Şimdi doğallık yükselişte

Artık abartılı makyajların devri kapandı; devir sadeleşme, doğal güzelliğini ortaya çıkarma devri. Nasıl mı? Tüm detayları adım adım anlatıyoruz; takip edin!

SERPİL ÇEKİN

FOTOĞRAF: NICK ONKEN

Evet, eskinin yüze maske gibi oturan makyajları artık geçmişte kaldı. Son zamanlarda yeni bir trend var: Makyajı mümkün olduğu kadar doğal göstermek. Zaten az makyajlı ve sağlıklı görünen bir ciltten daha iyi ne olabilir ki? Başlamadan şunu söylemeliyiz ki, bu trendi yakalamak için her şeyden önce cildinize yatırım yapmalısınız. Cildinizi her zaman çok iyi temizlemeli ve çok iyi nemlendirmelisiniz. Sabah akşam yapacağınız cilt bakım rutininize ek olarak haftada 2-3 peeling yapmak, haftada bir cilt sorunlarınıza yönelik bir maske uygulamak hatta belirli aralıklarla kliniklerde bakım yaptırmak güzel bir cildin olmazsa olmazları. Tabii iyi beslenmeyi ve düzenli uykuyu da unutmamak lazım. Cilde içeriden Q 10 ve C vitamini takviyesi yapmak da dermatologların tavsiyesi.

Bırak Dağınık Kalsın
İlk adım, kaş ve kirpikler. Çünkü makyajı azaltabilmek için kaş ve kirpiklerinizin doğal görünmesi şart. Kaş Tasarım Uzmanı Başak Saygın, son yıllarda doğal kaşların moda olduğunu; yay gibi duran kaşların demode olduğunu söylüyor. Saygın, kaşlarınızı mümkün olduğu kadar doğal görünümünde almanızı tavsiye ediyor. Eğer seyrek kaşlarınız varsa kalem ya da farla araları doldurabilir; daha profesyonel bir çözüm istiyorsanız da Kıl Tekniği ile kaşlarınızdaki boşlukları kapatabilirsiniz. 'Kaş küsmesi' sorunu yaşıyorsanız vitamin enjeksiyonunu deneyebilirsiniz. Başak Saygın, kendi geliştirdiği MagicTouch adında özel bir formülle, küsen kaşların yeniden çıkmasına yardımcı oluyor. Ortalama dört seans yapılan bu enjeksiyon uygulaması diğer yöntemlere göre daha uzun sürse de sonuçta doğal kaşlarınıza kavuşuyorsunuz.

Gözlerini Canlandır
Gözlerinize biraz daha canlılık katmak ve belirginleştirmek istiyorsanız, nude tonlarda bir far öneriyoruz; toprak, şeftali ya da pembe tonlarını deneyebilirsiniz. Bu arada mat farlar çok iyi sonuç veriyor, ama biraz daha canlılık derseniz, içinde hafif ışıltılar olabilir ama simler asla. Farın mümkün olduğu kadar doğal görünmesi için yine parmaklarınızı kullanabilirsiniz, iyi bir karıştırma fırçası da işinizi kolaylaştıracak. Son olarak göz pınarlarına far sedef tonlarında bir farla gözlerinize aydınlık bir dokunuş katabilirsiniz.

Kirpiklerini Kıvır
Kirpiklerinizin daha da gürleşmesini istiyorsanız özel serumları kullanabilirsiniz. Sonuç almak için düzenli yapmanız şart. Sonucu biraz daha hızlandırmak istiyorsanız, Kirpik Lifting uygulamasını deneyebilirsiniz. Keratin yüklemesiyle yapılan Kirpik Lifting işleminde kirpikler kıvrılılıyor ve daha gür görünüyor. Üç ay kadar etkisini gösteren Kirpik Lifting, hiçbir zarar vermediği gibi düzenli olarak yapıldığında keratin sayesinde kirpiklerin uzamasını ve yoğunlaşmasını sağlıyor. Özetle, makyajsız harika bir görünüm için bakım rutininize kaş ve kirpik serumu ekleyin. Kaliteli bir kirpik kıvırıcı kullanmayı alışkanlık edinin.

