5 sorun, 5 çözüm

Hangimiz göz çevresi problemleri yaşamıyoruz ki? Doğru ürünleri tercih ederek bu sorunların üstesinden kolayca gelebiliriz. Önemli olan tüyolara hakim olmak.

Giriş Tarihi: 15.08.2018 12:02 Güncelleme Tarihi: 15.08.2018 12:04

FOTOĞRAF: COFFEEANDMILK/GETTY IMAGES TURKEY

1 KOYU RENK HALKALAR VEYA KIZARIKLIK

CİLT DÜZENLEME: "Göz altında oluşan mavi, mor, kırmızı ton farklılıkları cildi saran kan damarlarının genişlemesi sonucu ortaya çıkar" diyor dermatolog Shari Marchbein. Shea, avokado yağı gibi maddelerden gelen vitamin ve antioksidanlarla dolu ürünler, koyu halkları hedefliyor.

KAPATICI HİLESİ: Burada önemli olan renk eşitsizliklerini gidermek. Ünlü makyaj sanatçısı Allan Avendano "şeftali tonları daha açık tenlerde görünen mavi ve mor halkaların kapatılmasını sağlarken, turuncu tonları koyu tenlilerde etkili oluyor' diyor. Kırmızılıkları nötralize edebilmek için ise yeşil tonları tercih etmeliyiz. Renkli ürünlerle sorunları giderdikten sonra favori kapatıcınızla final dokunuşu yapabilirsiniz.

2 ŞİŞKİNLİK

CİLT DÜZENLEME: Eğer 7/24 göz torbalarına sahipseniz bunun sorumlusu göz çevresinde bulunan yağ yastıkçıkları olabilir. Bu yağ yastıkçıkları genetik ise dermatolojik müdahale gerekebilir. "Şişkinlik sadece sabahları görünüyorsa bu durum sıvıların içeride tutunmasından kaynaklanıyor olabilir" diyor Dr. Marchbein. Bir göz kremi ile göz altlarına uygulanacak iki dakikalık masaj, göz altında oluşan fazla sıvıyı dağıtmaya yardımcı olur. Origins'in göz kremi, içinde bulundurduğu kahve ve ginseng ile şişliğin inmesinde yardımcı oluyor.

KAPATICI HİLESİ: Sadece göz torbalarının alt kısmına cildinizden bir ya da iki ton daha açık renkte kapatıcı uygulayın. İnce fırçalı kapatıcılarla bu işlemi kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

3 PİGMENTASYON

CİLT DÜZENLEME: Esas probleminiz göz altındaki kalıcı morluklarsa bu durumun sebebi büyük olasılıkla aşırı pigment birikimidir. "Çoğunlukla genetik olan bu sorun, esmerlerde daha yaygın görülür" diyor Dr. Marchbein. Kojik asit, soya ve meyankökü ekstresi gibi içerikler, koyu rengi hafifletmek için melanin üretimini engellemeye yardımcı olur.

KAPATICI HİLESİ: Tarte'nin yüksek kapatıcılığa sahip bu ürününü veya benzeri bir ürünü cilt tonunuzdan bir ya da iki ton daha açık olacak şekilde uygulayarak koyuluklara karşı koyabilirsiniz.

4 KURULUK

CİLT DÜZENLEME: "Göz çevresinde bulunan cilt bariyerleri çok ince olduğu için nem kolayca kaybolabilir" diyor Dr. Marchbein. Neutrogena'nın bu ürünü, hafif jel formülüyle yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ürünün içeriğinde yer alan hyalüronik asit, hidrasyonu artırır ve cilt bariyerini güçlendirir.

KAPATICI HİLESİ: Göz çevrenizde kuruluk problemi varsa kremsi ürünler yerine likit formda kapatıcıları tercih edin. Göz altı kapatıcınız cildinizden en fazla iki ton açık olmalı.

5 İNCE ÇİZGİLER

CİLT DÜZENLEME: Zaman içerisinde oluşan çizgileri yumuşatmak ve kolajen miktarını artırmak için geceleri retinol içeren kremler kullanmakta fayda var. Sabahları ise hyalüronik asit içeren bir formül uygulamak gerekiyor.

KAPATICI HİLESİ: Çizgilere dolan kalın yapıdaki, ağır kapatıcılardan uzak durun aksi halde bu ürünler çizgileri çok daha görünür kılar. Kullandığınız, favori kapatıcınız eğer gün içerisinde çizgilerinize dolup, onları daha da belirgin hale getiriyorsa parmaklarınızın ucuyla tampon hareketler yaparak düzeltebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN