Peruk mu, neden olmasın?

Her gün saç şekillendirme gibi bir derdin olmaması ve sokağa kusursuz saçlarla çıkma fikri kulağa müthiş gelmiyor mu? Henüz peruklar konusunda yeterince cesur davranamasak da Zendaya bu fikri bize sevdirmeye kararlı gibi.

DERLEYEN: DAMLA DURAK
FOTOĞRAFLAR: ORIGINAL TEXT BY ZIPHO NTLOKO, GETTY IMAGES.

'nın farklı farklı saç modellerine baktığımızda adeta istediği anda saçını değiştirebildiği sihirli bir değneğe sahip olduğunu düşündük. Ve öğrendik ki, bu sırrın perde arkasındaki isim ona süper doğal peruklar hazırlayan saç stilisti Kim Kimble. Kim Kimble aynı zamanda Beyoncé ve Nicki Minaj için de peruklar yaratıyor. Peruklarla ilgisi ise şunları söylüyor: "Önemli olan peruğu nasıl kişiselleştirdiğiniz. Bence istediğiniz modeli ve rengi özgürce denemek için harika seçenek." Eğer peruklara yeşil ışık yakmaya başladıysanız doğru seçimler için yönlendirmelerine geçelim.

SATIN ALIRKEN
Kimble'a göre, alacağınız peruğun kalitesini fiyatıyla ölçmek çok da yanlış değil. İyi ve kaliteli bir görünüm için biraz kesenin ağzını açmak gerekiyor. Bunu zaten hepimiz az çok tahmin edebiliyoruz. Kaliteli peruklarda genellikle Hindistan ya da Çin'den alınan gerçek saçlar kullanılıyor. Yapay saçları en fazla üç ya da dört kere şekillendirebiliyorsunuz; ancak gerçek saç peruklarda istediğiniz kadar şekillendirme yapmanız mümkün. Üstelik rahatlıkla yıkanabiliyor. Son tekniklerle hazırlanan gerçek saçlı perukları doğal saçlarınızdan ayırmak neredeyse imkansız!

ŞEKİLLENDİRME
Kaynakların ve perukların gerçek saçtan olmasının en büyük avantajının istediğiniz şekilde şekillendirebileceğiniz olduğunu söylemiştik. Bu şu anlama geliyor: Dilediğiniz gibi ısı uygulayabilir, maşa yapabilir, kesebilir ve boyayabilirsiniz; tıpkı kendi saçınız gibi! Bu anlamda hiçbir limitin olmaması büyük rahatlık. Bazı sentetik ürünler belli bir ısıya kadar şekillendirmeye müsait olsa da yine de kısıtlayıcı olabiliyor. Kafanızın bir anda alev almasını asla ama asla istemeyiz! Burada en önemli konulardan biri de bu doğal saçtan perukların bakımını ihmal etmemek.

HAZIRLIK
En ama en önemli konu, kendi mevcut saçlarınızı korumak ve peruğunuzla bütünleşmesini sağlamak için saç bakımına dikkat etmeniz. Bunun için ultra nemlendirici etkili saç bakım maskesi kullanmanızda fayda var. Doğal bir görünüm için saçlarınızın ve peruğunuzun tam aynı noktadan başlaması gerekiyor. Kalın tutamlı peruklar yapay durabilir, o nedenle peruğunuzu hazırlayacak kuaförünüze ince tutamlar oluşturmasını özellikle belirtin. Doğal görünümün sırrı kesinlikle bu ince tutamlı ve hareket edebilen saçlar. Bu şekilde olduğunda şekillendirmesi de daha kolay oluyor.

KORUMA
Peruklarınızı da saçlarınız gibi düşünün. Eğer her gün takıyorsanız, kendi saçlarınızı ne sıklıkta yıkıyorsanız peruklarınızı da o sıklıkta yıkamalısınız. Özellikle nemlendirici etkili şampuanlar ve saç kremleri kullanmaya çalışın çünkü perukların da buna ihtiyacı var. Eğer perukla uyumanız gerekiyorsa, elektriklenmemesi için yastık kılıfının üzerine ipek eşarp örtebilirsiniz. Kullanmadığınız zamanlarda ise peruğunuzu cansız mankenin kafasında ya da plastik bir kılıfta muhafaza edin. Onları vücudunuzun bir parçası gibi düşünmekte ve ona göre hareket etmekte fayda var.

BİZE ULAŞIN