Fırça bakımı ihmale gelmez

Kusursuz makyaj için fırçaları kullanmak konusunda artık ustalaştık ancak hangi ürünü, ne tip fırçayla uygulayacağımızı bilmekten daha önemlisi, bu fırçaların nasıl temiz tutulacağı. Kozmetik sektörü, bu alanda çalışmalarında hız kesmiyor.

Giriş Tarihi: 04.02.2020 17:15 Güncelleme Tarihi: 04.02.2020 17:15

Yazı: Damla Durak

Fondöten, allık, far fırçası kavramlarının yanına yenilerini ekledik; karıştırma fırçası, sentetik fırça, yelpaze fırça… Aslına bakarsanız söz konusu fırçalar olduğunda artık sayısız seçenek bulunuyor ve saymakla da bitebilecek gibi değil. Kusursuz makyajın sırrının ise fırçalar olduğunu artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Ne kadar çok ve çeşitli fırça, o kadar başarılı sonuç. Peki, bu fırçalarımızın temizliğine gereken önemi ne kadar gösteriyoruz? Kafanız bu konuda karışıksa, size bir rehber hazırladık. Fırçaları ne sıklıkta nasıl temizlemek gerekiyor, birlikte bakalım. ne kadar gösteriyoruz? Kafanız bu konuda karışıksa, size bir rehber hazırladık. Fırçaları ne sıklıkta nasıl temizlemek gerekiyor, birlikte bakalım.

HAFTADA BİR TEMİZLENMESİ GEREKENLER

Fondöten, kapatıcı, allık, pudra fırçaları. İşte temizliği en önemli fırçalar.

Cildinizde çıkan, anlam veremediğiniz sivilcelerin kaynağının aslında fırçalarınızda biriken sinsi bakteriler olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle yüzünüzle fazlasıyla haşır neşir olan fırçalarınızı haftada bir mutlaka yıkamalısınız. Bu fırçaların hassas yapıda olduklarını unutmayın ve onlara nazik davranın. En iyi yöntem, bir kaba ılık su, anti bakteriyel sabun (bebek şampuanı da kullanabilirsiniz) ve zeytinyağı damlatıp fırçaları bu son derece zararsız karışımda nazikçe temizlemek ardından durulamak. Son olarak fırçalarınızı kağıt havlu üzerine sererek kurutun.

HAFTADA İKİ TEMİZLENMESİ GEREKENLER

Far fırçaları. Bu fırçaları diğer fırçalardan daha sık yıkamamızın sebebi göz ve göz çevresinin ekstra hassas ve enfeksiyona açık olması. Yine hazırladığınız aynı karışıma fırçalarınızı batırın, ardından avucunuzun içinde döndürerek tüm renkler akana kadar bekletin ve iyice arındığından emin olun. Ayrıca fırça temizlemek için özel tasarlanan silikon aparatlardan da faydalanabilirsiniz.

HER KULLANIMDAN SONRA TEMİZLENMESİ GEREKENLER

Ruj ve jel eyeliner fırçaları. Ruj ve jel eyeliner'lar kullanımdan sonra fırçaların üzerinde kalıntılar bırakıp kuruduğu için sonraki kullanımlarda uygulamanın kalitesini ciddi oranda etkiliyor. Kusursuz dudak çerçevresi ve muntazam eyeliner için fırçalarınızı her zaman temiz ve sonraki kullanım için hazır bulundurun.

BİZE ULAŞIN