Sizin probleminiz ne?

Hepimizin cilt sorunları farklı; kimimiz kuruluktan, kimimiz cansızlıktan, kimimiz lekelerden yakınıyoruz. Sorunları tek tek masaya yatırdık, olası en iyi çözümleri işin uzmanlarıyla belirledik.

HAZIRLAYAN: SERPİL ÇEKİN
FOTOĞRAFLAR: SANNEBERG/ISTOCK.COM

Sorun: Nemsiz Çözüm: Hyalüronik Asit Desteği
Nem,cildin en önemli sağlık kaynağı. Yani cildin nem dengesi ne kadar iyiyse, cilt o kadar sağlıklı, genç ve ışıltılı görünüyor. O nedenle nemlendirme cilt ının en ama en önemli adımlarından bir tanesi. Sabah-akşam cildin ihtiyacına uygun bir nemlendirici kullanmaktan hiç vazgeçmemek gerekiyor. Hatta nemlendiriciye ek olarak cilt sorunlarınıza yönelik bir serumu ve düzenli olarak uygulayacağınız bir maskeyi de günlük bakım rutininize eklemelisiniz. Ama çoğu zaman daha profesyonel bir uygulamayla nem desteğini artırmak gerekiyor. Bunun için kliniklerde uygulanan çok güzel yöntemler var. Bunlardan bir tanesi hylalüronik asit takviyesi. Hyalüronik asit, cildin doğal olarak ürettiği, ama 30'lu yaşlardan sonra üretimi yavaşlayan bir madde. Ciltte su tutma özelliğine sahip olan bu madde, mezoterapi uygulaması yoluyla cilde verilebiliyor. Dermatolog Betül Şengör, içinde saf hyalüronik asitle birlikte, aminoasitler, antioksidanlar, vitamin ve mineraller bulunan mezoterapi enjeksiyonlarının, belirli aralıklarla tekrarlandığında cildin tüm ihtiyaçlarını karşıladığını; cilt kalitesini de büyük ölçüde artırdığını söylüyor.

Evde Deneyin:
Hücre aktivitesini yenileyen serum, üç farklı molekül ağırlığında Hyalüronik Asit içeriğine sahip. Bu sayede yoğun nem veriyor ve besliyor.

Sorun: Cansız Cilt Çözüm: C Vitamini ve Lazer Uygulamaları
Hava koşulları, stres, sigara, uykusuzluk, kötü beslenme gibi faktörler zamanla cildin canlığını yitirmesine sebep oluyor. Cansız cilt için evde yapabileceğiniz en iyi bakım peeling yapmak ve cildi canlandıran içerikte ürünler kullanmak. Mesela C vitamini önemli bir antiokisidan kaynağı ve cildi canlandırmak konusunda oldukça başarılı. Günlük bakım ürünlerinizin içinde C vitamini olması ve vitamin takviyesi olarak C vitamini desteği almak cildinizde önemli bir fark yaratacaktır. Bu arada aklınızda bulunsun saf gül ve lavanta yağının da cilt üzerinde önemli canlandırma etkisi var. Bunlara ek olarak kliniklerde yaptıracağınız işlemler daha kısa sürede ve etkili sonuçlar almanızı sağlayacak. Bunun içinse uygun lazer işlemlerini deneyebilirsiniz. Lazerli cilt bakımında yeni bir yaklaşım olarak tanımlanan Clear + Brilliant, mikroabrazyon veya kimyasal soymalar işlemleriyle daha agresif lazer uygulamaları arasında kalan açığı kapatan bir teknoloji. M-Onep Klinği'nde uygulanan ve belirgin şekilde cildin canlanmasını sağlayan bu lazer teknolojisi, özellikle enek görünümü üzerinde etkili. Daha pürüzsüz ve aydınlık bir cilt yaratan Clear + Brilliant, sıkılığı da artırıyor. Cildinizi canlandırmak için kliniklerde uygulanan bir diğer etkili yöntemse üç temel bakımı aynı anda sunan OxyGeneo. Bu işlem tahriş etmeden cildi ölü hücrelerden arındırıyor; ihtiyacı olan Palmitoil Tripeptit-5, hyalüronik asit, retinol, magnezyum askorbil fosfat desteğini sağlıyor. Sayısız minik karbondiyoksit zengini baloncuklar ciltte patlayarak içeriden gelen oksijenlenmeyi tetikliyor. Medikal Estetik Hekimi Dr. Buket Yıldırım, bu sayede cilt renginin eşitlendiğini, gözeneklerin küçüldüğünü, mat cilt dokusunun yerini aydınlık bir görünüme bıraktığını söylüyor.

Evde Deneyin:
Doğal C vitamini içeren konsantre serum, cildi yeniliyor ve canlandırıyor. Cildin aydınlık-berrak görünüme kavuşmasını sağlıyor. Cildin nem seviyesini ve elastikiyetini artırıyor.

Sorun: Sıkılık Kaybı Çözüm: Erken Önlem Almak
İlerleyen yaşla birlikte ciltte yaşanan en tatsız sorunlardan biri de sıkılık kaybı. Ve ne yazık ki kozmetik çözümler tek başına çok yetersiz kalıyor. Bunun için yapılabilecek en iyi şey, erken önlem almak. Yani sarkmaya eğilimli bir cildiniz varsa 20'li yaşlardan itibaren bakımına çok özen göstermelisiniz; hem evde hem profesyonel destek alarak. Evde kullanacağınız ürünleri buna göre seçerek, lifting etkisi olan içerikleri tercih etmek önemli bir adım olabilir. Ve tabii güneş koruyucu çok önemli. Dr. Mustafa Karataş, "Çünkü güneş kolajen ve elastin liflerinin zarar görmesine, dolayısıyla cildin sıkılığını kaybetmesine, çizgi ve kırışıklıkların oluşmasına neden olan başlıca faktör" diyor. Sıkılık kaybı daha çok kaslarla ilgili olduğu için kliniklerde uygulanan yöntemlerle daha iyi sonuç alacağınız kesin. Dr. Buket Yıldırım, da cilt sıkılaştırma için Ulthera ve Thermage uygulamalarının iyi sonuç verdiğini söylüyor: "Her ikisi de tek seanslık tedaviler. Etkileriyse işlemden birkaç hafta sonra görülüyor. Yıldırım, "Elastikiyet kaybının hafif olduğu durumlarda bu sistemler sayesinde son derece başarılı sonuçlar almak mümkün oluyor. Ama ciltte çok fazla sarkma, katlanma varsa, bu tedaviler yeterli olmaz. Herkese önerim bu sistemlerden elastikiyet kaybı ileri boyuta varmadan faydalanmaları. Hatta otuzlarındaki tüm kadınlar geleceğe bir yatırım olarak bu tedavileri yaptırabilirler."

Evde Deneyin:
İsviçre Spatlauber Elması kök hücre ektresi içeren sıkılaştırıcı serum, retinol ve vitamin E'den 2, C vitaminden 3 kat güçlü antioksidan olan üzüm çekirdeği özüyle de destekleniyor.

Sorun: Gevşeyen, Kırışan Boyun Çözüm: Örümcek Ağı, Mezoterapi ve PRP
Boyun tıpkı yüz gibi, zamanın izlerini en fazla gösteren bölgelerden biri. Gevşeyen, kırışan ya da fazla yağ dokusu sebebiyle gıdı oluşan bu bölgeye, farklı estetik işlemlerle, mevcut soruna yönelik çözümler üretilebiliyor. Estetik Plastik cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur, "Boyun estetiği yüz estetiğiyle bütün olarak düşünülmesi gereken bir konu. Deformasyon eş zamanlı olarak gelişir. Eğer çok ileri derecedeki sorunlar varsa cerrahi müdahale gerekir. Ama kliniklerde uygulanan diğer boyun germe uygulamalarıyla önlem almak mümkün" diyor. Ameliyatsız cilt gençleştirme tekniği olan Örümcek Ağı estetiği, boyun estetiğinde de kullanılıyor. Cerrahiye alternatif bu tekniğin önleyici ve tedavi edici avantajları var. Bu uygulamada boyundaki deformasyon derecesine uygun adette ip, ince uçlu iğnelerle bölgeye yerleştiriliyor. Aynen yüz bölgesinde olduğu gibi, boyunda da iplere reaksiyon veren cilt alt dokusu, kolajen, elastin ve fibroplast üretimini hızlandırarak, mevcut alanda gençleşme, gerginlik ve toparlanma sağlıyor. Boyun form kazanıyor ve oluşabilecek diğer sarkma sorunlarının da bu sayede önüne geçiliyor. Boyundaki estetik sorunlar için farklı medikal uygulamaların da yapılabileceğini söyleyen Cihantimur, "Hyalüronik asit içerikli mezoterapi ve PRP uygulamaları boyun estetiği için son derece etkili işlemler" diyor.

Evde Deneyin:
Toparlayıcı maske, yüksek konsantrasyonlu aktif içerikleriyle yüze ve boyna yumuşaklık, pürüzsüzlük, gerginlik sağlıyor.

"Onarmak değil yıpratmamak önemli"
Dermatolog Doç. Dr. Alev Eken, cilt sorunlarını minimuma indirmek için tüyolar veriyor: "Cildimiz, sağlığımızı gösteren en büyük organımız. Beslenme, uyku düzenimiz, yaşantımız, genetik şifremiz, alışkanlıklarımız (sigara, alkol tüketimi, kullanılan ilaçlar vs.) ve kullandığımız cilt bakım ürünlerimizden etkilenir. Sağlıklı cilt, cildin alt tabakasındaki "nem" üzerine kurulmuştur. Işıltılı, parlak, pürüzsüz ve sıkıdır; kırışıklık ve çizgiler olabilir; ama nemlidir. Ciltte yaşla birlikte ya da çeşitli nedenlerle nem azaldıkça kolajen bağları da zayıflar, sarkmalar başlar. Mutlaka dışarıdan cildin elastikiyet ve nem oranını yükseltmek gerekir. Ne yazık ki hiçbir krem ya da serum bu desteği tam anlamıyla sağlayamaz. Küçük enjeksiyonlarla cildin gençlik sermayesi olan hyalüronik asidin, derinin alt tabakasına yerleştirilmesi gerekir. Yaşamda asıl olan onarmak değil, yıpratmamaktır. Sağlıklı olmayı yaşam biçimi benimseyin. Sağlıklı yaşam için genetik ve çevresel risklerinize önem verin; risklerinizi en aza indirecek yaşam biçimi seçin. Beslenmenize önem verin. Protein kalitesi, probiyotik gıdalar, kırmızı ve koyu renk sebzeler önemlidir. Yine omega 3 ve taneli gıdalara önem verilmeli. Antioksidanlar ise cildimizin altını temizleyen destek ürünleridir."

