Dudak dolgusunun bilinmeyenleri

Son dönemlerde giderek yaygınlaşan dudak dolgusu hakkında tüm merak edilenleri sizin için derledik.

Giriş Tarihi: 06.04.2020 13:09 Güncelleme Tarihi: 06.04.2020 13:14

Giderek yaygınlaşan dudak dolgusu, yanlış yapıldığında risklerle dolu bir hataya dönüşebilir. Bunu engelleyebilmek için ideal bir dudak dolgusunun nasıl olması gerektiğini araştırdık. Öncelikle dudak dolgusu yapıldıktan sonra geri dönüşün çok zor olduğunu belirtmeliyiz. Bunun için yaptırmaya karar verdiğinizde nerede yaptırmanız gerektiğiyle ilgili çok iyi araştırma yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

Doğal görünümlü dudaklar için hyraluronik asit

Dudak dolgularında en iyi dolgu maddesinin, hyaluronik asit olduğu söylenir. Vücudumuzda doğal olarak bulunan ve kendi ağırlığının bin katına kadar su tutabilen bu asit, hem cildi hem de dudakları nemlendirmek için idealdir. Ancak hyaluronik asidin tercih edilmesinin asıl sebebi, zaman içerisinde çözülme kabiliyeti olduğundan daha doğal görünüme sahip olmasıdır.

Dudakları simetrilerinin ve genel şeklinin mutlaka incelenmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, dolgu maddesinin ancak bu şekilde doğru yerleştirilebileceğini aktarıyor. Daha dolgun dudak isteyen biri için genellikle yavaş yavaş dolgu eklemenin doğru olduğu söylenirken bunun aynı zamanda doğal bir görünüm sağlayacağını da ekliyor.

Kalıcı dudak dolgusu mümkün mü?

Uzmanların açıklamalarına göre yapılan dudak dolguları ve kullanım süreleri, hastanın metabolizmasına, kullanılan ürüne göre değişiklik gösteriyor. Bu sebeple dudak dolgusunun kalıcılığına dair kesin bir zaman söylemek çok mümkün değil ama ortalama olarak altı aydan üç yıla kadar dayanabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte size iyi bir haberimiz var. Dudak dolgusu sırasında kendi kolajen üretiminiz uyarılmasından dolayı enjeksiyonlardan sonra dudaklarınızın bir miktar büyük kalabilmesi, ihtimaller doğrultusunda. Ama bununla ilgili kesin bir gerçeklik ne yazık ki yok.

Dudak dolgusunun öncesi-sonrası

Dudak dolgusu operasyonundan önce mutlaka bilmeniz gereken birkaç noktayı da sizinle paylaşmamız gerekiyor. Dudak dolgusu yaptırmadan yaklaşık 10 gün önce ağrı kesici, balık yağı ve E vitamini almayı bırakmalısınız. Bu belirttiklerimiz kanınızı sulandırabilecekleri için ilgili bölgede morarmalara neden olabilir. Dudak dolgusunu yaptırdıktan sonraki 24 saat ise kan akışınızı hızlandıran her şeyden uzak durmalısınız. Spor, masaj, yüz bakımı gibi aktiviteleri bu sürede hayatınızdan çıkarmalısınız.

BİZE ULAŞIN