Yenilebilecek kadar doğal!

Sağlığa tamamen dost ürünleri kastediyoruz... Öyle ki vücuda girmesinde hiçbir sakınca bulunmuyor. Son dönemde oldukça popüler olan bu “safe to eat” kavramının tam olarak karşılığı ne? Doğal ürünler, ne kadar gerçek ve vücuda dost öğrenmekte fayda var.

DAMLA DURAK

FOTOĞRAFLAR: SANNEBERG/ ISTOCK.COM, MASHUK / ISTOCK.COM

Dünyada doğallığın artık trend halini aldığını biliyoruz. Doğal tavır, doğal makyaj, doğal yollarla üretilen gıdalar, doğal kozmetik ürünleri… Söz konusu kozmetik olduğunda ürün içeriklerinin doğallığından ne kadar emin olabiliriz? Pek çok markanın artık doğallıktan yana olduğunu ve doğala en yakın ürünleri yaratmaya çalıştıklarını biliyoruz. Bu doğallık oranları yüzde 95-96'ya kadar çıkabiliyor. Öyle ki bazı markalar yüzde 100 doğal ürünler üreterek çıtayı bir tık yukarı taşıyabiliyor. Bizler de bu akımdan ister istemez etkileniyor, trend olmasının yanı sıra sağlığımızı da düşünerek içeriği en güvenilir ürünlere yöneliyoruz. Peki, doğal ve sağlığa dost ürünlerin hangi maddeleri içermemesi gerekiyor? Hemen sıralayalım: Genetiği değiştirilmiş hammaddeler, paraben, petrokimyasal maddeler ya da sentetik koku, kıvam artırıcı, köpürtücü, koruyucu, renk ve boya maddesi. Burada aldığımız kozmetik ürünlerin arkasında yazan etiketi okumanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

ETİKET OKURKEN NELERE DİKKAT EDECEĞİZ?
Kozmetik ürünler satan mağazalarda onlarca, yüzlerce ürün seçeneği bulunuyor. Örneğin şampuan alacağımız zaman, öncelikle etkisinin ne olduğunu öğrenmek için ön etiketine bakıyoruz. İhtiyacımıza yönelik olana şans tanıyoruz: "Saç Dökülmelerine Karşı" gibi… Ancak burada asıl önemli konu arkasında yazan etiketi okumak. O etikette şampuanın içeriğinde yer alan sağlığa zararlı pek çok madde ile karşılaşabilirsiniz. Peki nasıl anlayacağız, neye dikkat edeceğiz? Öncelikle uzak durulması gereken, kozmetik ürünlerde de sıkça kullanılan başlıca kimyasallar şöyle: Paraben, silikon, triclosan (özellikle akne karşıtı ürünlerde kullanılıyor), lanolin (özellikle dudak balmlarında kullanılıyor), cetyl alkol, cetearyl alkol, gliserin, sodyum lauryl sülfat, sıvı parafin, formol (özellikle maskara ve ojelerde kullanılıyor), DEA, MEA ve TEA kimyasalları, talk pudrası (özellikle far ve allıklarda kullanılıyor.) İşte etiket okurken içeriğinde bu zararlı maddelerin olmamasına dikkat etmek oldukça önemli.

ZARARLARI NELER?
Hangi maddelerden ve içeriklerden uzak durmamız gerektiğini öğrendik. "Peki, bu maddeler neden bu kadar korkutucu ve uzun vadede sağlığımıza zararları neler" dediğinizi duyar gibiyiz. Bu konuda olabildiğince bilinçli olmak ve ürünlere şüpheyle yaklaşmak şart. Bildiğiniz gibi cildimiz vücudumuzun en büyük organı ve cilde uygulanan her maddeyi kolayca içine alma ve kan dolaşımı yoluyla tüm vücuda yayma özelliğine sahip. Yukarıda saydığımız kimyasallar vücuda nüfuz ettiğinde ciltte tahriş, akne, alerji gibi pek çok reaksiyon görülebiliyor. Ancak toksik maddeler içeren kozmetik ürünlerinin en tehlikeli tarafı vücudun hormonal dengesine zarar veriyor olması. Bu da vücutta pek çok hasara yol açıyor ve vücut fonksiyonlarımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Öyle ki raf ömrünü uzattığı için hemen hemen her üründe rastladığımız paraben, göğüs kanseri tümörüne neden olabilecek bulgulara rastlanması nedeniyle Amerika ve Avrupa'da kullanımına geniş ölçüde son verilen maddelerden biri. Sağlığımız için aman dikkat!

ENDİŞEYE KAPILMAYIN
Günümüzde gerek tüketiciler, gerekse markalar bu konuda bilinçli ve duyarlı davrandığı için sağlığa dost ürünler bulmak hiç zor değil. Dudak balmlarından butter'lara ve yaşlanma karşıtı serumlara kadar yüzde 100 doğal pek çok ürün çeşidi bulunuyor. Şimdi sizlere yeni tanıştığımız, sağlığımız konusunda oldukça titiz yaklaşan, güvenilir ürünler yaratan bir markadan bahsetmek istiyoruz. Glohe firması altında yer alan Incia markası yenilebilir nitelikte ve yüzde 100 doğal ürünleri ile sizi, sevdiklerinizi ve doğayı korumaya kararlı bir felsefeyle hareket ediyor. BioArge Laboratuvarları'nda geliştirilen Incia, çevreye ve doğaya zarar vermeyen, flora dostu ürünler sunarak tüketiciyi doğanın doğal mucizeleri ile buluşturmayı hedefliyor. Ürünler flora dostu olduğu için, cilt hücreleri ve ciltte yaşayan yararlı bakteriler zarar görmüyor. Üretimden ambalaj kullanımına kadar çevre ve doğa dostu yaklaşımı sergileyen marka, geri dönüşümlü ambalaj kullanımıyla da kendini farklılaştırıyor. Ürün grupları dermatolojik olarak da test ediliyor. En sevdiğimiz tarafı ise testler hayvanlar üzerinde yapılmıyor, BioArge Hücre Kültürü Laboratuvarı'nda hücreler üzerinde gerçekleştiriliyor. Yüzde yüz doğal Incia ürünlerinin tamamını seçkin eczanelerde ve incia.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN