Koreliler çıldırmış olmalı!

Böyle dediğimize bakmayın; pozitif anlamda söylüyoruz! Kore’nin hem kozmetik hem cilt bakım alanında hayatımıza kattığı pek çok inovasyon ve uygulama var. Bu anlamda adeta durdurak bilmiyorlar! “Peki, bu sefer ne uygulamışlar, neyi trend yapmışlar” diyecek olursanız; detaylar yazımızda.

DAMLA DURAK

FOTOĞRAF: RYANKING999/ISTOCK.COM, JEFFREY WESTBROOK

Cilt Bakımında İleri Seviye
Cushion fondötenlerden tutun da gece serumlarına, kağıt maskelere kadar pek çok Kore mucizesi güzellik ve kozmetik dünyasını ele geçirmiş durumda. Öncelikle Korelilerin temel cilt bakım uygulamalarına ve günlük rutinlerine bakalım. Şunu bilmelisiniz ki renkli kozmetikten ziyade cilt bakımına yöneliyorlar ve güzelliklerinin de sırrı buradan geliyor. Ne kadar genç gösterdikleri ise tartışılamayacak bir gerçek. Cilt bakımında da sürekli kendilerini geliştirerek çıtayı daha ileriye taşıma konusunda takıntılılar. Temelde kusursuz cilde odaklanırken bunun olmazsa olmazının nemli cilt olduğunu savunuyorlar ve tüm çalışmaları da genellikle nemi ciltte daha fazla ve daha uzun süre tutma üzerine kurulu. Son dönemde Kore'den çıkan "7 tonik metodu" trend halini alarak bu konuda ilgili olanları fazlasıyla heyecanlandırmış durumda. Bu yönteme yakından bakmaya ve sonrasında uygulamaya hazır mısınız?

7 Tonik Metodu Nedir?
Bu yöntemin detaylarına değinmeden önce temel prensibi açıklayalım. Amaç tonik ile yedi adımda yedi katman yaratarak nemi cilde tamamen hapsetmek. Tonik, Korelilerin cit bakım rutinlerinin en ama en önemli ürünü. Size ilginç bir bilgi verelim mi? Kore dilinde "cilt" ve "tonik" kelimeleri aynı sözcük. Yedi katman yaratmanın altındaki temel prensip, cildin nem seviyesini kademeli ve etkili şekilde artırarak gitmek. Tonikler uygulama boyunca cildin optimal dengesini koruyor, parlaklık ve sıkılık kazandırıyor. Koreliler cilt bakımında günde 10-20 adet arası ürün kullandıkları için içeriklere fazlasıyla hakimler. Burada belirtmek istediğimiz nokta, bu uygulamayı yaparken yedi farklı tonik kullanabileceğiniz gibi, tek toniği yedi kat uygulayarak da yapabilirsiniz. İçerikler konusunda kafanız karışıksa ve tereddütleriniz varsa ürünleri karıştırmak yerine aynı ürünle ilerleyebilirsiniz. Cildinizi nemlendirmekle kalmayacak aynı zamanda pH dengesini de sağlamış olacaksınız.

Nasıl Uygulayacağız?
Yöntemin mantığını anladıktan sonra uygulama kısmına geçelim. Tonik uygulamasından önce temel cilt bakımının olmazsa olmazı cilt temizlemeyle işe başlayın ve uygulama öncesi mutlaka günlük temizleyicinizle yüzünüzü yıkayın. Uygulamayı yaparken tamamen ellerinizi kullanabileceğiniz gibi, ince makyaj pamuklarından da yardım alabilirsiniz. Tavsiye edilen, ilk toniği pamukla uygulayıp; kalan altı adımı avuç içiyle nazik hareketlerle, okşar gibi yapmanız. Ve bir tüyo; avuç içlerinizle cilde tampon baskılar yaparak ısıyı artırırsanız daha verimli sonuç alabilirsiniz. Adımlar arasında en fazla üç dakika bekleyin. Zaten bu yöntemi uygularken nemin kademeli artışını o kadar net şekilde hissedeceksiniz ki beklemek istemeyeceksiniz. Yöntemin uzun zaman aldığının farkındayız ancak sonuçtan etkileneceğinizi garanti edebiliriz. Uygulama sonrasında karşılaşacağınız sonuçlar; içten aydınlanan parlak cilt, sıkı ve dolgun görünüm, bebeksi bir yumuşaklık. Bu yöntemden sonra yüzünüze ekstra nemlendirici uygulamanıza da gerek kalmayacak. Ancak güneşe çıkacaksanız tabii ki güneş kremi uygulamayı ihmal etmeyin.

Bunlara Dikkat!

Eğer aşırı hassas ve irritasyona meyilli bir cildiniz varsa mutlaka dermokozmetik markalarının toniklerini tercih edin. Bunlar alkolsüz ve parfümsüz ürünler oldukları için sorun yaratmazlar.

Göz çevresi cildimizdeki en hassas deriye sahip olan bölge; herhangi bir tahrişe sebebiyet vermemek için uygulama esnasında göz çevresi bölgenizi es geçin.

Adımlar arasında fazla beklemeyin, peşpeşe, seri hareketlerle uygulamayı yapın.

Uygulamayı cildinizin ihtiyacına göre yapabilirsiniz ancak önerilen gün aşırı yapılması.

Yedi kat size fazla geldiyse ve cildinizi yorduğunu düşünüyorsanız aynı metodu 3üç adımda da deneyebilirsiniz. Cildiniz alıştıkça katman sayısını artırabilirsiniz.

Yeni Kore Trendi: Ulzzang

Korelilerin güzellik konusunda ne kadar takıntılı olduklarını artık bilmeyen yok. Kozmetik dünyasına kazandırdıkları yenilikler kadar bu uğurda geçirdikleri operasyonlar da hayli konuşuluyor. Kafalarında standart bir güzellik kavramı var: Küçük oval yüz, pürüzsüz beyaz cilt, kocaman gözler, renkli dudaklar, muntazam kaşlar… Eğer Koreliyseniz ve bu özelliklere sahip değilseniz, geriye bıçak altına yatmaktan başka seçenek kalmıyor çünkü aksi halde güzellik kavramının dışında kalıyorsunuz. İşte bu uğurda bıçak altına yatan, bu güzellik standartlarına uygun kişilere verilen ve trend halini alan bir isim var: Ulzzang. Korece "güzel yüzlü" anlamına gelen bu ifadenin olmazsa olmazı ise masum görünüş. Eğer bir "ulzzang"sanız sadece güzel olmanız tabii ki yeterli olmuyor. Beraberinde stil sahibi olmak ve tarz görünmek de oldukça önemli. Makyajda ise olmazsa olmaz adım gözleri büyük göstermek. Bunun için kirpiklere bolca maskara uyguluyor ve alt kirpik dibine de mutlaka beyaz ya da ten rengi göz kalemi uyguluyorlar.

BİZE ULAŞIN