2020 kışında cildinizi nemlendirecek 5 önerİ

Kış aylarının en büyük cilt problemleri arasında kuruluk geliyor. Soğuk havanın etkisiyle cildin su rezervleri azalıyor. Yerini dolduramadığınızda kuruluk ve pul pul dökülme meydana geliyor. Aslında cildinizi nemlendirecek bazı püf noktaları uyguladığınızda farkı görebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 03.02.2020 17:37 Güncelleme Tarihi: 03.02.2020 17:41

Nemsizlik dolayı cildiniz kötü görüneceği için yaptığınız makyaj da istediğiniz gibi durmayabiliyor. Kış aylarında kuru cilt sorununuzu en aza indirecek olan önerileri derledik. Bunları uygulayarak nemli cildiniz ile rahat bir kış geçirebilirsiniz.

SICAK SU KULLANMAYIN

Kışın duş sürenizi kısa tutmaya özen gösterin, su fazla kalmak cildinizi yoracaktır. Bunun yanında suyun da ılık olduğundan emin olun. Soğuk suyla yıkanamasanız bile sıcak su da kullanmayın. Sıcak su cildinizin nemini çekerek daha çok kurumasına neden olacaktır. Ilık ve soğuk su ise nemi cildinize hapseden bir yöntemdir. Duş esnesinde kullanacağınız temizlik ürününün PH'ı bozan sabunlardan olmamasına dikkat edin. Nemlendirici içerikli duş jellerini kullanarak cildinize daha çok nem sağlayabilirsiniz.



ISINMA ŞEKLİNİZE DİKKAT EDİN

Soğuk havadan dolayı ısınmak için kalorifer ve klimalardan yardım almak zorunda kalıyorsunuz. Klima cildinizi çok fazla kuruttuğu için önerilmez. Kalın giyinerek daha kolay ısınmayı sağlayabilirsiniz. Kalorifer kullanırken de mümkün olduğunca ısısını düşükte tutmanız çok yükseğe getirmemeniz gerekir. Havadaki nemi çekeceği için cildiniz de kuruyacaktır. Hava nemlendirici ürünlerden edinebilirsiniz ya da kalorifer peteklerinin üzerine konulan suluk ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Böylece bulunduğunuz ortamda nem sağlarsınız.



KIŞA UYGUN BAKIM YAPIN

Cilt bakım rutininizi yaz mevsimiyle aynı tutmamanız gerekir. Kışın cildin nem ihtiyacı artacağı için buna yönelik ürünler kullanmalısınız. Temizleyicinizin nemlendirici içerikli olması, kullandığınız nemlendiricinin daha yoğunlarına geçmeniz gerektiği bunlara örnek olabilir. Ekstra nem maskeleri ve serumlarını gece uygulayarak sabaha daha nemli bir cilt ile karşılaşabilirsiniz. Kullandığınız ürünlerde son zamanların popüleri hyaluronik asit içermesine öncelik verebilirsiniz. Vücudunuzu da unutmamalı ve dilerseniz yağ bakımları yaparak nemlendirebilirsiniz.

ZARARLILARA KARŞI KORUYUN

Cildiniz için sadece yaz aylarında değil kış aylarında da güneş koruyucu kullanmalısınız. Zararlı güneş ve UV ışınları cildinize leke, kırışıklık, kuruluk gibi pek çok olumsuzlukları yaşatır. Bu nedenle her gün güneş koruyucu kullanmanız ve nemlendirici içerikli bir ürün olduğundan emin olmalısınız böylece hem korurken hem de nem verecektir. Temiz içerikli ürünleri tercih etmek cildinizin zarar görmesini ve kurumasını önleyecektir. Ayrıca yine hassas ciltlere özel bir nemlendirici kullanmak gerekir. Kese gibi cildi tahriş eden uygulamalardan kaçınmalısınız.

BOL SU İÇMEYİ UNUTMAYIN

Cildinizi sadece dıştan değil içeriden de nemlendirmelisiniz bunun için en önemlisi bol su tüketmektir. Yaz mevsimindeki gibi hararet ve terleme yaşanmadığından dolayı kışın tüketilen su miktarı azalıyor. Bu da pek çok sağlık sorununun yanında kuru bir ciltle de karşılaşmanıza neden oluyor. Dolayısıyla çay ve kahve tüketimini azaltarak bunun yerine bol su içmeye ve faydalı sıvılar tüketmeye özen göstermelisiniz. Antioksidan yönünden zengin olan sebze ve meyveleri de beslenmenize daha fazla eklemeniz önerilir.

BİZE ULAŞIN