Sorun: Göz Altı ve Göz Çevresi Çözüm: Dolgu ve Lazer Uygulamaları
Göz altındaki morluklar çözümü en zor estetik sorunlardan biriydi ama gözaltı ışık dolgusu sayesinde artık bu sorunun çözümü dakikalar alıyor sadece. Dr. Mustafa Karataş, insanı yorgun, yaşlı, mutsuz gösteren mor gözaltlarına uyguladıkları gözaltı ışık dolgusunun son zamanlarda kullanılan en etkili yöntem olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Bu dolgu, sizi yorgun ve güçsüz gösteren göz altlarınızı anında canlandırıyor, ihtiyacınız olan ışıltıyı veriyor." Bu dolgunun içinde hyalüronik asit var. Göz altındaki çukurları anında dolduran hyalüronik asit, aynı zamanda cilt kalitesini artırıyor, canlandırıyor ve nemleniyor." Aynı zaman bu dolgunun formülün içindeki vitamin, mineral ve aminoasitlerin gençleştirici ve morlukları tedavi edici etkisi de var. Göz altına uygulanan ışık dolgusu bu bölgeye hacim de vereceği için çöküklüğü de azaltıyor. Dr. Karataş, daha etkili ve uzun süreli sonuç almak için ışık dolgusunu lazer yöntemleriyle kombine ettiklerini söylüyor. Hassas göz çevresinde başarıyla uygulanan lazer teknolojilerinden biri Emerge lazer. Cilt altında ısı kanalları açarak etki eder ve cildi soyarak yenileyen lazerlerin aksine bunu yaparken cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermiyor ve göz çevresindeki ince çizgileri, sarkmaları zaman içerisinde azaltıyor. Göz çevresindeki kırışıklıkları açmanın en pratik ve etkili yolu ise botoks. Etkisi 4-6 ay kadar devam eden botoks uygulamasının hiçbir yan etkisi yok. Tek dikkat edilmesi gereken konu uygulamayı kimin yaptığı. Tüm işlemlerde olduğu gibi tecrübeli ellerde olmanız çok önemli. Tabii bu profesyonel bakımları evde de kremlerle desteklemelisiniz. Dr. Karataş, "Önemli kural göz çevresi kremi kullanmaya 20'li yaşlardan itibaren başlamak" diyor ve ekliyor: "Çünkü göz çevresindeki deri son derece hassastır ve yaşlanma etkilerinin göründüğü ilk yer yine göz çevresidir. Genç yaşlarda antioksidan zengini göz kremleri, orta yaşlardan başlayarak da içeriğinde antiaging maddeler olan ürünler seçin. Gündüz kullandığınız göz kreminin içinde güneş koruma faktörü bulunması da çok önemli."

Evde Deneyin:
Aktif, serinletici krem-jel maske, göz çevresindeki şişlik ve koyu halkaların görünümü azaltan göz çevresinin çok daha aydınlık, gergin görünmesini sağlıyor.

Sorun: Çözüm: Kıl Tekniği ve Magic Touch
Evet, kadim sorunlarımızdan biri de kaş. Küsen kaş mı ararsınız, karakterini bulamayanı mı, seyrekleşeni mi? Muhtelif kaş sorunları için bir o kadar muhtelif çözüm var elbette; serumlar, bitkisel yağlar, profesyonel uygulamalar vs. Son yıllarda ise kaş için harika yöntemler geliştirildi. Bunlardan biri kıl tekniği. Kaş Uzmanı Başak Saygın'ın yöntemi şöyle anlatıyor: "Bu teknik, ince iğneler yardımıyla deri altına verilen boyalarla 3D kıl efekti yaratma prensibine dayanıyor. Özellikle seyrekleşen kaşlarda çok iyi sonuç veriyor. İşlemde doğal boyalar kullanılıyor ve zaman içerisinde boyanın renginde herhangi bir farklılaşma olmuyor. Cilt yapınıza göre 1-2 yıl dayanıyor bu işlem; sonra tekrarlamak gerekiyor." Fakat bazı sorunlu ciltlerde boya uzun süre dayanmıyor. Başak Saygın bu durumlarda ise Magic Touch uygulamasını öneriyor. Ve yöntemi şöyle anlatıyor: "Kaş tasarımı yapılacak kişinin kaşlarında dökülmüş ya da yanlış alımdan küsmüş bölgeler varsa öncelikli amacımız bu bölgelerin kıl köklerini tekrardan canlandırıp çıkmasını sağlamak. Bunun için geliştirdiğim Magic Touch tekniğiyle küsmüş bölgelere vitamin enjeksiyonu yapıp oradaki kıl köklerini canlandırarak kaşı doğal haline kavuşturuyorum." Özellikle yeniden kendi kaşlarına sahip olmak isteyenler için güzel bir uygulama olan Magic Touch, 20 gün aralıklarla toplam dört seans uygulanıyor. İşlem sonunda istediğiniz gibi şekil verebileceğiniz doğal kaşlarınız oluyor.

