Sosyal medya şiddetine hayır

BGN Hukuk Bürosu’ndan Avukat Begüm Giray, 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” kapsamında, sosyal medya şiddetine dur demenin yollarını anlattı.

Sosyal medya kullanımının artması ile birlikte kullanıcılar olarak gündemi belirler, doğruluğunu teyit etme ihtiyacı dahi duymaksızın içerikler üretir olduk. Bir başkasını yargılamak, onun hakkında yalan yanlış iddialarda bulunmak ne yazık ki artık klavyenin birkaç tuşuna basmaktan geçiyor. Tam da bu noktada; "fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi için alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi" amacını taşıyan 'Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun' imdada yetişiyor. Yazımızda, sosyal medya şiddetine maruz kaldığınızda kendinizi nasıl koruyabileceğinizi mercek altına aldık.

BAŞVURUYU KİME, HANGİ GEREKÇEYLE YAPMALIYIZ?
Hakkınızda aşağılayıcı, küçük düşürücü paylaşımlar yapan kişilere karşı bulunduğunuz yerdeki Aile Mahkemesi'ne başvurmanız gerekmektedir. İlgili Kanun'un 5. maddesi uyarınca hakimden söz konusu "şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunulmaması; paylaşımlarda bulunan kişiler tarafından iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız edilmemeniz " yönünde önleyici tedbir kararları talep edebilirsiniz.

​TEDBİR KARARI NE KADAR SÜRE İÇİN VERİLEBİLİR?
Tedbir kararı ilk defasında en çok altı ay için verilebilir. Ancak şiddet veya şiddet uygulanma tehlikesi devam ediyorsa, bu sürelerin uzatılması mümkündür.

TEDBİR KARARINA UYULMAZSA NE YAPACAĞIZ?
Size şiddet uygulayan ya da uygulama ihtimali bulunan kişi, hakkında hükmedilen tedbir kararını ihlal ederse, üç günden on güne kadar zorlama hapsi ile cezalandırılabilir. Tedbir kararının gereklerine aykırılığın her tekrarında, zorlama hapsinin süresi on beş günden otuz güne kadar uzatılabilir. Söz konusu cezanın, paraya çevrilemeyeceği gibi ertelenemeyeceğini de belirtmek gerekir. Magazin gündeminde yaşanan olaylar ile adını sıkça duyduğumuz 'Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun' un, sosyal medyada maruz kaldığınız psikolojik şiddete dur demenin tek yolu olmadığını da ekleyelim. Sizi mağdur edenlere karşı "kişilik haklarınızın saldırıya uğradığı" gerekçesiyle tazminat talebinde bulunabilir ve Türk Ceza Kanunu'nda yer alan "Kişilerin Huzur ve Sükununu Bozma" suçundan yargılanmalarını talep edebilirsiniz. Ünlü Fransız yazar La Rochefoucauld demiş ki: "Aslını araştırmadan söylenen kötülüklere hemen inanıvermek; gururla, tembelliğin eseridir. Suçluyu meydana çıkarmak isteriz ama suçları incelemek zahmetine katlanmak istemeyiz." Aslını araştırmadan yayınlamadığımız, doğruluklarını sorgulamadan inanmadığımız paylaşımları okumak ve okutmak dileğiyle.

Avukat Begüm Giray
BİZE ULAŞIN