Manikürden önce dikkat edilmesi gerekenler

El ve tırnak bakımı bir kadın için büyük önem taşır. Güzelliğimiz için düzenli olarak manikür yapmayı veya yaptırmayı, kremler kullanmayı tercih ederiz. Manikür yaptırırken güzellikten önce sağlığımızı da ön planda tutmamız gerekir. İşte manikür yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler.

HİJYEN
Altının çizilmesi gereken en önemli unsur; hijyendir. Son yıllarda bulaşıcı hastalıklar artışa geçti. Bu hastalıklardan birine yakalanmamak için, kendimizi korumalı ve çeşitli önlemler almak durumundayız.
Güzellik merkezleri ise; bu hastalıkları en kolay kapabileceğimiz yerler arasında. Bunun en önemli nedeni; ortak kullanılan malzemelerin varlığıdır. Bu malzemeler sağlığımızı ciddi anlamda tehdit eder ve ölümcül etkileri olan Hepatit, HIV ve mantar virüsleri, önlem alınmadığı takdirde, kapabileceğimiz hastalıklar arasındadır.

TÖRPÜLEME
Törpüleme, tırnak yapısına ve uzayış biçimine uygun şekilde yapılmalı ve törpüyle, tırnağa sadece şekil verilmeli. Tırnaklarımızı kısaltmak için makas kullanmalısınız.

TIRNAK ETİ
Tırnak eti kesiminde etin derin kesilmesi; tırnak etlerinizi inceltirken aynı zamanda dışarıdan gelen mikroplara tırnak etlerinizin daha açık olmasını sağlıyor. Bu da parmaklarımızın yara olmasına ve çeşitli enfeksiyon oluşumlarına kadar sağlığımızı kötü yönde etkiliyor. Manikürcünüzü, tırnak eti alımında fazla derine inmemesi konusunda mutlaka uyarın. Hatta, eğer imkanınız varsa klasik manikür yerine 'Mavala Manikürü' yaptırmayı deneyin. Bu şekilde, hem sağlığınızı korurken hem de daha düzgün ve biçimli tırnaklara sahip olabileceksiniz.

EŞYALARINIZI YANINIZDA GÖTÜRÜN
Mümkünse, manikürünüzü yapan kişiden, paketi sizin gözünüzün önünde açmasını talep edin. Hatta, eğer yapabiliyorsanız, kendi manikür malzemenizi yanınızda götürün ve işlemi sizin malzemelerinizle uygulamalarını isteyin. Böylelikle, hem işinizi garanti altına almış olacaksınız, hem de bir çok bulaşıcı hastalığın kendi adınıza önüne geçebileceksiniz. Seçtiğiniz veya güzellik merkezinizde kullanılan manikür takımının kobalt ile çeliğin birleşimi olduğundan emin olun. Kullanılan malzemeler hem tırnağınıza hem sağlığınıza zarar vermemesi açısından profesyonel olmalıdır.

ELDİVEN KULLANIMI
Sağlık açısından önem taşıyan diğer bir nokta ise; eldiven kullanımıdır. Manikürcünüz mutlaka eldiven kullanmalıdır. Gerekli durumlarda ise; antibakteriyel jel desteği ile hijyen sağlanmalıdır.

BİZE ULAŞIN