Cildinizi Bahara Hazırlayın

Cilt kuruluğu çoğu zaman ciddi bir problem olarak görülmese de bazı durumlarda rahatsız edici noktalara ulaşabiliyor. Şiddetli cilt kuruluklarının ve dökülmelerinin mevsim geçişlerinde yaşandığı şeklinde konuşmalar olsa da düşük nem ve sıcak suyla uzun süre banyo yapmak da cildi kurutan etkenlerin başında geliyor. Özellikle karasal iklimin hakim olduğu bir şehirde yaşıyorsanız dikkat etmeniz gereken çok fazla faktör oluyor.

Giriş Tarihi: 12.04.2019 14:08 Güncelleme Tarihi: 14.04.2019 12:24

İrem Orhan

Mevsim Geçişleri Hassasiyeti Tetikliyor
Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Dermatoloji bölümünden Uzm. Dr. Zahide Eriş Eken, cilt kuruluğunun genelde çevresel faktörlerden kaynaklandığını söylüyor. "Hava sıcaklıkları ve nem düzeyi düşünce cilt kurumaya meyil ediyor. Özellikle sıcak ve soğuk hava geçişlerinde kuruluk ve hassasiyet artıyor. Çok sıcak suyla banyo yapmak, uzun süre sıcak duşun altında kalmak da cildi kurutuyor. Ayrıca uzun süre yüzmek ve klorlu havuzda kalmak da kuruluğu artıran başlıca sebeplerden" diyor Eken. Kuru cilt genelde zararsız oluyor fakat dikkat edip önlem almazsanız sıkıntılı durumlara yol açabiliyor. Egzama ve çeşitli cilt enfeksiyonları ise bu hassasiyetlerin başında geliyor.

Cildi Sağlıklı Tutabilmek İçin Beş Tavsiye
Medipol Hastaneleri'nden Doç. Dr. Ali Balevi, "Sağlıklı bir cildiniz olsun istiyorsanız, günde 10 bardak (2-2,5 litre) su için. Unutmayın deri ilk olarak içeriden nemlenir" diyor ve neler yapmamız gerektiğini sıralıyor:

El ve yüz temizliği için tercihiniz ılık su olsun. Sabun deriyi kuruttuğu için tercih etmeyin. Mutlaka tercih edilecekse de deri pH'ına uygun ürünler kullanın.
Deri için en önemli vitaminler A, B, C ve E vitaminidir. Özellikle brokoli, havuç, kivi, portakal, ıspanak ve mercimek gibi besinlerin bolca tüketmeye özen gösterin.
Cilt bakımı açısından gece saatleri son derece önemlidir.
Bu saatlerde antiaging özelliği olan nemlendiriciler kullanmak yerinde olur.
Cilt hassasiyetleri konusunda giysi tercihleri önemlidir. Yün veya sentetik ürünler yerine özellikle teri de kolaylıkla emen pamuklu olanları tercih edin. Çocuk ve bebeklerin deri pH'ı ile yetişkinlerin deri pH'ı aynı olmaz. Bu nedenle bebek ve çocuk ürünlerini bir yetişkinin de kullanması uygun değildir. Bunu göz ardı etmeyin.

Kortizonlu Krem Dilemması
Kortizonun bazı durumlarda derideki iltihabi hastalıklarda kullanılmasında sakınca görülmüyor. Dolayısıyla dermatoloğunuz kortizonlu kremi bir süre kullanmanızı önerirse kullanmaktan imtina etmeyin. Bununla birlikte kortizonlu kremleri dermatoloğunuzun gözetimi olmaksızın kullanmanız; deride incelme, kan damarlarının artışı ile başlayan kalıcı kızarıklık ve akne oluşumu gibi olumsuzluklarla sizi karşı karşıya bırakabilir. Özetle kortizonlu krem kullanmak iki ucu keskin kılıç gibidir ve azami özen gösterilmelidir.

Doğru Bilinen Yanlışlar
Doç. Dr. Ali Balevi, kuru ciltlerin bebek yağı kullanmalarının cilt bakımında yapılan hataların başında geldiğini söylüyor. "Size dermatoloji tedavisinin en temel prensiplerinden bahsedeyim. Sıvı, sıvı ile; kuru, kuru ile tedavi edilir. Bu şu demektir; derimizi nemlendirirken mutlaka onun yapısına uygun nemlendirici kullanmalıyız. Eğer cildiniz yağlıysa, daha akışkan jel bazlı veya su bazlı bir nemlendirici seçebilirsiniz. Ciddi anlamda bir kuruluk varsa daha yağ bazlı ve koyu kıvamlı nemlendiriciler kullanmalısınız" diyen Balevi ekliyor, "Yağlı bir cilde yağ bazlı ve koyu kıvamlı bir ürün tercih edersek akne meydana getiririz. Tam tersine kuru bir cilde jel bazlı veya akışkan bir ürün tercih edersek, derimizin daha da kurumasına neden olabiliriz. Bu temel bilgiyi bilirsek nemlendirici alırken hangi ürünün derimize uygun olduğu noktasında doğu tespit yapmış oluruz."

BİZE ULAŞIN