Saçlarınız Kış Şartlarına Yenik Düşmesin

Yazın en sıcak anlarında "Ah bir an önce kış gelse" diye içimizden geçirdik, soğuk havaların hayalini kurduk. Özlediğimiz kış mevsiminin en değerli aksesuarımız; saçlarımız üzerindeki etkisine de hazırlanma vakti geldi çattı.

Giriş Tarihi: 18.11.2019 17:25 Güncelleme Tarihi: 21.11.2019 12:15

Yazı: Damla Yüce

Yazın en sıcak anlarında "Ah bir an önce kış gelse" diye içimizden geçirdik, soğuk havaların hayalini kurduk. Hatta biraz abartıp soğuk havalarda kısa saçları bere, uzun saçları atkı gibi kullandığımızı hayal ettik!

Soğuk yavaş yavaş etkisini göstermeye başlamışken özlediğimiz kış mevsiminin en değerli aksesuarımız; saçlarımız üzerindeki etkisine de hazırlanma vakti geldi çattı. Soğuk hava ve rüzgarın yıpratıcı etkilerini hissetmeye başlamadan önce saç tipinize ve ihtiyaçlarına uygun bir bakım rutini ile saçlarınızı her zamankinden daha güçlü ve canlı hale getirmek için püf noktaları sizler için hazırladık...

Saçlarda kışa özel bakım zamanı!

Kış mevsiminde saçlarımızı güçlü ve sağlıklı tutmak için neler yapmalıyız?

1. ASLA ÇOK SICAK SUYLA YIKAMA!
Biliyoruz, soğuk havalarda kendimizi eve attığımızda rahatlamanın en kolay ve zahmetsiz yollarından biri kendinizi sıcak bir banyo ile ödüllendirmek. Fakat saçlarımız bu durumdan hiç memnun değil desek?

Sıcak suyla yıkanan saçların daha mat, donuk ve kırılmaya daha eğilimli olduğunu biliyor muydunuz?

Gün içerisinde rüzgar, kir, kuru hava gibi birçok yıpratıcı dış faktöre maruz kalan saçınızı temizlerken kullandığınız sıcak su saçın yüzeyindeki faydalı yağları ve mineralleri de kir ile birlikte alıp götürerek saçınızın doğal nem dengesinin bozulmasına sebep olur.

2. ASLA FAZLA SIKMA!

Kimimiz yemek yerken, kimimiz bir işe başlarken kimimiz de bir şeye odaklanırken farkında dahi olmadan saçlarımızı toplarız. Hatta bazılarımız hızını alamaz ve sıkı sıkıya toplar saçlarını. Şimdi o arkadaşlarımıza ne kadar hatalı davrandıklarını anlatma vakti!

Düzenli olarak sıkı sıkı toplanan ve uzun saatler boyunca açılmayan saçlarda kırılma ve dökülme gibi yıpranma belirtileri çok sık görülür. Saçlarınızı daha gevşek modellerde ya da açık kullanmak gün içerisinde hem saç köklerinizin hem de kafa derinizin nefes alarak saçlarınızın daha güçlü olmasına yardımcı olacaktır.

3. NE OLURSA OLSUN BAKIMI İHMAL ETME!

Yazın güneş ve tuzlu su, kışın da soğuk hava! Her mevsimin saçlarımıza ihanet edebilecek bir kaç ufak kozu var diyebiliriz! Kahraman şampuanlar ise her zaman bu kırıcı etkinin altından tek başına kalkamıyor elbette! İşte tam da o anda devreye kurtarıcı bakım kremleri giriyor.

Güçlü ve sağlıklı görünen saçlar için kendi saç tipinize ve saçınızın ihtiyacına uygun saç bakım kremi seçerek kendinize özel bir saç bakım rutini belirlemelisiniz.

Sağlıklı saçlar için minik ipuçları:

*Soğuk su ile durulanan saçlar ışıldar.

*Şampuan ve sıcak su ikilisi yerine, soğuğa yakın ılık su ve saç kremi ile yıkanan boyalı saçların rengi solmaz.

*Duş sonrası saçların nemini bir havlu ile nazikçe almak önemlidir.

* Kurutucuyu aynı yere uzun süre tutmak saçın nemini kaybetmesine ve daha kolay kırılmasına sebep olur.

*Saçlarınızı şekillendirdikten sonra kurutucunuz ile sığuk hava üfleyerek daha parlak görünmesini sağlayabilir ve şekillendirdiğiniz saçlarıdaha uzun süre kalıcı hale getirebilirsiniz. (unutmayın, nemli saç daha kolay şeklini yitirir)

*İmkanınız varsa saçlarınızı doğal nemi ile kurumaya bırakın.

*Soğuk havalarda bere vs gibi aksesuarlarla saçlarınızı korumaya alın.

BİZE ULAŞIN