Evde Deneyin: Siyah deniz koralı, biyotin ve hyalüronik asit gibi içeriklere sahip serum, kıl köklerini besliyor ve yeniden çıkmasını sağlıyor.

Sorun: Çözüm: Kirpik Lifting ve Dipliner
Güzel kirpiklere sahip olmak hakikaten güzel şey; çok az maskarayla, kıvrık ve dolgun kirpikler… Şimdiye kadar en bilinen yöntemler, ipek kirpik uygulaması, takma kirpik, kirpik perması ve yine yoğunluğu artıran serumlar, bitkisel karışımlardı. Fakat bu çözümlerin hepsinin kendi içinde sorunları olduğunu biliyoruz. İpek kirpikler var olanlara zarar verirken, takma kirpik kullanmanın aslında hiç de pratik olmadığını biliyoruz. Serumlarla, bitkisel yollarla kirpikleri yoğunlaştırmak da kolay iş değil. Kirpik Lifting ise bu konuda geliştirilen en yeni uygulama. Beauty ReTouch'tan Makyaj Artisti Ayşe Gülen yöntemi şöyle anlatıyor: "Özetle bir keratin bakımı denebilir. Farkı ise kendi doğal kirpiklerinizle harika sonuçlar yaratması. Keratin kirpiklerin kalitesini ve yoğunluğunu artırırken uygulanan kıvırma işlemi kirpiklerin daha yoğun görünmesini sağlıyor. Kirpiklere zarar vermeyen işlemin kalıcılığı 1-3 ay arasında değişiyor. Ve her uygulamada kirpiklerin kalitesi kat be kat artıyor." Ayşe Gülen, kirpikleri daha yoğun göstermek içinse Dipliner yöntemini öneriyor. Bu yöntemde kök boyasıyla kirpik diplerine bir hat çekiliyor. Bu işlem de yaklaşık bir yıl dayanıyor.

Evde Deneyin:
Tam 12 bitkinin özel karışımıyla hazırlanan serum, kirpikleri yeniden yapılandırıyor.

Sorun: Leke Çözüm: Neobright ve Hydrafacial
Uzun süre güneşe maruz kalan deride; zaman içerisinde incelme, kırışıklık, kuruluk, lekelenmeler, kılcal damarların belirginleşmesi görülüyor. Plastik Cerrahi Estetik Cerrah Op. Dr. Alpaslan Topçu, NeoBright, uygulamasının leke tedavisinde etkili sonuç verdiğini söylüyor. Bu uygulamayı kısaca anlatmak gerekirse… Hafif soyma, zengin penetrasyon, güçlü oksijenlenme sağlayan NeoBright, yöntemi cilt rengini açma ve cildi yeniden canlandırma sağlıyor. Dr. Topçu, cilt temizleme yöntemi olan Hydrafacial'ın da leke tedavisinde iyi sonuç verdiğini söylüyor ve "Bu yöntem, cilt temizleme, soyma, yenileme, nemlendirme, antioksidan koruma, akne tedavisi işlemlerinin kombine edildiği bir sistem. Daha aydınlık, güzel ve genç cilde konforlu şekilde ulaşmayı sağlayan sıvıdermabrasyon teknolojisi olarak tanımlanıyor. Her cilt tipine uygun Hydrafacial cilt kırışıklıkları, cilt lekeleri, siyah noktalar, büyük gözenekler, yağlı cilt problemleri, akne tedavisinde çok iyi sonuç veriyor" diyor.

Evde Deneyin: Nadir botanik özlerle zenginleştirilmiş bu serum, özellikle koyu lekelerde etkili bir bakım. Etkileri düzenli kullanımla gözleniyor.

BİZE ULAŞIN