdir. Ancak burada dudaklarınızı çok kurutmayan yapıda olanları seçmeniz çok önemli. Seçiminizi nude renklerden yana kullandığınızda yanılmadığımızı da göreceksiniz.


BİZE ULAŞIN