Kusursuz tenin peşinde

Makyajımızın kusursuz ve tam da istediğimiz gibi görünmesi için öncelikle çok iyi bir tuvale yani ten makyajına ihtiyacımız var. Doğru ürün tavsiyeleri ve vereceğimiz tüyolarla bu çok kolay!

DAMLA DURAK

Ten Ürünlerini Tanıyalım
Evet, tabii ki ten makyajı denildiğinde hepimizin aklına hemen fondöten geliyor. Ancak fondötenlerin de farklı versiyonları mevcut. Hangi cilt tipine, hangi ürün uygun? Bir fondötenden beklentimiz ne? Bu soruların cevabını bulmak en temel adım. Fondötenin asıl amacının kusur kapatmak değil, cilt tonunu en iyi şekilde eşitlemek olduğunu unutmamak gerekiyor. Cilt kusurları için mutlaka kapatıcılardan yardım almak şart.

Likit Fondöten
Likit fondötenlerin genellikle hafif yapıda olduğunu söyleyebiliriz ancak onlar da kendi içlerinde ayrılıyor. Su gibi olanından tutun da, tam kapatıcılık sağlayanına kadar farklı likit fondötenler bulmak mümkün. Stick fondötenlere göre ciltte "yokmuş" gibi göründüklerini söyleyebiliriz. Özellikle kuru cilde sahipseniz tercihiniz likit formlar olmalı. Bu ürünler cildi nemli de tutuyor.

Stick Fondöten
Stick fondötenler yapı olarak likit fondötenlere göre çok daha yoğun, mat bitişli ve yüksek kapatıcılıkta oluyor. Her ne kadar fondötenin kusur kapatma değil renk eşitleme görevi olduğunu söylesek de, bu tipte fondötenler çok derin olmayan izleri kapatabiliyorlar. Mat bitişli oldukları için özellikle karma ve yağlıdan karmaya dönük ciltler için oldukça uygunlar.

Cushion Fondöten
Cushion, yani sünger fondötenler de Kore icatlarından. Onların makyaj kültürü tamamen doğallık ve tazelik üzerine kurulu. Bu yüzden de cushion fondötenler en doğal sonucu sağlayan ürünler. Tercihiniz cushion fondötense fırça ya da süngere ihtiyacınız yok! Hemen hemen her cilt tipine uygun olan bu ürünler cildinde fondöten ağırlığı istemeyenler için ideal.

BB Krem
BB kremleri bir fondötenden ziyade renkli nemlendirici gibi düşünebilirsiniz. Bu ürünlerin en büyük özelliği ciltte ağırlık yaratmamaları ve nemlendirme sağlamaları. Sürdüğünüz anda cildinizdeki renk eşitsizliklerini anında gidererek taze görünüm sunuyorlar. Bu ürünlerin en büyük avantajı birçoğunun güneş koruyucu içeriyor olması.

CC Krem
Ve son olarak CC kremler! "Color Corrector" kelimesinin kısaltılmasıyla doğan bu ürünlerin en büyük artısı tüm kusurlara rağmen cilt tonunu eşit hale getiriyor olması. BB kremlere göre orta seviyede nemlendirme vaat etseler bu ürünler de yine gün boyu cildin nemli kalmasına yardımcı oluyor.

Makyaj Bazları
Ten makyajında en az fondöten kadar önemli bir diğer ürün ise makyaj bazları. Bu bazlar, cildi nemlendirip makyaja hazırlarken, üzerine uyguladığınız ürünün çok daha uzun süre ve kusursuzca cildinize tutunmasını sağlıyorlar. Bazları da kuru ve yağlı ciltlere göre iki kategoriye ayırabiliriz.

Kuru Ciltler için: Eğer cildiniz kuru ise daha sağlıklı ve aydınlık bir zemin hazırlamak için mutlaka ışıltılı makyaj bazlarından kullanmanızı öneririz. Bu bazlar cildinizi nemlendirirken ışıltı kazandıracak ve mat, solgun görünümden sizi kurtaracak.

Yağlı Ciltler için: Eğer yağlı ya da karmadan yağlıya dönük cildiniz varsa sebumu dengeleyecek, gözenek görünümü azaltacak, fondöteni adeta cildinize kitleyecek bazlar tercih etmelisiniz. Cildinizin aşırı yağlanmasını ve parlamasını önlemek için matlaştırıcı etkili bazlar seçin.

Sabitleyici Pudralar
Fondöteni uyguladınız ancak cildin ne yazık ki bir süre sonra parlama, makyajınızın da yüzünüzden uçup gitme riski var. Yağlı ve karma ciltlerde bu risk oranı çok daha yüksek. Bu noktada da imdadımıza sabitleyici, transparan yapıda oldukça hafif pudralar yetişiyor. Özellikle cildin fazla parlamaya müsait "T" bölgesine tombul ve yoğun kıllı bir fırçayla pudra uyguladığınızda sonucun çok fark ettiğini, fondötenin gün boyu yüzünüzde kaldığını ve çizgilere dolmadığını göreceksiniz. İşte porselen gibi görünmenin sırrı!

Yaşasın Spreyler!
Makyajın kurtarıcısı yüz spreylerini çok seviyoruz! Cilde nem ve ferahlık kazandırıyor. İki farklı yapıda sprey önerimizi mutlaka deneyin. Biri cildi makyaja hazırlarken, diğeri makyajın kalıclığını artıracak.

Aplikatörler
Fondöteni parmakla uygulamak bir tercih olsa da, eğer bu işi ustalıkla yerine getirmek istiyorsanız mutlaka aplikatörlerden yani sünger ya da fırçalardan yardım almanızı öneririz.
Fırçalar: Sentetik fondöten fırçaları özellikle likit fondötenler için oldukça uygun. Fırça kullandığınızda cildinizde fazladan fondöten olmasını ve kat kat durmasını önlemiş oluyorsunuz.
Süngerler: Yumuşacık makyaj süngerlerini ise hem likit hem stick fondötenlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tek dezavantajı likit fondöteni süngerlerin biraz emiyor olması. Bu nedenle likit ürünleri fırçayla stick olanları ise sünger ile dağıtmanızı öneririz. Makyaj süngerinizi uygulama öncesinde mutlaka ıslatın ve nemli kullanın. Bu daha doğal sonuçlar almanızı sağlayacak.
Silikon süngerler son dönemde makyaj vloggerlarının favorisi.

BİZE ULAŞIN