Cildine Işıltı Kat
Eğer cildinize yeterli özeni gösteriyorsanız daha az makyaja ihtiyaç duyacağınız kesin ama biraz daha ışıltı katmak fena olmaz! Bunun için fondöten yerine makyaj bazı ya da BB krem kullanın. Son yıllarda üretilen çok fonksiyonlu makyaj bazları ve BB kremler tek başına yeterli olabiliyor. Cildi hem eşitliyor, hem gözenekleri kapatıyor, hem biraz ışıltı ve renk veriyor. Kapatmanız gereken cilt kusurlarınız varsa, onun için de ürünü sadece sorunlu bölgeye sürün. Cildinizde istediğiniz homojen görünümü yakaladıysanız yüzünüze biraz ışıltı katmak için likit, highlighter kullanabilirsiniz. En doğal sonucu likit ve krem highlighter'lar veriyor; bizden söylemesi. Elmacık kemiklerinizden şakaklarınıza kadar parmaklarınızla ve tampon hareketlerle uyguladığınız bir highlighter, yüzünüze çok hoş bir aydınlık katacak.

Tatlı Yanaklar
Doğal görünen makyajın en önemli adımlarından biri de allık. Hatta çoğu zaman fondöten kullanmadan sadece bir allıkla istediğiniz o canlı, taze görünümü elde edebilirsiniz. Likit ya da krem allıklar, bu doğal görünümü yaklamak için harika ürünler. Cilt tonunuza uygun renkte ve az miktarda bir krem ya da likit allığı, parmaklarınızın ucuyla yanaklarınızın tam ortasına, tampon harekelerle uygulayın. Fırça kullanmayı seviyorsanız, yumuşak uçlu bir fondöten fırçasıyla yine tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz. Unutmayın, doğal makyajın sırrı doğru renk, az miktar ve doğru uygulamada saklı.

Ve Dudaklar
Konu doğallıksa özel günler dışında ruju yoğun şekilde sürmek demode! Rujdan çok dudakların pürüzsüz görünmesine odaklanın. Özellikle kışın dudaklar çok daha fazla kuruduğu için mutlaka peeling yapın. Ve mutlaka yoğun içerikte bir dudak koruyucu kullanın. Gelelim, dudakları renklendirmeye. Burada dikkat etmeniz gereken konu, ruju sadece dudağınızın tam ortasına sürmek ve parmak ucunuzla tüm dudağınıza tampon hareketlerle yedirmek. İster mat, ister kemsi ister likit; hangi yapıda ruju seçerseniz seçin, sadece dudağınızın ortasına uygulayın ve parmak uçlarınızla minik dokunuşlarla yayın.

Kendal Jenner, her zaman az makyaj yapmayı sevdiğini söylüyor: "Ruju sadece dudağımın ortasına sürüp parmaklarımla ve tampon hareketlerle dağıtıyorum; daha doğal duruyor."

Sephora Makyaj Artisti Murat Beker
Doğal makyajın sırrı ürünleri doğru şekilde ve gerektiği kadar kullanmaktan geçiyor. Cildin bakımlı olması çok ürün kullanmaktan daha önemli. Cildi iyi tanımak ve analiz etmek işin sırrı. Diğer detaylara gelecek olursak, doğal makyajın en önemli adımı bazlar. Cilt sorununuza göre bir baz seçmenizi öneririm. Kızarıkların üzerine kullanılan yeşil renkli baz ciltteki kızarıklığı azaltır. Lila renkli baz ise ciltteki donukluğu anında canlandırır. Fondöten uygularken de artık tüm yüze maske efekti vermektense sadece gerekli yerlere uygulamanızı tavsiye ederim. Ten ürününüzü fırçaya uygularsanız çok daha ince uygulama şansınız olur. Her zaman az ürün kullanmak ve cilde iyice yedirmek sağlıklı bir dokunuş kazandırır.

Bella Hadid de doğal görünmeyi seviyor: "Gereken yerlere kapatıcı sürdükten sonra yüzüme iyi bir bronzlaştırıcıyla renk veririyorum ve kaşlarımı düzeltiyorum. Maskara olsun olmasın mutlaka kirpik kıvırıcı kullanıyorum."

BİZE ULAŞIN