Ne kadar aydınlık o kadar seksi!

Tabii ki cildinizden bahsediyoruz! Günümüzde sağlık ve güzellik sembolü olan aydınlık ciltler son dönemde bir adım ileriye taşınıyor ve yerini ıslak görünümlü ciltlere bırakıyor.

DAMLA DURAK

FOTOĞRAF: VASILINA POPOVA/GETTYIMAGESTURKEY

Islak cilt denince aklınıza sular damlayan bir görünüm gelmesin! Tamamen nemli, ışıldayan ve parlak bir tenden bahsediyoruz. Bunun için öğrenmeniz gereken belli başlı, çok önemli taktikler var. Üstelik bu taktikler kuru, yağlı, karma, beyaz, esmer her tende son derece etkili. Makyaj sanatçıları podyum makyajlarında da bu tekniklerden bolca faydalanıyor. Süper model olmayabiliriz ancak en az onlar kadar çekici görünebiliriz. Kağıt ve kalemler hazırsa başlayalım!

Baz Meselesi
Makyaj bazlarını sıkça duyar olduk. Işıltılısından tutun da matlaştırıcı efektlisine, gözenek küçültücüsüne kadar pek çok seçenek var. Bize sorarsanız; bazlar günlük makyajın olmazsa olmazlarından değil ancak ürünlerin performansını artırdığı da su götürmez bir gerçek. Ancak söz konusu ıslak görünümlü makyajsa ve bu yola baş koyduysak ilk yapmamız gereken kendimize ışıltı içeren biz baz edinmek. Burada en önemli husus; esmerlerin bronz tonda, beyaz tenlilerin ise renksiz bir baz seçmesi. Bu bazlar kadar cilde ışıltı veren nemlendiriciler ve serumlar da ışıltılı baz görevini görecektir.

Toz Aydınlatıcılar
Fondötenimizi de uyguladığımıza göre artık ıslak görünümü güçlendirebiliriz. Sıra geldi toz aydınlatıcılara. Burada seçiminizi pigmentasyonu yüksek, yüzde simli durmayan ama istediğiniz yansımayı yaratacak bir aydınlatıcıdan yana kullanın. Odaklanmamız gereken noktalar; elmacık kemiklerinin üstü, burun ve dudak üstü, kaş altı. Yani güneşin vurduğunda doğal olarak aydınlattığı tepe noktalar. Bu sayede hareket ettikçe cildiniz pırıl pırıl parlayacak.

Likit Aydınlatıcılar
Aydınlatıcı denince aklınıza hemen elmacık kemiklerinin ve burnun üstüne yapılan uygulamalar geliyor, değil mi? Evet, o işlemi de yapacağız ancak öncesinde yapmamız gereken daha önemli bir adım var. O da fondötenin içine likit aydınlatıcılardan karıştırmak. Bu noktada da dikkat etmeniz gereken ıslak bitişli, likit bir fondöten kullanmak. İçine birkaç damla likit aydınlatıcı karştırıp homojen şekilde karışmalarını sağlayın ve daha etkili sonuç için sentetik bir fırçayla uygulayın. Sentetik fırçalar ürünün fırça tarafından emilmesini önler.

Gloss Ruj
Gloss rujlara yapış yapış yapılarından dolayı biraz mesafeli durduğumuzu itiraf etmeliyiz. Ancak ıslak görünümlü makyajla kusursuz bir uyum yakalıyorlar. Dudaklarınız ne kadar parlak ve ıslak olursa o kadar dolgun, dolayısıyla da seksi görünür. Tavsiyemiz doğallığı korumak açısından renksiz, sadece pırıltı içeren yoğun yapıda parlatıcılar tercih etmeniz. Özellikle mavi yansımalı simli ürünler ışığı kusursuzca yansıtıyor ve dudakları çok daha parlak ve dolgun gösteriyor.

Yüz Yağları
Yüz yağları yapıları gereği zaten sürüldüğü anda cilde ışıltı verdiği için siz dilerseniz makyaj öncesi cildinize uygulayabilirsiniz. (Yağlı ciltlere çok önermiyoruz.) Ancak biz şimdi yüz yağlarını farklı ama amacımıza uygun şekilde kullanacağız. Bu, ıslak görünümlü makyajın en kilit hareketi! Yüz yağınızı toz aydınlatıcınızın içine damlatıyor ve cildinize öyle uyguluyorsunuz. Böylece ürün hem cilde tutunuyor, hem de çok daha parlak ve pigmentli duruyor. Birkaç damla yeterli olacaktır; aşırıya kaçıp aydınlatıcınızın yapısını bozmamaya çalışın.

BİZE ULAŞIN