Evde saç boyamak hiç de zor değil!

Saç boyamak aslında zor değildir, doğru teknikleri bildiğinizde kuaföre gitmenize gerek kalmaz. Evde saçlarınızı profesyonelce boyayabilir ve böylece hem zaman hem de para konusunda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 04.02.2020 17:28 Güncelleme Tarihi: 04.02.2020 17:29

Derleyen: Damla Durak

BU ADIMLARA DİKKAT

Sadece dipleri boyayın. Böylece boya uygulamasını sadece yeni çıkan sağlıklı saçlar üzerinde yapacak, saçların kalan kısmını tekrar tekrar boyatıp kurutmaktan kurtaracaksınız.Bölge bölge çalışın.
Saçlarınızı eşit parçalara ayırıp toplayın ve her seferinde bir parçayı açarak boyayın. Böylece boya her yere eşit dağılacak.

Saçınız uzun ve çoksa iki kutu alın.
İşlemin tam ortasında boyanın bitmesini istemezsiniz, değil mi?

Kirli saçı boyamayın.
Genelde önerilenin aksine siz önce saçınızı yıkayın sonra boyayın. Böylece saçınızın boyayı daha iyi emmesini sağlarsınız.

Çok açık tonları denemeyin.
Evde de saç boyanabilir ancak bu kural, eğer istediğiniz ton, orijinal saç renginizden üç ton daha açıksa geçersizdir.

Testi unutmayın.
Eğer yeni bir renk deniyorsanız, işe önce birkaç tutamı boyayarak başlayın.

Saçınızı hemen yıkamayın.
Boyanın ertesinde saçınızı tekrar yıkamak için en az 48 saat bekleyin ve rengin iyice oturmasına izin verin.

BOYA KATEGORİLERİ

KALICI BOYA

Bu tip boyalar saç telinin en üst tabakasını soyar ve renk pigmentlerinin bir alt tabakaya ulaşmasını sağlar. Saçınız üzerinde -solsa da- sonsuza dek kalabilir. Dezavantajıysa saç teline zarar vermesi.

YARI KALICI BOYA
Üzerinde yarı kalıcı ibaresi bulunan boyalar, sadece üst tabaka üzerinde etkili olur ve bir tabakaya kadar ulaşmaz.

GEÇİCİ BOYA
Geçici boyalar, saçın tabakalarına işlemez ve sadece en üst tabakayı kaplar. Bunların etkisi de, en az dört, en fazla da 12 hafta kadar sürer.

RENK AÇICI
Koyu olan saç renginizi daha açık tonlarla değiştirmenin en kısa ve etkin yolu, renk açıcı ürünlerden yararlanmak. "Peroksit" isimli madde en üst tabakayı tamamen soyar.

CİLA
Cila ya da "gloss", solan ve okside olup rengi değişen saçları canlandırmak için yapılan özel bir işlem. Bu işlem sonrası renginiz daha parlak ve doğal olabiliyor.

SOĞUK/KÜLLÜ TONLAR
Baz rengi yeşil, mavi ve mor yansımalar içeren boyalar soğuk veya küllü boyalar olarak sınıflandırılıyor. Işığı diğer gruba kıyasla daha fazla emdiği için saçınızda kızıl ya da bakır yansımalar olmuyor.

SICAK TONLAR
Baz rengi kızıl, bakır ya da altın olan boyalar "sıcak" renkli boyalar olarak gruplandırılıyor. Bu gruptaki boyalar ışığı daha fazla yansıtıp saçlarınızı daha parlak gösterebiliyor.

BİZE ULAŞIN