Melazma nedir? Neden oluşur? Melazma nasıl geçer?

Aslında yabancı olduğumuz “melazma” kelimesi, çok iyi bildiğimiz bir problemi işaret ediyor: Hiperpigmentasyon. Hayat kalitesini etkileyen cilt lekeleriyle yüzleşmek zor ancak önlem almak bir o kadar kolay.

Giriş Tarihi: 13.03.2019 16:50 Güncelleme Tarihi: 13.03.2019 18:35

Derleyen Damla Durak

Melazmayı Tanıyalım
Melazmayı; yanaklar, alın, burun, çene ve hatta dudağın üstündeki koyu renkli, gölgeli lekeler olarak tanımlıyor dermatolog Marina Peredo. Bu problemi yaşayanların yüzde 90'ından fazlası ne yazık ki kadınlar (bunun için hormonlarımızı suçlayabiliriz) olurken herkeste görülebilme potansiyeli de bulunuyor. Cildiniz koyu renkliyse ve genetik yatkınlık varsa risk artıyor.

Neden Oluyor?
Bu problemin iki büyük sebebi var: UV ışınlarına maruz kalma ve hormonlarda dalgalanma. Bu iki faktör melanositleri (pigment hücreleri) canlandırarak artışa sebep olur. "Cilde güneş koruması sağlamamak, doğum kontrol hapları ya da hamilelik, riskleri artırıyor" diyor Peredo. Telefonların mavi ışıkları, yüksek sıcaklıkta aktiviteler ve agresif cilt bakımının sebep olduğu tahriş de melazmaya dönüşebiliyor.

Ne Zaman ve Nasıl Korunmalıyız?
"Kış mevsimi cilt lekelerinin solmaya başlaması için en ideal zaman" diyor dermatolog Arash Akhavan ve ekliyor: "Cilt için alabileceğiniz önlemler; peeling etkili makyaj temizleme mendillerini kullanmak, aydınlatıcı serum uygulamak ve mutlaka güneş kremi kullanmak. Lekelerin görünümünü azaltmak için bu rutini en az dört hafta sürdürmek gerekiyor."

Adım Adım Günlük Bakım

Sephora

Peeling Etkili Mendiller
Cilde uygulanacak agresif peeling işlemleri yerine peeling etkili mendilleri tercih etmek pratik ve sağlıklı sonuç sunar.

Cosmed

Aydınlatıcı Serum
Aydınlatıcı etkili serumlar içeriğindeki aktif maddeler ve C vitamini sayesinde leke görünümünde azalmaya yardımcı olur.


Bioderma

Güneş Kremi
Kullandığınız güneş kreminin en az SPF 50 ve çinko içerdiğinden emin olun. Çinko, UV ışınlarının penetre olmasını engeller.

BİZE ULAŞIN