Uzun Uçuşlara Hazırız!

Tatil geldi çattı! Peki önceden planlanan tatil öncesi cilde nasıl bakım yapmalı?

Giriş Tarihi: 09.08.2019 16:30 Güncelleme Tarihi: 09.08.2019 16:36

Damla Durak

Bütün kış yaz tatilinin hayalini kurdunuz ve belki de aylar önceden uçak biletinizi aldınız. Yaz tatili uzak diyarlara yolculuk için ideal! Buraya kadar harika ancak uzun uçuşların cildi ve vücudu ne kadar zorladığını da biliyoruz. Bu yüzden, sizin için bir rehber hazırladık. İyi yolculuklar!

YOLA ÇIKMADAN ÖNCE
Havaalanına adım attığınız dakikadan itibaren saçlarınızın kurumasına engel olmak için mutlaka bir saç bakım serumu uygulayın. Cildinizi de güçlü bir serum ile destekleyin. Nemin uçaktayken, karada olduğumuzdan çok daha hızlı buharlaştığını biliyoruz. Bu nedenle hem cildin hem de saçların su rezervini güçlendirmeye çalışın.

BAGAJ TESLİMİNİN ARDINDAN
Bagaj kontrolünden geçtikten sonra kendinize eczaneden derhal bir burun spreyi alın. Yapılan araştırmalara göre uçaklarda yan koltuğunuzda hasta biri oturuyorsa, mikropların size bulaşma ihtimali yüzde 80. Uçuş boyunca burnunuzdan girebilecek mikropları yok etmek için burun spreyinizi sıkın.

GÜVENLİKTEN GEÇMEDEN ÖNCE
Uçak içindeki hava basıncı mide gazının yüzde 30 gibi bir oranda artmasına neden olur; bu nedenle uçuş öncesi yemeğinizi dikkatli seçin. Örneğin protein bakımından zengin, balıklı ve avokadolu bir salata tercih edebilirsiniz. Ve tuzlu tüm yiyecek seçeneklerini atlayın! Alacağınız ekstra sodyum, vücutta fazla su tutulmasına neden olur.

UÇUŞTAN ÖNCE
Uçakların içindeki hava yüzde 20 oranında daha az neme sahiptir. Bu nedenle uzun uçuşlarda kendinizi çöle dönmüş gibi hissedebilirsiniz. Uçuştan önce içeceğiniz potasyum bakımından zengin portakal suyu sayesinde vücudun sıvı dengesini sağlayabilirsiniz.

KALKIŞTAN HEMEN SONRA
Havalandırma kapandıktan sonra uçak içindeki ortam çok daha kuru bir hal alır. Yapacağınız ilk iş makyajınızı temizleyip cildinize nem takviyesi yaparak katman katman bu kuru havaya hazır hale getirmek. Cildinizi dolgunlaştırmak için kullanacağınız ürünlerin başında mistler ve serumlar geliyor. Eğer yağlı bir cildiniz varsa sadece serum uygulamak ya da jel formüller tercih etmek yerinde bir karar olacaktır. Ve tabii ki SPF içeren bir ürün kullanmak uçağın içinde de oldukça önemli. Hele ki cam kenarında oturuyorsanız, kreminizi ara ara tazelemeniz şart.

Ä°lgili resim

HAVALANDIKTAN 10 DAKİKA SONRA
Cildinizi neme doyurup, hazır hale getirdikten sonra kusurlarınızı kapatmak istemenizi çok iyi anlıyoruz. Makyaj çantanızda stick ürünlerden bulundurun. Bu tip ürünleri hem fondöten hem de kapatıcı olarak kullanabilirsiniz. Böylece tek üründen çift fayda sağlamak mümkün.

İLK BİR SAATTE
Yanınızda bir termos, taze nane yaprağı ve çubuk tarçın bulundurun. Kabin görevlisinden sıcak su isteyerek sağlıklı çayınızı hazırlayabilir, böylece vücudunuzun susuz kalmasını da önleyebilirsiniz. Emin olun, uçak kahvesinden çok daha lezzetli olacak.

​İKİNCİ SAATİN SONUNDA
Havadayken en iyi yemek seçimi sizce nedir? "Körili ya da baharatlı şeyler olabilir. Uçaktayken tat alma duyumuzda bir azalma meydana gelebildiği için yemekler genellikle bol tuzlu yapılır. Siz seçiminizi, lezzetlendirmek adına tuz yerine bol baharat kullanılanlardan yana yapın" diyor Diyetisyen Ian Merber.

SEYİR BOYUNCA
Uçakta kaldığınız süre boyunca zaman zaman cildiniz ve özellikle göz altlarınız sinyal vererek sizden destek ister. Kurtarıcı ürünlerinizi yanınızda bulundurun. Göz altlarında olabilecek şişlikleri önlemenin en kolay yolu jel yapıdaki göz çevresi serumları. Nemsizlikle mücadele için ise sprey formda bir nemlendirici size uygulama kolaylığı sağlar.

UYKUDA
Uykuya dalmayı kolaylaştırmak ve uykunuzun bölünmesini engellemek için öncelikle ortamdaki ışığı engellemeniz gerekiyor. Göz çevresini tamamen kapatan ve olabildiğince karalık ortam sağlayan uyku maskeleri uçuşta en iyi dostunuz olacak. Yola çıkmadan bir tane edinmeyi ihmal etmeyin.

İNİŞE 20 DAKİKA KALA
Artık toparlanmak ve hafif bir makyajla tazelenmek için ideal zamanlama. Elinizin altında mini boy ürünler bulundurarak bu işi de kolayca çözebilirsiniz. Cildinizi anında aydınlatacak bir sprey sıktıktan sonra dudaklarınıza gloss, kirpiklerinize ise tek kat maskara uygulayın. Canlı ve dinamik görünümünde kaşlar da büyük rol oynuyor; bir kaş maskarasıyla kaşlarınızı yukarı doğru tarayın.

İNİŞE 10 DAKİKA KALA
Bu uzun uçuştan tabii ki en çok saçlarınız ve ayrım çizginiz etkilendi! Seyahat boyu, kuru şampuan etkisi sağlayan ve yağı emen mendiller bu iş için oldukça uygun. Bu ürünlerden henüz Türkiye'de yok ancak yurt dışı seyahatlerinizde ya da havaalanlarındaki duty free'lerde kolayca bulabilirsiniz. Saçlardaki yağlı görünümden bu sayede kurtulmak mümkün. Eğer kıvırcık saçlıysanız, bukleleleriniz elektriklenmiş ve neme ihtiyaç duyuyor olabilir. Durulanmayan saç bakım kremlerinden birinin mini boyunu kullanabilirsiniz.

UÇAĞI TERK ETMEDEN ÖNCE
Ve uzun saatler sonunda nihayet karaya ayak basabileceksiniz. Temizlik ve ferahlık hissi için inmeden hemen önce yanınızda bulundurduğunuz seyahat boyu roll on deodorantınızı uygulayın. Sprey formda olanlar uçak içi için uygun değil hem siz de etrafı rahatsız etmek istemezsiniz değil mi? Duş alma imkanınız olmadığı için ağır kokulu ürünler durumu daha kötü bir hale getirebilir. Hafif ve uniseks kokulu ürünler tercih edin.
BİZE ULAŞIN