Yara İzleri Sonsuza Kadar Kalır mı?

Yazarımız Dr. Mehmet Öz, "Yara izleri ne kadar kalıcı ve kurtulmanın yolları nelerdir?" sorularının yanıtını Cosmo okurları için anlattı.

Giriş Tarihi: 04.05.2020 18:04 Güncelleme Tarihi: 04.05.2020 18:06
Dr. Mehmet Öz

Yara izleri, insan dayanıklılığının güzel bir hatırlatıcısıdır ve genellikle yaşamımız hakkında önemli hikayeler anlatır. Ancak özellikle boyun, yüz veya kol gibi görünen yerlerde bulunan yara izleri bize kendimizi kötü hissettirebilir.

İyi haber şu ki bazı yara izlerinin görüntüsünü küçültmek için çeşitli yöntemler var. Başarılı bir yara izi giderme işlemi yara izinin çeşidi, bulunduğu yer ve boyutu gibi birçok farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yaşınız, cinsiyetiniz ve hatta etnik kökeniniz bile cildinizin iyileşme kabiliyetinde rol oynar. Genel olarak yara izi giderme işleminin karmaşık ve ustalık isteyen bir işlem olduğunu bilmek gerekir. Tedavinin işe yarayacağı hiçbir zaman garanti edilemez ve bazı tedavi yöntemleri pahalıdır. Bu nedenle herhangi bir karar vermeden önce iyice bilgilenmeniz önemlidir.

YARA İZLERİNİN FARKLI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Yara izlerinin birkaç farklı çeşidi vardır. Bazıları diğerlerinden daha inatçıdır.

Hipertrofik: Bu yara izleri büyüktür ancak yaranın sınırları içinde yer alır. Cildimizin başlıca bileşenlerinden olan kolajen birikmesinden dolayı oluşur. Hipertrofik yara izleri genellikle kırmızıdır, kaşıntı ve ağrı yapar.

Keloit: Bu tip yara izleri hipertrofik yara izlerine benzer ancak asıl yara dokusunun sınırlarını aşar ve normal cilt dokusunu da işgal eder. Keloitler, yara iyileştikten sonra üretilen kolajen birikimlerinden dolayı oluşur. Araştırmalara göre keloitler koyu ten renkli kişilerde ve göğüs, kulak, sırtın üst bölümü ve omuzlar gibi vücudun belirli bazı bölgelerinde daha çok oluşur.

Kontraktür: Kontraktürler genelde cildin geniş bir bölümünün yanması ve kaybolmasından dolayı ortaya çıkar. Yara izinin kenarları içeri doğru girip yara bölgesinin gerildiği durumlarda kontraktür oluşur. Bu yara izleri çoğunlukla derinlere inip kaslara ulaşır ve kas-eklem ağrılarının kaynağı olur.

Atrofik: Atrofik yara izleri düz ve depresiftir. Çoğunlukla aknelerin sonucu olarak ortaya çıkar.

Yara İzi Tedavi Seçenekleri
Tüm yara izleri aynı değildir bu nedenle her bir vaka için ayrı tedavi seçenekleri değerlendirmek gerekir. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce dermatoloğun fikrini almak gerekir çünkü yanlış bir tedavi yara izinin görüntüsünü daha kötü hale getirebilir.

Lazer
Piyasada lazer tedavisinin birçok farklı çeşidi vardır ancak genellikle hepsi aynı şekilde çalışır. Lazer tedavisi ile cildin yüzeyine ısı verilerek yara izinin formunu veren kolajen birikimi yok edilir. Bu işlem uygulanarak o bölgede yeni bir cilt yüzeyi oluşması sağlanır.

Lazer tedavisi hipertrofik ve keloit tipi yara izleri için iyi bir opsiyondur. Ancak unutmayın ki bir çeşit lazer tedavisi her yara izi tipinde aynı etkiyi göstermeyebilir, bu nedenle herhangi bir tedavi uygulamadan önce mutlaka en doğru seçeneği belirlemek için uzman olan dermatoloğa danışmalısınız.

Steroit
Steroitler iltihapların azaltılması için kullanılır ve yara izlerinin iyileşebilmesi için enjeksiyon yöntemiyle veya cildin yüzeyine krem gibi sürülerek uygulanır. Steroit enjeksiyonları çoğunlukla keloit ve hipertrofik yara izlerinin tedavisinde kullanılır.

Deri Grefti
Ciddi derecede yanık izleri genellikle deri grefti ile tedavi edilir. Vücudunuzun başka bir bölgesinden alınan deri parçası, eksik derinin olduğu bölgeye nakledilir.

Kimyasal Cilt Temizliği
Araştırmalara göre kimyasal cilt temizliği yöntemi, cildin üst katmanının inceltilmesiyle yapılarak atrofik yara izleri için etkili olmaktadır. Çok güçlü olmaları sebebiyle iltihap ve ağrıya neden olmasını engellemek için yeni ürünler denemeden önce çok dikkatli olmak ve iyice bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Bu nedenle "Kendin Yap" ürünlerinden uzak durmak en iyisi.

Basınç Terapisi
Yara izi üzerine baskı uygulayan bir alet ile yapılan ve deri altına nüfus etmeyen bir tedavi yöntemidir. Yara izine uygulanan baskı, hipertrofik ve keloitlerin ana bileşeni olan kolajen miktarını azaltır. Basınç aleti satın almadan önce, bu yöntemin yara iziniz için doğru yöntem olup olmadığını ve doğru kullanım şeklini öğrenmek için mutlaka doktorunuzla görüşün.

İzle ve Bekle
Yara izleri için bazen en iyi tedavi zamandır. Bir sağlık uzmanı tarafından sürekli yapılan bir değerlendirmeyle birlikte yara izini tedavi etmeden bırakmak en iyi tedavi yöntemi olabilir.

Yara İzi Oluşumu Önlenebilir mi?

Yeni bir yaranın iyileşmeye başladığı aşamada, yara izi oluşumunu en aza indirgemek için atabileceğiniz bazı adımlar var. İlk olarak, iyileşmeyi ve cildin yenilenmesini sağlamak için yarayı sürekli nemli tutmak oldukça önemli. 1-3 hafta boyunca günde 3 kez vazelin uygulayarak nemlendirmeyi sağlayabilirsiniz. Ek olarak, özellikle yaranın oluşumundan sonraki 1,5 yıl boyunca güneş koruması elzemdir. Güneşin vereceği zarar cildinizde renk bozulmasına ve yara kabuğunun yapısında değişikliklere neden olabilir ve ayrıca cilt kanseri riskinizi arttırabilir. Yaranızı kapatın, direk güneş ışığından uzak tutun ve en az 30 SPF güneş koruyucu kullanın. Sigara içmenin de cilt sağlığını etkilediği görülmüştür, yani eğer kullanıyorsanız bırakmanın tam zamanı.

Son olarak, beslenme düzeniniz fark yaratır. Cildinizin kurumasını engellemek için bol su için. Yaranın yapısını en küçüğe indirgemek için C, K, E vitaminleriyle beraber bakır, çinko ve demir alımınızı arttırın. Bu besin değerlerini içeren bazı yiyecekler portakal, yemiş ve yapraklı yeşil sebzeler olarak sayılabilir.

BİZE ULAŞIN