Devir Genç Patronların Devri

Kendi işinizi kurdunuz ya da çalıştığınız işin başına geçtiniz, bu süper haber! Peki, bu süreci nasıl yönetecek ve çalışanlarınıza karşı nasıl bir tutum sergileyeceksiniz? Derin bir nefes alın ve okumaya devam edin.

Derleyen Lara Akyel

CareerBuilder'ın yaptığı bir ankete göre Amerika'da çalışanların yüzde 38'i kendinden yaşça küçük bir yöneticiye rapor veriyor. Üstelik bu oran 2012'den beri yüzde dört oranında artmış durumda.


Bir ekibi yönetmek kolay iş değil. Hele de ekip, çoğunlukla sizden yaşça büyüklerden oluşuyorsa. Şirket için yapılması gerekenin çok farkında olsanız da yönetici olarak ilk günlerinizde ne yapacağınızı ve nasıl bir tavır takınmanız gerektiğini bilemiyorsanız, hiç merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Harvard Üniversitesi'nden profesör Linda A. Hill; "Terfi ettiğiniz ilk zamanlarda yardım istemekten çekinebilirsiniz" diyor. Kafanızda bu pozisyonu hak edip etmediğinize dair soru işaretleri ortaya çıkabilir, daha da kötüsü bunu takiben kendine güvenmeyen patron imajı çizebilirsiniz" diyor. İlk izleniminizi iyi oluşturmak, sizin, şirketin ve çalışanlarınızın iyiliği için doğru bir düzen kurmak konusunda size bazı tavsiyelerimiz olacak.

SINIRLARINIZI İYİ ÇİZİN
İş arkadaşlarınızla arada sırada uzun uzadıya yaptığınız çekiştirme seansları vardı ya, işte artık onları unutun. Patron olduğunuz zaman çalışanlarınızla ilişkinizin biraz şekil değiştirmesi şart. 24 yaşında işinin başına geçen Ali Kriegsman; "Koyduğunuz sınırlardan biri, çalışanlarınızla iş dışında takılmamak olmalı" diyor. Ofisçe vakit geçirdiğiniz zamanlarda veya ortak arkadaşınızın doğum günlerinde sosyalleşirsiniz tabii fakat ancak belli sınırlar çizerek aranızdaki seviyeli patron-çalışan ilişkisini koruyabilirsiniz. Söyleyeceğimiz o ki, onlarlayken saçmalamak yok. İyi Örnek Olun "Her gün birilerine örnek oluşturuyorsunuz" diyor 29 yaşında çöpçatan uygulaması The League'i kuran Amanda Bradford. Çalışanlarınızdan işlerine karşı göstermelerini beklediğiniz özeni siz de gösterin. Örneğin, çok eğlendiğiniz ve Instagram hikayenizde bol bol paylaştığınız partinin ertesi günü işi ekerseniz, çalışanlarınız da aynısını yapmaya hakları olduğunu düşünebilir. Ya da toplantı sırasında, toplantı konularındansa telefonunuzdaki e-postalara ve kaçırdığınız Whatsapp konuşmalarına göz atmayı tercih ederseniz, çalışanlarınız da telefonunu kurcalamaya meyilli olur. Tavırlarınız başkalarına rol model olacağından, dikkat etmenizde fayda var. Ne ekerseniz, onu biçersiniz. Şikayetçi olduğunuz patronlara dönüşmemek için çaba sarf edin.

GERGİN KONUŞMALARA HAZIRLIKLI OLUN
Direktörünüz "Seninle biraz konuşalım mı" dediğinde ne kadar strese girdiğinizi hatırlıyor musunuz? Görünüşe göre, direktörler de bu anlarda en az sizin kadar strese giriyor. Bu çerçevede malum konuşmayı yapacak, kuralları hatırlatacak ve belki de o çalışanı işten çıkaracak yönetici siz olacağınız için gergin konuşmalara hazır olmalısınız. Bu tip konuşmaları yapmadan önce ise etrafınızdaki bilirkişilere fikir danışmanın hiçbir yanlış tarafı yok. İnsan kaynakları departmanına, birini işten çıkarırken ne söylemenin uygun olduğunu danışabilirsiniz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise bu tip konuşmaları özel olarak gerçekleştirmeniz. Onu diğer çalışanların önünde rencide etmektense ofisinizde ya da toplantı odasında, lafı dolandırmadan onunla ilgili sorunu söyleyin. Bir uyarı yapacaksanız ona sizi kızdıran problemi, ondan beklentilerinizi net şekilde açıklayın.

HER ŞEYİ BİLİYORMUŞSUNUZ GİBİ DAVRANMAYIN
Genç yaşta bulunduğunuz konuma gelmeniz takdir edilesi. Fakat sizin için çalışanlar -özellikle sizden yaşça büyük olanlar- sizinle aynı fikirde olmayabilir. Onaylamayan tavırların daha büyük tepkilere dönüşmesini önlemek için onlara kendilerini değerli hissettirmeniz şart. Onlardan alanlarında iyi oldukları konular hakkında öneriler isteyin. Tecrübe ve kıdemlerini görmezden gelmek yerine, onları takdir ettiğinizi hissettirirseniz, egonuzu değil, işi önemsediğinizi fark ederler. "Bu işte birlikteyiz" havasını yaratmak için ideal bir başlangıç. İleri yaşta çalışanların tecrübesi ne kadar fazla olursa olsun, günümüz dinamiklerini sizin daha iyi analiz edeceğinizi de unutmayın ve unutturmayın. Yaratıcı fikirler, riske girmeye değer atılımlar ve inovatif bakış açısı sizde, bunu gördüklerinde neden bu pozisyona uygun görüldüğünüzü daha iyi anlayacaklardır.

TECRÜBELI YÖNETICILERIN GENÇ BIR PATRONKEN KEŞKE BILSEYDIM DEDIKLERI
Sorumluluk sahibi bir ekip kurun.
Titri ne olursa olsun, ne yaptığını bilen bir ekip kur ve onları motive ederek hedeflerine daha sıkı kenetlenmelerini sağla."
-MSNBC Live Sunucusu ve NBC News Muhabiri Stephanie Ruhle

Kuralcı Tarafınızı Sevin.
Risk almaktansa oyunu her zaman kurallarına göre oynayan biriydim. Çok uzun süre bunun olumsuz bir özelliğim olduğunu düşünmüştüm. Şimdiyse bunu yapabilmenin ayrı bir beceri olduğunu görebiliyorum."
-Food52 sitesinin Eş kurucu ve Başkanı Merrill Stubbs

Soru Sorun.
Her şeyi bilmiyorsun ve kimse de senden bilmeni beklemiyor. Çalışanlarınız sizden dürüst davranmanızı bekliyor. Patronuna inanan bir ekip, her şeyi yapmaya hazırdır."
Tesla'da Üretim Müdürü Crystal Spates


BİZE ULAŞIN