7 basit tüyoyla bele kadar uzanan deniz kızı saçları

Uzun saçın hakkını vermek için birkaç önemli noktaya dikkat etmek gerekiyor.

Giriş Tarihi: 11.11.2019 18:50 Güncelleme Tarihi: 11.11.2019 18:50
Yazı: Damla Durak

1 SAÇ KREMİ ŞART
"Duşta saçınız nemliyken, mutlaka saç bakımının en önemli adımlarından biri olan saç kremini uygulayın" diyor ünlülerin saç tasarımcısı Mark Townsend ve ekliyor: "Boya ve ısıyla saç şekillendirme işlemleri saçların boylarında ve uçlarında zayıflamalara yol açıyor; bu da kırıkları kaçınılmaz hale getiriyor." Saçın ihtiyacı olan lipidlerin ve proteinin yerine konmasına yardımcı olan saç bakım kremleri, düzenli kullanımda saçı çok daha güçlü bir hale getiriyor. Özetle, uzun saç hayalleri kuruyorsanız bakım rutininize adapte etmeniz ve atlamamanız gereken en önemli adım bu.

2 HER GÜN ŞAMPUANLAMAYIN
"Kadınların, saç kremi adımını atlamakta sakınca görmemelerine rağmen saçlarını her gün şampuanlama konusunda takıntılı olmaları beni her zaman çok şaşırtmıştır" diyor Townsend. Şampuanları saçlarımızı kirden arındırmak amacıyla kullansak da içerikleri dolayısıyla saçların doğal yağ dengesine etki edebiliyorlar. Bu nedenle saçlarınızı her gün değil, ihtiyaç hissettikçe yıkayın ve mümkün olduğunca sülfatsız şampuanlar tercih etmeye çalışın.

3 HER HAFTA MASKE YAPIN
Saçlarınız omuzlarınızda ya da daha uzunsa, bu onların 2-3 yaşında oldukları anlamına gelir. (Böyle söyleyince kulağa biraz tuhaf geldiğinin farkındayız.) Bu da uzun saçın nem desteğine çok daha fazla ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Townsend, haftada bir saçınıza özellikle nem desteği sağlayacak maskeler ya da yağ bakımları yapmanızı öneriyor. Saçlarınızı özellikle şekillendirmeden doğal halinde kullanmayı seviyorsanız, uzun saçta bu nem bakımlarının çok daha önem kazandığını bilmeniz gerekiyor.

4 SAÇLARINIZI ÇOK NAZİK TARAYIN
Agresif tarama saça fiziksel olarak hasar verdiği için sağlıklı uzamasına da engel oluyor. "Islak saçlarınızı tarayıp açarken, öncelikle altlardan başlayın ve olabildiğince nazik şekilde hareket edin. Eğer dipten başlarsanız saçlarınızın aralarında ve uçlarında oluşan düğümler, tellerin kopmasına ve daha fazla saç kaybetmenize neden olur" diyor Townsend. Yumuşak, geniş aralıklı saç fırçaları kullanmayı tercih edin. Bu tip fırçalar saçlarınızı yıpratmaz ve doğal yağ dengesini bozmaz.

5 İPEK YASTIKTA YATIN
Evet kulağa biraz lüks ve abartılı bir eylem gibi gelebilir ancak geçmiş zamanlarda lady'ler de hep böyle yaparlarmış. "İpek yastık kılıflarının yüzeyi çok daha yumuşak olduğu için pamuklu kılıflara göre saçlara çok daha nazik davranır" diyor saç tasarımcısı. Siz daha ekonomik bir seçenek arıyorsanız ipek yerine, pek çok ev tekstil markasında kolayca bulabileceğiniz saten yastık kılıflardan tercih edebilirsiniz.

6 SIRADAN HAVLU KULLANMAYIN
"Standart havluyla saçları sarmak ne kadar zararlı olabilir ki" dediğinizi duyar gibiyiz. Cevap verelim: Sandığınızdan çok daha fazla! Saçlarınızı dokuma liflere sahip havlulara sıkıca sardığınızda saç telleri bu fiberlere takılarak hasar görebiliyor. Saçlarınızı yıkadıktan sonra standart havlular yerine yumuşak bir tişörtle sarın ya da özel mikrofiber saç havlularından kullanın. Bu tip ürünler saçlara hasar vermemenin yanında suyu da çok daha iyi emer.

7 TARZINIZI DEĞİŞTİRİN
Saçlarınızı her gün aynı yerden toplamak ya da topuz yapmak saçlarda tekrarlayan bir gerilmeye sebep olduğu için kırılmaları da kaçınılmaz hale getirir. Bu alışkanlığınızı değiştirmeniz bile saçlarınızın daha sağlıklı uzamasına ve kırılmamasına destek olur. Çok fazla işlem görmüş ya da aşırı ince telli saçlarınız varsa atkuyruğunu hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekebilir. Amacımız saç uzatmaksa burada önemli olan, saça her aşamada ve her koşulda son derece nazik davranmak ve kırılmaların önüne geçerek saçı olabildiğince güçlendirmek.

BİZE ULAŞIN